kategoria: MorphOS 3.x
[#1] Morphos + otoczenie sieciowe i sagemcom f@st 2704
Kupiłem sobie nowy router sagemcom f@st 2704 z tpsa/orange do neostrady, jako że stary wyzionął ducha.

Ten nowy router ma gniazdo USB i obsługę dysków twardych/PenDrive.

Więc włożyłem sobie takiego PenDrive 16 GB do gniazda i skonfigurowałem.

I z poziomu Windows jest wykrywany w otoczeniu sieciowym, poprzez podanie w polu adresu/wyszukiwania \\192.168.1.1 - czyli IP routera i następnie podanie loginu i hasła ustawionego przy wpiętym PenDrive.

Przez FTP, np. za pomocą Total Commandera w Windowsie nie udaje mi się dostać do dysku.

I mam pytanie teraz, czy jest możliwość dostania się do niego z poziomu MorphOS ? I jak?

Tu jest opis konfiguracji w routerze: link do konfiguracji dysku w gnieździe USB routera
Wynika, że jest to niby Samba, ale zarazem nie FTP.



Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 22:26:22 przez gilban
[#2] Re: Morphos + otoczenie sieciowe i sagemcom f@st 2704

@gilban, post #1

No bo Samba to nie jest FTP.
Możesz skonfigurować Sambę, ktoś podawał krok po kroku jak (albo na PPA, albo Morphos.pl). Można też użyć smbfs - wydajesz polecenie i masz dostępny dodatkowy napęd z dostępem do właśnie tego dysku - chyba najprostszy sposób i w opisanym przypadku całkowicie wystarczający. Smbfs znajdziesz na Aminecie (wersja dla 68k).

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 22:37:16 przez wali7
[#3] Re: Morphos + otoczenie sieciowe i sagemcom f@st 2704

@gilban, post #1

Na klasyku korzystałem z tych rzeczy, nie wiem jak się sprawa ma pod mosem, być może coś się przyda ;)

http://www.ppa.pl/programy/amiga-w-sieci-lokalnej-ethernet-2-samba-i-tango.html

http://aminet.net/package/comm/net/SMBMounter
[#4] Re: Morphos + otoczenie sieciowe i sagemcom f@st 2704

@gilban, post #1

Nie probowalem tego rozwiazania z routerem ale sadze, ze zadziala skoro dziala za Win i OSX. Potrzebujesz smbfs i nic ponad to i z konsoli wydaj polecnie
C:smbfs workgroup=DOM user=radek password=to_sekret service=//RADEK/upload4/ device=SMBFS0: volume=PC: >NIL:
poszczegolne parametry jak mniemam sa dosc jasne ale jak cos to smialo. Aha moze jedno zasluguje na wyjasnienie. RADEK to nazwa hosta z montowanym zasobem warto sobie ja ustawic czyli do IP przypisac nazwe, a robimy to w Ustawienia ->Systemu->Hosts. Nie wynika to tylko z wygody ale z tego ze inaczej nie chcialo mi zadzialac. To samo tyczy sie hasla musialem miec podane na zasobie haslo. Po zamontowaniu pojawi Cie sie na blacie ikona. Warto z tego zrobic skrypt co by okno shella nie wisialo.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem