kategoria: eMac
[#1] Early startup / OF na eMacu
Robiłem aktualizację MOSa do wersji 3.3 i przy okazji okazało się, że nie potrafię wejść ani do OF, ani do Early Startup Menu. Próbowałem kombinacji: oba klawisze myszki, lewy klawisz myszki, F1 oraz lewy windows+lewy alt+O+F. I nic :( Na początku przyjąłem, że nie widzę obrazu, bo jest "poza zakresem" w eMacu na LCD, ale teraz jak system działa widzę, że co bym nie naciskał za każdym razem system bootuje się zamiast wejść w menu. Może mnie ktoś oświecić co robię źle? Mam klawiaturę i myszkę pod USB (bezprzewodową) jeśli to może robić różnicę. Jednocześnie trzymanie klawisza Control przy ładowaniu systemu daje dobry skutek, tzn. zmienia się tryb graficzny, czyli klawiatura jest wykrywana. I trochę zgłupiałem ;)

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 21:05:24 przez Tom3k
[#2] Re: Early startup / OF na eMacu

@Tom3k, post #1

może Esc ?
[#3] Re: Early startup / OF na eMacu

@R-Tea, post #2

Też nic :(
[#4] Re: Early startup / OF na eMacu

@Tom3k, post #1

MorphOS widzi klawiaturę, OF nie. Spróbuj z inną.
[#5] Re: Early startup / OF na eMacu

@Tom3k, post #1

Klawiatura bezprzewodowa?
[#6] Re: Early startup / OF na eMacu

@Korni, post #4

Ale to znaczy, że "early startup menu" MOSa jest wywoływane spod OF? Myślałem, że już spod MOSa bezpośrednio.
[#7] Re: Early startup / OF na eMacu

@Korni, post #4

Dubel.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 23:27:48 przez Tom3k
[#8] Re: Early startup / OF na eMacu

@Tom3k, post #1

A klawiaturę masz wpiętą przez hub, czy bezpośrednio?
[#9] Re: Early startup / OF na eMacu

@wali7, post #8

Próbowałem i tak i tak. Tak samo naciśnięcie obu klawiszy myszki nie wywołuje "early startup". Za to naciśnięcie Controla przy starcie zmienia rozdzielczość. Coś robię źle, tylko nie wiem co. Czy klawisz trzeba nacisnąć w określonym momencie?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 23:35:27 przez Tom3k
[#10] Re: Early startup / OF na eMacu

@Tom3k, post #7

Nie, ale z klikaniem różnie bywa i nie zdziwiłbym się gdyby nie działało, możesz też spróbować klawiszem F1. Najpewniej wpisać parametr BM przy starcie w OFie.

Czytam, że już próbowałeś. W takim razie pech, trzeba innej klawiatury/myszy, wygląda na to, że stos USB wykrywa twoją klawiaturę/mysz później. OF nie wykrywa wcale.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 13:45:33 przez Korni
[#11] Re: Early startup / OF na eMacu

@Korni, post #10

W takim razie spróbuję z inną klawiaturą, może to coś da. Dobrze, że nie jest to mi tak bardzo potrzebne i że po załadowaniu systemu wszystko działa dobrze.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:26:38 przez Tom3k
[#12] Re: Early startup / OF na eMacu

@Tom3k, post #11

Może zapodaj zwykłą klawiaturę ps2 jeżeli w eMac-u w ogóle da się taką podpiąć.
[#13] Re: Early startup / OF na eMacu

@R-Tea, post #12

Klawiatury PS/2 nie podłączę, bo eMac nie ma takiego gniazda. Natomiast sprawdziłem na 2 innych klawiaturach USB i niestety ciągle jest tak samo. Ciekawostka, panie ;) Zamówiłem sobie dodatkowo iBooka, zobaczę jak to wygląda na tym sprzęcie i może coś więcej wymyślę. Powoli całkiem rezygnuję z x86 :)

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 23:31:05 przez Tom3k
[#14] Re: Early startup / OF na eMacu

@R-Tea, post #12

Rozwiązałem problem wejścia do Early startup :) Napiszę o co chodziło, może komuś się to przyda. Trzeba nacisnąć oba klawisze myszki (i trzymać cały czas) w momencie, gdy usłyszymy, że dysk zaczyna ładować dane (gdy zaczyna "chrupać" :). Wtedy za każdym razem normalnie pojawia się Early startup. Jeżeli będziemy trzymać klawisze myszki wcześniej, menu nie pojawia się. Ot i cała tajemnica :)
[#15] Re: Early startup / OF na eMacu

@Tom3k, post #14

Dobrze wiedzieć ;)
[#16] Re: Early startup / OF na eMacu

@Tom3k, post #14

A jak ktoś ma SSD? :P
[#17] Re: Early startup / OF na eMacu

@pampers, post #16

Musi mieć ucho prawdziwego audiofila ;)

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 10:38:14 przez deez
[#18] Re: Early startup / OF na eMacu

@pampers, post #16

Ja właśnie chciałem kupić SSD, a teraz sam nie wiem czy kupować. Daje to duże przyspieszenie w systemie? Wtedy będę musiał wciskać myszkę ż timerem w ręce ;)
[#19] Re: Early startup / OF na eMacu

@Tom3k, post #18

Nie narzekam na duet G5 + system na SSD, działa bardzo sprawnie. Czy przyspieszenie jest odczuwalne? Ciężko stwierdzić bo na zwykłym talerzaku na sata w G5 system zapiernicza aż miło. Sam update systemu z zamontowanego ISO w ramie zajmuje niecałe 2 minuty :)
[#20] Re: Early startup / OF na eMacu

@pampers, post #19

Znaczy będę musiał sprawdzić organoleptycznie :) Wiadomo, że dysk SSD będzie pracował szybciej, ale MOS w ogóle szybko pracuje, dlatego nie wiem czy szybki dysk nie będzie czekał na resztę komputera, szczególnie że mam tylko G4 ;)

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 19:46:24 przez Tom3k
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem