kategoria: Mac mini
[#1] MacMini i usterka przy bootowaniu
Hejka!

Po aktualizacji MorphOSa 3.1 pojawił się mały problem. Właściwie to chyba sam jestem temu winny, ale może poratujecie mnie (szczególnie ktoś kto jest bardziej kumaty w OpenFirmware). Otóż po pierwszym bootowaniu MOSa3.1 ujżałem na pulpicie ikonki z dyskami które wcześniej miałem ukryte (Boot i partycję OSX). Na dysku mam 3 systemy: MOS, Ubuntu, OSX. Postanowiłem więc, że ukryję te zbędne napędy poprzez odkliknięcie w HDConfig opcji "automatycznie montuj partycję". Po zapisaniu zmian dla obu tych partycji zrobiłem reset i .... zamiast menu yaboota z wyborem systemu do bootowania dostałem ekran OpenFirmware`a z treścią mniej więcej taką:

MAC-PARTS: Specific Mac Partition is not valid. Can`t open /pci@...... disk@03,\\:tbxi

Wszystkie systemu uruchamiają się poprawnie, ale tylko z poziomu graficznego menu OpenFirmeware (po naciśięciu Alt w czasie bootowania). Wróciłem więc pod MOSem do poprzednich ustawień (automatyczne montowanie), ale to nie dało żadnych rezultatów. Chciałbym aby menu yaboota znowu bylo dostępne jak kiedyś. Nie wiecie co może być na rzeczy?

Pozdrawiam
MarX

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 20:38:21 przez MarX
[#2] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@MarX, post #1

HDConfig nie ma obsługi przestawionych numerów partycji, co robią z kolei utile linuxowe - numerek po disk@ musisz znaleźć działający i zmienić ustawienia bootowania w OFie. Pewnie w ustawieniach linuxa (fstab czy jak to się tam zwało) też będziesz musiał przestawić.
[#3] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@Jacek Piszczek, post #2

ok, numerek partycji boot to 2. Okazalo sie ze os x i mos dzialaja, ale linux sie sypie.
Tzn. po wybraniu linuxa z menu graficznego (przytrzymanie alt) nie ładuje się ubuntu tylko partycja z wyborem systemu do uruchomienia (Yaboot). Szukam live cd z ubuntu i bede zmieniał fstab. dzieki.
[#4] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@MarX, post #3

Ja moge tylko powiedzieć, że masz zaje... ava :) Reach out and touch faith ;)
[#5] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@ExciterELB, post #4

Hehe... ale niewiele mi to pomaga w rozwiązaniu problemu ;). Chyba szykuje mi się reinstalka Ubuntu :(
[#6] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@ExciterELB, post #4

Ja w podstawówce (miałem kumpla fana DM) zamiast róży narysowałem dla żartu stokrotkę w doniczce - efekt porażający.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 17:05:07 przez Ender
[#7] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@MarX, post #1

A ja się podepnę pod temat - czy jest możliwe aby mieć na dysku w maczku mini dwa systemy Morphos np. 3.1 oraz 2.7? Jeżeli tak to jak to zrobić?
[#8] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@Pero, post #7

Z ciekawości - po co?
[#9] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@pampers, post #8

Może robi benchmarki porównawcze?
[#10] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@Pero, post #7

Mozna miec.
Wykorzystaj parametr BD (boot disk) np:
boot hd:3,\boot27.img BD=dh27
boot hd:3,\boot31.img BD=dh31

najlepiej stworzyc menu startowe pod OF

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 23:36:14 przez Norbert
[#11] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@pampers, post #8

Po co?
Dlatego, że chciałbym mieć np. Morphos 2.7 i Morphosa 3.1.
Dlaczego?
Dlatego, że jestem ciekawy jak to zrobić w prosty sposób - tak aby był wybór po naciśnięciu Alt przy bootowaniu - można mieć MacOS, Linux, Mos_1, Mos_2, Mos_3, Mos_4 itd... ile kto chce

@Norbert - "najlepiej stworzyc menu startowe pod OF" - o to chodzi, ale nie wiem jak.

Równie dobrze można zapytać mosowca po co mu Morphos, jeżeli i tak jest mało oprogramowania...
[#12] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@Pero, post #11

Jesli chcesz miec mozliwosc wyboru systemu za pomoca ALT to musisz stworzyc tyle partycji HFS ile chcesz miec wersji MOSa.
Tworzac menu startowe pod OF wystarczy jedna partycja HFS.
Wybor systemu z OF daje dodatkowa mozliwosc uruchomienia MOSa czy OSX z USB, czy nawet MOSa dzialajacego z partycji FAT (USB)
Pozniej podam Ci jak ma wygladac taki skrypt. No chyba ze ktos mnie uprzedzi lub znajdziesz informacje na sieci
[#13] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@Norbert, post #12

Bęxďę ci wdzięczny za gotowca
[#14] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@Pero, post #13

tu masz moj bootinfo.txt

male wyjasnienie:

: my-max-boot-num 4 ; ilosc opcji do wyboru
: my-boot-default 1 ; domyslny wybor
: my-boot-delay d# 100 ; \ unit = 100 ms opoznienie
: my-print-menu ( -- )
." Boot selector menu" cr
." 1: MorphOS 2.7" cr
." 2: MorphOS 2.7 USB" cr
." 3: Mac OS X 10.4" cr
." 4: okienko " cr

;
: my-boot-case ( num -- )
case
1 of " hd:3,\boot.img bd=dh1 bm ramdebug" endof -start mosa z dysku
2 of " usb1/@1:\bootinfo.txt,\" endof - start mosa z USB (port blizej gniazda DVI)
3 of " hd:7,\\:tbxi" endof - OSX
4 of " hd:3,\okienko.txt" endof - testowe (do wywolania bledu skryptu i wejscia do OF)
[#15] Re: MacMini i usterka przy bootowaniu

@Norbert, post #14

Fajnie by było gdybyś zrobił z tego artykuł na portal lub do gazety :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem