kategoria: MorphOS 3.x
[#1] MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?
Po treściwej lekturze nt. bezpieczeństwa jedynie słusznych systemów, oto :

link

- Czy MorphOS pozostanie czysty i bez wtyczek ?
- Może elitom zależy na "jednorodności" systemów celem skutecznej kontroli ?
[#2] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@Voyox, post #1

Ten gość tak na poważnie pisze?
[#3] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@Voyox, post #1

Nie wypowiem się na temat MorphOS, ale podlinkowane "tezy" nt Windows 7 są wręcz żałosne...autor tego "bloga" (?) nie ma kompletnie zielonego pojęcia na ten temat ! ...

Do monitorowania połączeń używa się od lat systemowego polecenia
netstat -a
. Było zawsze w Windows i nadal jest...a w ikonie to można było sobie zobaczyć całe g*** , ale widać dla takich "fachowców" więcej nigdy nie trzeba było...
Teraz można sobie w Win 7 w jakieś 2 minuty wyklikać reguły , które będą wywalały nam komunikaty lub wysyłały maile odnośnie każdego najdrobniejszego zdarzenia...już nie mówiąc ,jaki ogrom informacji jest zbierany automatycznie w Dzienniku zdarzeń...
Przeciętny użytkownik i tak ma to wszystko gdzieś, a zaawansowany dostał kolejne fajne możliwości monitorowania i dokładnych informacji. Najgorzej, jak totalny lamer udaje fachowca...

A tak w ogóle, to od dokładnych informacji "co w trawie piszczy" jest od lat świetny pakiet SysInternals , który powinien być znany każdemu choć trochę obeznanemu w temacie Windows.
[#4] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@_arti, post #2

Heh, gorzej że ktoś traktuje poważnie te bzdury...
[#5] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@Motyl, post #4

Ten facet chyba po prostu z tego żyje.
[#6] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@_arti, post #2

Mam wrażenie, że temu gościowi z tego linka coś w głowę jednak się stało, po przeczytaniu artykułu. Gość zapewne przed zainstalowaniem Windows 7 cały czas tylko Windows XP używał i żadnego innego systemu operacyjnego na oczy nie widział. Pisze, że pod Windowsem na start nie widać części katalogów, szkoda że nie napisał jak wiele nie widać na start pod Mac OS np i jak często trudno jest odinstalować program zainstalowany installerem. Ja jednak używałem Windows 7, wcześniej Vistę i XP. Obecnie mam Windows 8 i z systemu jestem bardzo zadowolony. Coraz bardziej - właśnie chodzi o bezpieczeństwo. Również korzystam z Morphosa. Co do włamań, wirusów i koni trojańskich.

Wiadomo, że im bardziej jest system popularny, tym więcej złośliwego oprogramowania na niego powstaje. Ponieważ Windows jest przez użytkowników najczęściej wybierany, to i najwięcej jest takich programów. Android się zrobił bardzo popularny i na niego też już wirusy i inny soft powstaje. Kiedyś pamiętam to nawet i na Amigę w latach jej świetności, również wirusy i inne syfy powstawały. I gdyby Morphos był taki popularny jak Windows, to gwarantuję, że i na niego były by różne syfy. I znaleźli by się tacy, co wiedzieli by jak się do niego przez sieć włamać, chociażby tworząc konia trojańskiego.
[#7] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@gilban, post #6

...BTW, ludzie sami wystawiają mnóstwo osobistych danych na Pejsbookach i innych, nikt nie musi niczego wykradać z ich kompów...
Wpisujesz nazwisko delikwenta i masz wszystko, łącznie z najnowszymi fotkami z zakrapianej imprezy...
[#8] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@Motyl, post #7

Z tym to się zgodzę w 100%, widzę też to po uczniach ze swojej szkoły, w której pracuję.

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 08:55:05 przez gilban
[#9] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@Voyox, post #1

Fachową prasę czytasz, nie ma co.
[#10] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@Voyox, post #1

Aluminiowa czapke juz masz ? ;)
[#11] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@Aniol, post #10

Chyba Amelinową :)
[#12] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@gilban, post #6

Mam wrażenie, że temu gościowi z tego linka coś w głowę jednak się stało


ja mam wrazenie, ze autor obrazil sie na Microsoft za kolejnego Windowsa, wiec obrazi sie jeszcze nie raz za to, ze mu ikonke zmienili . Nie zmienia to faktu, ze Windowsy to shity, ale takie teksty nie sluza temu .
[#13] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@Jacek Piszczek, post #9

Ja tego nie przeczytalem !!
Pobierznie tylko ''zalukalem'', ktos mi to podeslal na gg... i mi sie nasunelly pytanka, bo MOSa uzywam czesto...OK

Aniol,,, mam betonowa czapke...ok, racja

Tylko czemu sie wszyscy rozpisali nt. ''bezpieczenstwa MS Win ?'' Duzo ma racji kolega bo czesc furtek w Windowsach tworza agencje bezpieki USA i MS tego nie ukrywa...

Ale skupmy sie na MorphOSie,, czy jest mozliwosc podpiecia sie pod ten system z zewnatrz i 'penetrowania' systemu ?;)

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 13:18:28 przez Voyox
[#14] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@Voyox, post #13

Staramy się zabezpieczać newralgiczne obszary, przez które mógłby nastąpić atak z zewnątrz - ale oczywiście taki atak musiałby być przygotowany przez kogoś, kto zna architekturę systemu. MorphOS domyślnie nie ma żadnych usług sieciowych zestawionych, więc jedyna metoda penetracji to np. dziury w WebKit używanym przez OWB, ale znowu - musiałby to być atak przygotowany na MorphOSa.
[#15] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@Jacek Piszczek, post #14

Nie dalej jak wczoraj media informowaly o programie PRISM.
Oto troche informacji, wiec dzien wczesniej ruszylem ten temacik....

link
OK
[#16] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@Voyox, post #15

no wlasnie, afera w okol PRISM mowi Nam, ze Windows 7 od Microsoftu to jednak totalnie globalne guwno
[#17] Re: MorphOS czy bezpieczny ? Jak z inwigilacją ?

@gx, post #16

Zgadza się ,, ale chyba walnąłeś ortografa,,,
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem