kategoria: Efika
[#1] Efika i problemy ze startem
Witam,

Mam pewien kłopot z ożywieniem Efiki, która swoje odstała (wcześniej wymieniałem jej baterię na funkiel nówkę). Komputer wyświetla ekran Smart Firmware, po czym zgłasza "unable to load or boot" czy coś takiego. Jak tak trochę postoi i zrobię reboot to magicznie startuje i działa bez problemu.

Zauważyłem, że data się zeruje na 1978 (znowu bateria?). Na wszelki wypadek pozostawiłem Efikę włączoną na parę godzin i wygląda na to, że problem ustąpił. Hmm... Ale czy niesprawna/rozładowana bateria na płycie może spowodować taki objaw (tzn. komputer nie widzi dysku twardego)?
[#2] Re: Efika i problemy ze startem

@recedent, post #1

Taki objaw jak w starych Piecach ustawienia dysku zapisane w Biosie brak auto detekcji lub brak ustawień do wymuszenia auto detekcji lub kolejności botowania.
[#3] Re: Efika i problemy ze startem

@Dark_luke, post #2

Sam nie wiem... Próbowałem powtórzyć to samo później i za każdym razem fail. Ale najwyżej zainwestuję te parę złotych w kolejną baterię...

Co ciekawe - wcześniej na ewidentnie zdechłej baterii komputer uruchamiał się raz za razem (data resetowała się oczywiście i komputer nie widział klucza rejestracyjnego systemu, ale uruchamiał się).
[#4] Re: Efika i problemy ze startem

@recedent, post #3

Podepnij testowo jakies 2 paluszki czy nawet R20
[#5] Re: Efika i problemy ze startem

@Valwit, post #4

Co ciekawe... Wyciągnąłem zasilacz z obudowy i wszystko hula (z wyjątkiem daty - wygląda, że bateria też padła). Teraz mam kilka wyjaśnień problemu:

1. zasilacz coś mi zwierał (raczej nie, bo sprawdzałem i nic nie dotykał, ale kto wie?)
2. zasilacz się grzeje, grzeje sie twardy - coś się przegrzewało (zasilacz prawie bezpośrednio leży na dysku, jest miedzy nimi jedna płytka pleksi o grubości 4 mm)
3. Kłopoty były spowodowane zakryciem wspomnianą płytką z pleksi otworu "do not cover" na dysku twardym. Ten, bidny nie dawał rady z ciśnieniem i się nie rozkręcał.

Co myślicie?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2011 09:56:32 przez recedent
[#6] Re: Efika i problemy ze startem

@recedent, post #5

Ciekawe...Obstawiam numer trzy. Z bateryjką też miewam problemy podobne jak u Ciebie.
[#7] Re: Efika i problemy ze startem

@waldiamiga, post #6

Hmm... Wyciąłem paskudną dziurę w pleksi we wspominanym miejscu (nie chciało mi się rozkręcać całej obudowy, więc miałem mało miejsca, a że element nie jest jakiś szczególnie widoczny...) i - whadaya know - to działa! Komputer wystartował bez problemów. Nie chcę ferować przedwczesnych wyroków, ale wygląda na to, że faktycznie dysk twardy dostawał zadyszki przy zatkanej dziurce. No to teraz drobne prace wykończeniowe a potem już tylko szukamy pudełka, żeby pokazać sprzęt na Amizaduszkach, przyklejamy nalepkę adresową i... w drogę!
[#8] Re: Efika i problemy ze startem

@recedent, post #1

to ja się podepnę pod temat z "odstaną" efiką,
po starcie mam jakąś starą datę, nową baterię już mam i zaraz będzie zamontowana ale nie mogę znaleźć w OF'ie opcji do ustawienia daty i godziny, myślałem, że będzie pod jakąś wartością w setenv ale nie znalazłem
ktoś pamięta gdzie się to ustawia ?
[#9] Re: Efika i problemy ze startem

@bullet, post #8

Pewnie już ustawiłeś, jak nie to po odpaleniu systemu wejdź do Prefs i tam się to ustawia lub jak jesteś połączony z internetem w CLI/Shell wpisz SetClockNTP to samo się ustawi wg daty i godziny w internecie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem