kategorie: eMac, Programy
[#1] Test pamięci eMac
Znalazłem w gratach 512MB, które dołożyłem do mojego eMac-a. Niby wszystko ok, ale zaliczam losowe zwiechy systemu. Stąd podejrzenie walniętej kości pamięci. Czym mogę sprawdzić pamięć pod MOSem?
[#2] Re: Test pamięci eMac

@posylus, post #1

Komenda MemTest.
[#3] Re: Test pamięci eMac

@Korni, post #2

Maki są chyba wybredne pod tym względem. nie muszą to byc przypadkiem takie same kości pamięci (producent, parametry)?
[#4] Re: Test pamięci eMac

@Ender, post #3

Nie mam pojęcia - znalazłem jakąś kostkę to wsadziłem - jak pisałem ram jest widziany zarówno pod mosem jak i osxem
@MemTest - dziękuję wieczorem sprawdzę.
[#5] Re: Test pamięci eMac

@posylus, post #4

Kolega Ender dobrze prawi. Zajrzyj do Więcej informacji w okienku Ten Mac (wywołasz w menu jabłka).

Uruchomi Ci się przydatny program diagnostyczny, w którym odczytać będziesz mógł wiele informacji o komputerze - m. in. status pamięci (wspomniane MemTest), ale także częstotliwość jej taktowania i ilość zajętych/obecnych slotów. MacOS nie lubi, gdy wsadzone kostki nie pasują do pozostałych - sloty obsadzać powinno się parami takich samych kości, pracujących z taką samą prędkością. Inaczej będzie się kaszanić.

Jeżeli jest to eMac G4 z końca produkcji (powyżej 1,25 GHz), to standardowo pakowano w niego banki SDRAM PC2700. Wcześniejsze wersje (do 1 GHz) miały PC133. Maksymalnie możesz włożyć w takiego eMaca do 2 GB RAM (w wersji 1.42 GHz - w pozostałych połowę), a i pamiętaj o zachowaniu minimalnej prędkości modułów pamięciowych. Tutaj dobra specyfikacja:
http://www.everymac.com/systems/apple/emac/index-emac.html

Gwarancję poprawnego działania otrzymasz tylko z markowymi modułami, np. tymi wypuszczonymi przez Apple (w czasach PowerPC produkował je bodajże Kingston) pomysł Maki z PPC są bardzo wybredne w kwestii rozbudowy, chociaż ja nigdy nie pchałem do swoich nieoficjalnych akcesoriów, więc w tej kwestii się nie wypowiem.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 11:17:41 przez Geekboy68k
[#6] Re: Test pamięci eMac

@Geekboy68k, post #5

MacOS nie lubi, gdy wsadzone kostki nie pasują do pozostałych


Ale czy jak wystartował to nie oznacza że zaakceptował pamięć? Bardziej interesuje mnie sprawność fizyczna kości. Sprawdzę tego memtesta, ale najbardziej interesowałby mnie program testujący pamięć pod mosem - taki odpowiednik testów fast/chip z klasyka.
[#7] Re: Test pamięci eMac

@posylus, post #6

Memtest jest komendą w Morphosie.
[#8] Re: Test pamięci eMac

@wali7, post #7

Ok, dziękuję.
[#9] Re: Test pamięci eMac

@posylus, post #8

Testy przeprowadziłem - faktycznie komenda testmem fajnie działa pod mosem. Zastanawia mnie tylko czas trwania testu nawet w wersji wydłużonej - raptem kilkadziesiąt sekund. Znaczy, że pamięć jest sprawdzana dosyć pobieżnie, ale może nie ma co się czepać. Skoro pamiątka jest ok, to co może powodować nerwowe mryganie całego ekranu (jakby komputer tracił synchronizację) po otwarciu drugiej instancji OWB? Przy jednej instancji OWB jest malina i to bez względu na ilość zakładek.
[#10] Re: Test pamięci eMac

@posylus, post #9

Sprawdź jeszcze dla pewności czy ta pamięć rzeczywiście jest taka, jak pozostałe. W MacBookach migotanie ekranu było często efektem właśnie RAMu bądź walniętego kontrolera HDD. Być może w eMaku jest podobnie.
Problemy z GPU raczej bym wykluczył - od kiedy pamiętam skaszaniona makowa karta wyświetlała statyczny ekran, a nie migoczący obraz.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 22:14:41 przez Geekboy68k
[#11] Re: Test pamięci eMac

@Geekboy68k, post #10

W PM są kontrolki przy slotach od pamięci (jak świeci na czerwono, tzn., że coś nie tak ze slotem lub pamiecią), nie wiem, czy w eMacach też tak jest , bo nie sprawdzałem.
[#12] Re: Test pamięci eMac

@posylus, post #9

ilość VRAMu
[#13] Re: Test pamięci eMac

@posylus, post #9

A może wyciągnij pamięć z Maca i wsadź do jakiegoś PC oraz ją przetestuj dokładnie Memtestem. Wtedy będziesz miał pewność w 100% czy pamięć jest ok, czy nie. Jeszcze możesz inny moduł pamięci do Maca zaaplikować. Nie wiem ile masz gniazd - chyba dwa. Jeżeli tak, to najlepiej było by włożyć pamięci (najlepiej kingstona) identyczne, aby się niczym nie różniły - czyli takie jak do Dual Ram.

Choć ja w mini maku mam moduł 1 GB goodram, ale taką dedykowaną do maków, która kiedyś jak była nowa to kosztowała fortunę - tj. 500 - 600 zł.

I jeszcze jedno, ważne są czasy dostępu nawet w PC dla pamięci. Czyli jeżeli np przy prędkości 400 MHz będzie pamięć DDR1 (inne zresztą też) miała cl .3.0, a druga 2.5, to na 100% taki komputer będzie niestabilny. I będzie działał źle. <span style="color: red">Czasy dostępu we wszystkich kościach muszą być takie same. Koniecznie.</span>

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 00:35:28 przez gilban
[#14] Re: Test pamięci eMac

@michal_zukowski, post #12

Tak naprawdę powodów może być miliard. Kolega zrobił upgrade pamięci i nagle coś się skaszaniło.
Jak już mówiłem - zgodność modułu z pozostałymi do sprawdzenia (żaden z nich nie może być wolniejszy od tego w pierwszym slocie). Zalecane parametry banków pamięci, wymagane do działania, ale nie gwarantujące tego:
eMac 700 MHz i 800 MHz (tylko nVidia)
SDRAM PC133 z min. czasem dostępu 8 ns, obsadzane parami w identycznych modułach (wszystkie powinny mieć taką samą prędkość jak ten w pierwszym slocie, żaden nie może być wolniejszy) - max. 1 GB

eMac 800 MHz i 1 GHz (ATI)
jak wyżej, przy czym min. czas dostępu wynosi 7 ns

eMac 1.25 GHz i 1.42 GHz
SDRAM PC2700 o prędkości 333 MHz, obsadzane parami w identycznych modułach (wszystkie powinny mieć taką samą prędkość jak ten w pierwszym slocie, żaden nie może być wolniejszy) - max. 2 GB


To, że Mac wykrywa pamięć i pokazuje, że wszystko z nią OK nie oznacza, że cała konstrukcja jest OK. Miałem tak z iMakiem G5, który nie potrafił współpracować z kośćmi GOODRAM, chociaż te spełniały narzucone przez Apple, a dość rygorystyczne warunki. W Sieci generalnie radzi się uważać na wybredność konstrukcji PowerPC i sugeruje, aby zakupiony sprzęt można było zwrócić - tak na wszelki wypadek.

Coś mi się wydaje, że kolega ma eMaka z procesorem o taktowaniu 800 MHz - dostarczana z nim karta graficzna nie dysponowała własną pamięcią RAM - to może dowodzić, że włożony bank do sprzętu pod jakimś względem nie pasuje i powoduje niestabilność całej konstrukcji.

Do głowy przychodzi mi jeszcze, że rozdziałka mogła się przestawić, tudzież częstotliwość odświeżania (ale wtedy chyba wszędzie obraz wyglądałby tak samo). Gwoli ścisłości dostępne tryby pracy:
eMac 700 MHz i 800 MHz (tylko nVidia)
640x480 - 138 Hz
800x600 - 112 Hz
1024x768 - 89 Hz (zalecany)
1152x864 - 80 Hz
1280x960 - 72 Hz

eMac 800 MHz, 1 GHz, 1.25 GHz oraz 1.42 GHz (ATI)
640x480 - 120 Hz
800x600 - 120 Hz
1024x768 - 89 Hz (zalecany)
1152x864 - 80 Hz
1280x960 - 72 Hz


Jakby nie patrzeć eMac to dość nieudana konstrukcja - w Sieci masa wątków w problemami, Apple miał ich zatrzęsienie w serwisach. Trudno się dziwić - chociaż Jabłko reklamowało go jako komputer edukacyjny, w rzeczywistości była to rozwojowa wersja iMaka. Stąd dość krótka produkcja.
W większości wątków "eMac screen flickering" jako przyczynę wskazuje się zużycie sprzętu. Przyglądałeś się kondensatorom? Sprawdź, czy górna część budy nie grzeje się nadto przy pracy.

Wyciągnij tą kość pamięci, którą włożyłeś, a następnie uruchom jakiś benchmark pod MacOS 10.3 - 10.5. Zobacz, czy przy obciążeniu sprzętu występują podobne efekty.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 00:36:21 przez Geekboy68k
[#15] Re: Test pamięci eMac

@Geekboy68k, post #14

Coś mi się wydaje, że kolega ma eMaka z procesorem o taktowaniu 800 MHz


Z profilu wynika że ma 1,25GHz :)

Ja w swoim emaku miałem sporadyczne piski i trzęsienie się obrazu. Podłączyłem zew. monitor, i na nim tego nie miałem. Więc u mnie problemem był wbudowany monitor (już nie istniejący, bo wybebeszyłem emaca :))
[#16] Re: Test pamięci eMac

@Geekboy68k, post #14

Ja miałem eMaca 1.25 z MorphOS-em i zero problemów. Wymieniłem na PM, bo wieksze mozliwości rozbudowy, gdybym miał znowu kupić eMaca to brałbym 1.42 ze względu na kartę graficzną. W mojej ocenie, jeżeli rozmiar nie jest najważniejszy to eMac 1.42 ghz jest lepszy niż MM 1.5 ghz. Z tego co wiem, to wersje 1.25 ghz i 1.42 ghz nie były jakoś szczególnie wadliwe. Cos tam było wymieniane, ale po tej akcji wszystko było ok. Ja używałem ponad rok i wymieniałem tylko baterię (w PM zresztą też).
[#17] Re: Test pamięci eMac

@Geekboy68k, post #14

rzookol przecież napisał, że ilość VRAM... jakoś nikt nie raczył zauważyć ;)
a jest to najbardziej prawdopodobne - OWB zabiera dużo VRAM (zawartość okna bardzo często jest "długa", a od wersji 2.0 cała zawartość okien siedzi w VRAM, również ta chwilowo niewidoczna), dwa niezależne okna OWB to sporo zajętego VRAM. Gdy MOSowi brakuje VRAM, to zaczyna go przerzucać do RAM, co jak najbardziej ma sens przy pracy na kilku ekranach, gdy jednak wszystko dzieje się na jednym ekranie (np. Ambient) dane zaczynają bezsensownie wędrować między VRAM i RAM, czego efektem jest migotanie ekranu i spore obciążenie CPU. Przy pracy na jednym OWB z wieloma zakładkami nie ma tego efektu, gdyż zawartość zakładek siedzi w zwykłym RAMie.
Rozwiązanie problemu - wymienić kartę graf. na taką z większym VRAM, ew. nie dopalać dwóch OWB naraz. Mozńa też zmniejszyć zajęcie VRAM zmniejszając rozdzielczość, ilość kolorów, wyłączając efekty karty graf., bądź buforowanie grafiki - jednak każda z tych opcji wpływa negatywnie na jakość obrazu na danym ekranie. Albo zdefiniować osobny ekran dla OWB (może być klonem Ambienta, chociaż ja ustawiam sobie 16 bit bez żadnych efektów - w oknie z OWB nie są do niczego potrzebne). Wtedy pierwsza instancja OWB jest na własnym ekranie, druga na Ambiencie, przy dwóch ekranach ten aktualnie nieużywany siedzie sobie w RAMie nie zabierając cennego VRAM.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 11:13:43 przez wali7
[#18] Re: Test pamięci eMac

@wali7, post #17

Dzięki za podpowiedzi. Chyba teza o problemach z zajmowaniem VRAM wydaje się najbardziej prawdopodobna. Aktualnie nie używam kilku instancji OWB, tylko jednej i jak dotąd problem się nie powtórzył. Co do ramu, to poszukam w gratach, albo na allegro i zaaplikuję identyczne dwie zgodnie z wcześniej przytoczonymi wymaganiami. Na razie poobserwuje uważając aby nie otworzyło się drugie okno OWB.
PS. nie ma ktoś na zbyciu eMac-a 1,4GHz z lepszą grafą? Może być sama płyta.
Dziękuję wszystkim za pomoc.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem