kategorie: eMac, Mac mini, MorphOS 3.x, PowerBook, PowerMac
[#1] Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4
Jako ze wielu uzytkownikow ma problem z bootowaniem MOS z USB poswiecilem troche czasu zeby zgłebic problem.
Oto rozwiazanie
Cale bootowanie i instalacje MOS wykonujemy z partycji FAT.
Partycje/dysk musi byc mniejszy niz 512MB (partycja nie musi byc pierwsza). OF w PM wiekszej nie "widzi"
Kopiujemy ISO oraz wyciagniety boot.img do katalogu glownego pendriva
Bootowac mozna z USB zbudowanego lub karty PCI.
W przypadku tego pierwszego komenda wyglada tak:
(w zaleznosci pod ktore zlacze usb podpiety jest dysk/pendrive)
boot usb1/@1:,\boot.img bi=umsd0:morphos32.iso
lub 
boot usb0/@1:,\boot.img bi=umsd0:morphos32.iso

Jesli mala partycja na dysku do 512MB jest druga, to wpis OF wyglada tak:
boot usb0/@1:2,\boot.img bi=umsd0:morphos32.iso

Analogicznie dla drugiego lacza i kolejnych partycji

Jesli PowerMac wyposazony w karte PCI USB, nalezy w OF znalezc ich sciezke dostepu.
dev pci ls

potem nalezy wyszukac "podejrzanych" wpisow typu usb@12/disk@1
Wpisanie wlasciwej sciezki do komendy podanej wyzej pozwoli na zabootowanie z karty USB2.0

Mozna tez zabootowac z ZIP, ktory byl montowany w PM

Jesli ktos zdecyduje sie na moja metode to przyda sie skrot CRTL + Z
Pozwala on na przejscie do OF jesli PM stwierdzi ze nie ma dyskow bootojacych (mrugajaca ikona katalogu ze znakiem zapytaniem)

Dla eksperymentu mam dzialajacy i bootujacy MOS przegrany na pendrive FAT z CD (1:1)

Jesli ktos nie lubi grzebania w OF to mozna stworzyc skrypt bootinfo.txt, w ktorym bedzie mozliwosc wybory dowolnego systemu czy startu z CD, ISO,USB

Do startu MOS nie jest potrzebna partycja HFS, ale brak jej uniemozliwia uzycie instalera przy aktualizacji systemu. ( moze kiedys to sie zmieni w kolejnych edycjach)
Dysk moze byc tylko w SFS, a start wykonywany z pendriva na FAT (proste i skuteczne zabezpieczenie przed niepowołanym uzytkownikiem)

ps.
metoda dziala na pewno na macmini a w przypadku emac, pb czy pm g5 tez powinna.
W razie problemow sluze pomoca.

Dobrze by bylo jakby sposob instalacji/aktualizacji MorphOS z pendrive FAT znalazl sie w dokumentacji do MorphOS.
Z kim sie skontaktowac ?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 19:08:11 przez recedent
[#2] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@Norbert, post #1

Norbert dzięki za radę,, nie mialem czasu na reinstalacje Mosa...
Teraz spróbuje tej procedurki..OK
[#3] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@Norbert, post #1

Czy to powinno działać również na iBooku G4?

Pytam ponieważ pojawia się komunikat load-size is too small i wraca do OF.
[#4] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@lord_spider, post #3

Chyba ibook nie widzi plikow pod OF.

IBook musi rozpoznac pod OF partycje FAT i potrafic wyswietlic jej zawartosc. (pliki, katalogi)
PM widzi tylko zawartosc partycji do 512MB i trzeba uzyc odpowiednio malego pendrive, czy karty pamieci (czytnik kart) lub stworzyc wymaganą partycje.
Aktualnie wystarczy 300MB partycja (ISO + boot.img)

Sprawdz pod OF:

dir usb0/@1:,\
lub
dir usb1/@1:,\

czy wyswietlona zostanie zawartosc pendrive

ps.
Przypuszczam ze aliasy usb0 i usb1 w IBook sa poprawnie przypisane tak jak w PM.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 18:59:21 przez Norbert
[#5] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@Norbert, post #1

korekta pierwszego postu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 19:10:56 przez Norbert
[#6] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@Norbert, post #5

Pozwoliłem sobie zmodyfikować pierwszy post, żeby nie było zamieszania.
[#7] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@Norbert, post #4

Aliasy USB są takie same jak w PM.

Winny był pendrive - działał pod OSX, ale w OF już nie.
Po zmianie na inny egzemplarz instalacja z USB wystartowała.

W ramach uściślenia pierwszego postu należałoby napisać, że boot.img powinien pochodzić z folderu mac_ppc32 względnie mac_ppc64 a nie z głównego katalogu obrazu ISO.
[#8] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@lord_spider, post #7

Faktycznie nie napisałem o tym.
Dla mac G4 boot.img jest w katalogu mac_ppc32, dla G5 w mac_ppc64
[#9] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@Norbert, post #1

Norbert próbuję zainstalować na G5 Linuxa OpenSuse 13.2
Niestety napęd ma 11 lat i zacina się zawsze na innym miejscu, podczas odczytu.
Zrobiłem Pendrive USB pod Mac i nie wiem jak go zabotować pod openfirmware ?
[#10] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@Voyox, post #9

Ja też nie wiem. Ja proponuję kupić inny napęd. Mam nadzieję że zwykła nagrywarka DVD 5,25" powinna pasować? Czy się mylę? Na Power Maku na pewno można bootować przez FireWire, tylko nie wiem czy Linux to obsługuje. Bo mac os tak. Ja proponuję popytaj ludzi na forum myapple lub jakimś linuksowym, może więcej się dowiesz. A i do Linuksa, jak proponuję rozejrzeć się za kartą graficzną Nvidii niestety, bo karty Ati te stare kiepsko są wspierane i się mocno grzeją.
[#11] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@gilban, post #10

I ogólnie proponuję jakąś starszą dystrybucję lub nową ale z lekkim środowiskiem graficznym typu LXDE lub xfce, gdyż wbrew pozorom to ten sprzęt rakieta już nie jest. I nie instalujemy dystrybucji PPC64el (gdyż ta jest przeznaczona dla komputerów IBM), tylko zwykłą wersję PPC.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 12:46:01 przez gilban
[#12] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@gilban, post #11

Wiem że zwykął dystrybucję. Zassałem OpenSuse 13.2 i to jest najnowsza. PowerMac G5 7,3 ma 2 procki 2,5 GHz i 6 GB ramu oraz radka 9600/128 więc wcale to nie jest słaba maszyna jak dla linuxa. Na jednordzeniowym P4-3,2 GHz z 2GB ramu i Radkiem 9250/128 ta dystrybucja "szaleje"..
[#13] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@gilban, post #11

OpenSuse z KDE na Pegasosie II z G4 1000 MHz i Radkiem 8500 chodził u mnie doskonale. Jedyny minus, to brak sterowników ze sprzętowym 3d (możliwe że są, ale ja ich nie umiałem znaleźć/zainstalować). Przy czym ja używałem susła pod PPC w wersji 11.x, kiedy miał jeszcze oficjalne wsparcie Novella, teraz to chyba są jakieś mniej oficjalne kompilacje.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 15:56:35 przez wali7
[#14] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@wali7, post #13

Spróbuj tu poszukać :
Mesa drv
[#15] Re: Bootowanie MorphOS z USB na PowerMac G4

@Voyox, post #9

znajdz wlasciwa sciezke dostepu do usb w OF
potem juz tylko z górki
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem