kategoria: Pegasos
[#1] MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)
Witam.
Więc zacznę od tego że sprzedałem MiniMaca, którego miałem i kupiłem od kolegi komputer z płytą główną Pegasos I April II z zarejestrowanym mosem 2.xx. Zainstalowałem wnim dysk twardy 200 giga oraz nagrywarkę DVD i na nowo zainstalowałem system.
Zainstalowałem też Kartę LogiLink USB 2.0 http://www.logilink.eu/showproduct/PC0041.htm
i bardzo ładnie działa.

Teraz prosiłbym dobre dusze o nurtujące mnie pytania, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.

1. Obecnie w komputerze siedzi karta graficzna 8500 LE prawdopodobnie posiadająca 64 MB vram - nie wiem jak to sprawdzić ale tak przypuszczam. Chciałem włożyć Ati Radeon 9250 z 256 MB ram 128 bit, ale płyta główna go nie wykryła, dlaczego - nie wiem - domyślam się że jest za dużo ramu na niej - czy tak?
Ewentualnie przy kupowaniu następnej karty graficznej, na co zwracać uwagę, aby ona działała - nawet wyższych jak ATI 9500 i więcej, jako że Mos 3.0 ma obsługiwać w pełni te karty ?
2. Czy pod Mosa są jakieś inne programy do nagrywania płyt, po za MakeCD ?
3. Po zainstalowaniu Mosa (włożona jest karta muzyczna sound blaster live digital) suwak ciszej głośniej nie daje żadnego efektu - czy da się coś z tym zrobić. Oczywiście muzyka gra - np pliki wav skopiowane z płyty audio.
4. Również na belce nie widzę przycisku do wysuwania płyt - (jak go dołożyć)?
5. Czy ktoś podłączał bezprzewodowy zestaw klawiatura + mysz z jednym adapterem USB i czy coś z tego wyszło ? Obecnie podłączyłem klawiaturę PS2 oraz mysz bezprzewodową produkcji Carrefour COM20 (B 168) i bardzo ładnie działa.
6. Czy do Pegasosa I można podpiąć Joystick, pada, z jakim złączem, aby gry go obsługiwały ?
7. Czy istnieje jakaś lista programów z Amigi, poprawnie działających pod Mosem?
8. Jaka jest najbardziej optymalna rozdzielczość dla mosa i tej konfiguracji, aby się przyjemnie na niej pracowało. Obecnie mam ustawioną 1680x1050 24 bit, czyli natywną dla mojego monitora - jest tu najładniejszy obraz - ale mam wrażenie że mimo iż ta karta graficzna to obsługuje, to jest to dla niej za ciężko, ale to mogą też być moje złe przyzwyczajenia z PC, gdzie mam obecnie kartę Ati 6770 i Phenoma II 9550.

Na razie wystarczy pytań, ale zapewne coś jeszcze dojdzie.
[#2] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@gilban, post #1

1. 8500 le jest szybsze od 9250, ja bym nie wymienial, ewentualnie na wersje 128 mb
2. w mosie 3.0 bedzie wbudowany program do tego
3. prawy myszki na ikonke w l-g rogu i prefsy dzwieku -> przelacz na sb live
4. prawy myszki .... i eject

6. USB albo do złącza na pecetowe joystiki z tylu pega. oba zadziałają
8. Dziwne, powinno dzialac bez problemu. Sprawdz prrefsy wyswietlania
[#3] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@gilban, post #1

1. Możliwe że zbyt duża ilość pamięci to przyczyna. Ta 9250 to 64 bit, czy 128? Bo jeśli 64 to nie ma sensu wymieniać karty szybszej na wolniejszą. Czy 64 MB VRAM to za mało? Ilość VRAM możesz sprawdzić programikiem GraphicsBoards z katalogu Utilities bądź włączając wskaźnik ilości VRAM na belce Ambienta.
2. Pod MOSa masz także bardzo dobry, od niedawna darmowy FryingPan. Co więcej nagrywa on też DVD.
6. Joysticki podpinane przez USB działają. Najlepiej aby to były joysticki cyfrowe (b. mało modeli na rynku, ale da się kupić), ale analogowe też działają. Może też być pad USB.
7. Lista programów zgodnych z MOSem: http://morphos.lukysoft.cz/
8. Rozdzielczość natywna monitora jest najlepsza. Znam ludzi używających większych rozdzielczości niż Twoja pod MOSem i chwalą sobie.
Taka dygresja - jesteś jedynym znanym mi przypadkiem wymiany miniaka na Pega (i to jedynkę!).
[#4] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@rzookol, post #2

8. Dziwne, powinno dzialac bez problemu. Sprawdz prrefsy wyświetlania.

To znaczy działa, ale OWB przy przeglądaniu stron wydaje się być jakieś ociężałe.

Co do karty graficznej, mam rozumieć, że powinna pójść każda, z przedziału 9000 do 9250 ale max ze 128 ramu. Czyli może być np 9000 Pro bez problemu , lub 9200 ze 128 MB ram 128 bit ?

A cha - w megahercach karta 8500 LE ma tyle samo co 9200. Wersja 8500 bez LE była zdecydowanie wydajniejsza, ale zdaje się że peg jej nie obsługuje.
[#5] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@gilban, post #4

No i samo G3 demonem prędkości już nie jest a nie ma Altiveca który też pomaga i to znacznie w OWB ( cairo )
[#6] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@wali7, post #3

Wymieniłem Mini Maka na Pega I z takich oto powodów:

Mini mac jest zamkniętą architekturą - nic nie można dołożyć (grafiki) np., zmienić itd. Tu Mosa już mam zarejestrowanego - cena rejestracji Mosa jak na polskie zarobki do małych nie należy. Mini sprzedałem za 350 zł do pega dołożyłem 100 zł. Dysk który włożyłem używałem jako zewnętrzny na FireWire do mini. Jedynie dołożyłem na kontroler USB - całe 33 zł.

A prędkość działania systemu, nie widać specjalnej różnicy między Pegiem a mini. Jednak ten komputerek będzie dodatkiem do PC i zamiennikiem Amigi to wszystko.

Do systemu Mac os Leopard mini jest zdecydowanie za wolny. Przydał by się do niego co najmniej komputer z G5 dwuprocesorowym. Wtedy można by poszaleć. To wszystko.

I mam jeszcze pytanie - czy da się coś zrobić, aby programy zlokalizowane na Amigę w standardzie AmigaPL, nie wyświetlały krzaków pod mosem ?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 18:31:55 przez gilban
[#7] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@Drako^lM, post #5

Ja wiem, że G3 demonem prędkości już nie jest, ale jak na możliwości Morphosa powinien wystarczyć, szczególnie że są nawet ludzie którzy posiadają i używają Efiki, która ma jeszcze gorszy procesor i tylko 128 ram.

Dodając do tego liczbę napisanych programów specjalnie pod Mosa, okazuje że za wiele tego nie ma. Większość jednak pochodzi z Amigi.
Na dzień dobry zapytam się: Czy istnieje wersja demo PageStream'a 5.0 pod mosa ?
[#8] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@wali7, post #3

bądź włączając wskaźnik ilości VRAM na belce Ambienta.

A jak to zrobić, bo nie umiem i nie potrafię tego znaleźć ?

Z drugiej strony - GraphicsBoards pokazał mi, że karta ma 64 ram pamięci, a procesor graficzny ma prędkość 240 MHz.
[wyróżniony] [#9] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@gilban, post #1

U mnie 256 megowy radek 9200 dziala bezproblemowo.E: prawy klawisz na gadzecie w prawym gornym rogu przycisk moduly/gfxmemory - przycisk od wywalania plyty tez mozna dolozyc na belce.

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 20:23:35 przez fazior
[#10] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@fazior, post #9

Dzięki wielkie. Zakupiłem sobie na Allegro Radeona 9100 jest to odpowiednik 8500 LE tylko że ma 128 MB ram, także zobaczę jak ta karta będzie się sprawować.
[#11] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@wali7, post #3

Zainstalowałem sobie FryingPan.

Jednak dostaję komunikat błędu gdy go uruchamiam:


Co robię nie tak ?
[wyróżniony] [#12] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@gilban, post #11

Potrzebujesz ściągnąć z sieci i zainstalować (w classes/mui) NListTree
[#13] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@wali7, post #12

Dzięki, Działa.
[#14] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@gilban, post #1

Podpinam się pod wątek bo nie ma sensu zakładać nowego, a pytanie jest niejako na temat.

Pegasos II z G3. Wiem że jest z nim jakiś problem. Nie posiadam do niego karty graficznej, a w celach diagnostycznych wypadałoby coś wsadzić.

W związku z tym pytanie: czy Radeon 9000Pro w wersji z PowerMaca G4 ruszy na tym sprzęcie? Aktualnie nie posiadam żadnej innej karty z serii Radeonów poniżej 9250 oprócz tej z mojego Maka.

A jeśli miałby nie działać, czy ktoś mógłby powiedzieć jakie karty ruszają pod OF Pegaza?
[#15] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@altcomputing, post #14

Nie zadziała. Za to 9000/9200 "PC" zadziała. Powód - OF Pega ma emulator x86 używany do inicjacji karty graficznej.
[#16] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@madman15, post #15

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
[#17] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@altcomputing, post #16

Powinna Ci jeszcze zadziałać karta Ati z przedziału 9500 - do 9700 - tylko pod mosem nie zobaczysz akceleracji 3D.

Powinna jeszcze zadziałać karta właśnie 8500 LE, 9000, 9100, 9200 i 9250 i jeszcze chyba 7500 - ale nie jestem pewien.

Powinna Ci zadziałać jeszcze dowolna karta Voodoo od Voodoo 3 2000 wzwyż. Nawet na PCI. Ati na PCI też po testować możesz.
[#18] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@gilban, post #17

To już jest coś. Mam Voodoo3 w Amidze. Czy ktoś może to potwierdzić?
[#19] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@altcomputing, post #18

Przełóż kartę i do dzieła to wszystko i nie czekaj na potwierdzenie - jedynie nie może w płycie siedzieć dwóch kart graficznych na raz - np w slocie PCI i AGP - bo system zgłupieje. I to wszystko.
[#20] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@altcomputing, post #18

Voodoo III działa w Pegu II pod MOSem. Nie wiem tylko jak wygląda sprawa z kartami PCI, bo ja używałem AGP.
[#21] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@Drako^lM, post #5

A więc zakupiłem sobie na Allegro taki o to monitorek:
http://www.villman.com/Product-Detail/ACER_X163WL

Monitor ma natywną rozdzielczość 1366 x 768. I przy tej rozdzielczości komputer/karta graficzna dostał kopa. I to ewidentnego. Po za tym jest mi teraz wygodniej, bo gdy jest odpalony pecet i Pegasos, nie muszę ciągle przełączać podglądu na jeden lub drugi ekran.

Wracając do karty graficznej - widać wyraźnie różnicę w jej pracy. Czyli wszystko szybciej chodzi i to dużo. Zresztą dla porównania mamy test wydajnościowy tej rodziny kart i od razu widać, że im jest mniejsza rozdzielczość, tym lepiej: http://pclab.pl/art3678-3.html

I dodam jeszcze, że również OWB dało dość dużego kopa. Także widzę że (na razie) ten G3 i MorphOS nie jest taki zły.
[#22] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@gilban, post #17

Kto wie czy jest szansa aby te karty * na liście :

Graphic cards support:
Radeon7000 (VE) / 7200 / 7500 / 8500 (LE) / 9000 (PRO )/ 9100 / 9200(SE) / 9250, 9600 Pro / XT *, 9700 Pro *, 9800 *, Rage 128 Pro * - a card with at least 128MB is recommended
Voodoo 3 / 4 / 5
SiS6326 *, SiS300 *, SiS305 *, SiS315 *
Permedia2 * / Permedia2v *
XGI Volari V3XT *, V5 *, V5XT *, V8[Ultra] *

* = 3D hardware acceleration is not supported on these cards
uzyskały akcelerację 3D ? Czy trwają jakieś prace nad sterownikami ?

Zakupiłem 2 radeony za grosze :1. Ati 9700 Pro i 9800 Pro na AGP. Może się przydadzą..:P
[#23] Re: MorphOS + Pegasos I + kilka pytań. :)

@Wojox, post #22

Z tego co wiem prace nad wsparciem 3D w tych kartach trwają od dłuższego czasu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem