kategorie: Mac mini, Pegasos II
[#1] Peg II czy MacMini
Witam, mam taki mały dylemat. Otóż posiadam na stanie Peg II i Maca Mini i nie wiem na którego się zdecydować (do którego wykupić licencję MorphOS).

Z mojej strony wygląda to tak.

PEG 2:
+ karta grafiki R8500 z 128MB;
+ możliwość łatwej wymiany elementów (dysk, napęd, pamięć, karty PCI);
+ możliwość instalacji AmigaOS4.1;
- procesor 1GHz;
- zajmuje sporo miejsca na biurku;
MacMini
+ procesor 1,5GHz;
+ mały rozmiar;
- grafika z 64MB RAM;
- kompaktowa budowa utrudnia wymianę podzespołów i poza pamięcią uniemożliwia chyba rozbudowę;

Czy pomiędzy tymi komputerami występują jeszcze jakieś różnice przemawiające na korzyść / niekorzyść któregoś z nich? Czy różnica w prockach jest odczuwalna (w czym najbardziej)?

A może najlepiej zainwestować w sprzęt przenośny pod MOSa (jaki)?
[#2] Re: Peg II czy MacMini

@ITU, post #1

Z mojego doświadczenia szybkość procesora i magistrali ma większe znaczenie podczas pracy niż ilość pamięci graficznej. Przynajmniej tak wynika z moich testów pomiędzy dwoma iBookami, dwoma eMakami, Makiem Mini i dwoma Power Makami. Dlatego wolałbym używać Miniacza z szybszym procesorem. Na co dzień też używam Maka Mini 1,25 i jestem zadowolony. Ale to pod warunkiem, że nie chcesz rozbudowywać sprzętu. Z innym sprzętem nie miałem do czynienia pod MOSem.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 14:20:31 przez Tom3k
[#3] Re: Peg II czy MacMini

@ITU, post #1

Jeżeli chcesz być mobilny to PB i to ten najszybszy 1,67Ghz/Ati9700/128Vram. Niestety Ibooki, choć mają moim zdaniem lepsze rozmiary zewnętrzne, to jednak są na poziomie MM z 32Vram.
Jeżeli chcesz mieć szansę na rozbudowę to PM G5 lub G4. G5 jest szybsze i ma AGPx8, a G4 mniej się grzeje, jest wolniejsze i ma tylko AGPx4. Jakiś czas temu byłem mocno napalony na G5, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło i wiesz co, chyba tak miało być. Mam w środku swojego PM MDD G4 Ati 9650 256 Vram i ładnie śmiga (musiałem piny zakleić, żeby działała w AGPx4).
Ja bym wybierał tak: jeżeli sprzęt mobilny to PB, jeżeli sprzęt do rozbudowy to PM (MDD G4 lub G5, ale nic na siłę, bo port jest cały czas doskonalony moim zdaniem, a ten z G4 jest dłużej, czyli bardziej dopracowany, choć mogę się mylić). Gdybym chciał coś w stylu MM, to wziąłbym eMaca 1.42 (ma lepszą grafę, procka, szynę, USB). Bierz PM. No a Pegasos, to chyba jak na jednym sprzęcie chcesz 2 systemy (AOS, MorphOS).

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 15:18:05 przez Ender
[#4] Re: Peg II czy MacMini

@Ender, post #3

Do skasowania...

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 15:24:20 przez stachu100
[#5] Re: Peg II czy MacMini

@stachu100, post #4

Dlaczego do skasowania? Sam zapytał ewentualnie o lepszy sprzęt. Jeżeli zależy mu tylko na motylku, to chyba MM, a jak chce mieć dwa to Pegasos. DO rozbudowy pod MorphOS-a ma lepsze sprzęty niż Pegasos.
[#6] Re: Peg II czy MacMini

@ITU, post #1

Czy pomiędzy tymi komputerami występują jeszcze jakieś różnice przemawiające na korzyść / niekorzyść któregoś z nich?


Tak. Miniacz nie ma żadnego wejścia dźwięku ani midi.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 15:59:21 przez ede
[#7] Re: Peg II czy MacMini

@ITU, post #1

Również karta graficzna w Mini Maku jest podłączona do prawdziwego gniazda AGP x4, a PEG2 ma złącze PCI-X zamienione na AGP, czyli jest dużo wolniejsze. Jednym słowem choć nie miałem {PEGa II tylko I, wiem, że ogólnie Mini Mac jest wydajniejszy od PEGa2 w przypadku stosowania MorphOSa. Z dwojga złego, jeżeli patrzysz na możliwość rozbudowy, to lepszy byłby Power Mac G4, ale ja powiem tak: mi do Mosa mac mini w zupełności wystarcza.
[#8] Re: Peg II czy MacMini

@Ender, post #5

Mój post do skasowania, nie Twój.
[#9] Re: Peg II czy MacMini

@stachu100, post #8

Mea culpa, coś dzisiaj przewrażliwiony jestem. OK Swoją drogą ja bym pega opchnął, powinno starczyć na MDD, lepszą niż seryjna grafe i klucz do MorphOS-a, a MM to jako sprzęt na wyjazdy.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 16:23:16 przez Ender
[#10] Re: Peg II czy MacMini

@ede, post #6

(OF)
A właśnie tak się kiedyś zastanawiałem jak już wyjdzie DB3, to jakieś "organki" da się podłączyć do mojego PM G4 z SB Live Creative i czy sam programik to wykorzysta?
(/OF)
[#11] Re: Peg II czy MacMini

@Ender, post #10

Przecież są interfejsy USB-Midi, więc nie ma problemu jeśli będzie sterownik.
[#12] Re: Peg II czy MacMini

@ITU, post #1

Peg ma ten plus, że możesz na nim też postawić OS4 jeżeli Ci się zachce, dalszych plusów nie widzę. Jak taki Peg padnie to trochę jednak strata bo kosztuje około 1400-1600 zł teraz. Jak padnie mini to wypieprzasz do kosza i kupujesz za grosze następnego.

Ogólnie prędkość działania jest o wiele większa oczywiście na korzyść mini. Ja jednak nie ładowałbym się w żaden z nich, poszedłbym w stronę PowerMaca G5 ewentualnie G4 :)
[#13] Re: Peg II czy MacMini

@Ender, post #10

Obawiam się, że DB3 organków jednak nie wykorzysta, ponieważ inne są założenia programu.

Do DB3 jak i poprzednich wczytujesz różnego rodzaju sample: gotowe jak i samemu stworzone i na bazie tych sampli budujesz moduł (program działa na tej samej zasadzie jak słynny Protracker, jednak ma możliwość obsługi większej liczby kanałów i jest bardziej rozbudowany). W przypadku zaś Midi i organków, mamy gotowy pakiet sampli w jednym pliku albo uniwersalny albo dostosowany do danego gatunku muzyki: np. organowa, czy elektroniczna, czy jeszcze inna i wciskając klawisze w organkach komponujemy własny utwór, który potem zapisujemy w formie pliku midi właśnie. I w nim jest jedynie zapis nutowy, sampli jednak nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 16:56:42 przez gilban
[#14] Re: Peg II czy MacMini

@ITU, post #1

Pegaos 2 ma jeszcze tę zaletę, że jest sprzetem specjalnie robionym pod MOSa. Ja mam Pegasosa 2 z pasywnym chłodzeniem procesora (jest dużo cichszy od dużego Maka), kartę z USB 2.0 i chodzi to przyzwoicie. Jest sporo mniejszy od jakiegokolwiek dużego Maka, a bardziej rozbudowywalny od Mini. Pomyślę o wymianie grafiki z 9200 na 9800 to powinien przyśpieszyć trochę (u Ciebie jest 8500, więc lepsza od mojej). Ogólnie Maki są szybsze, ale Pegasos 2 jest wystarczająco szybki, można postawić na nim dwa systemy (nie licząc Linuksa), no i komputer ten zaprojektowany pod motyla :D. Ale jeżeli liczy się jak największa prędkość, to nie ma wjścia i musi być Mak.
[#15] Re: Peg II czy MacMini

@AS, post #14

Wymiana karty graficznej w Pegasosie II nie wiele da. Bo wąski lejek - czyli brak AGP dalej się zostaje, czyli przesył danych między kartą graficzną, a płytą główną. Jak chcesz AS, to mogę kiedyś wybrać się do Ciebie ze swoim Mini i wtedy porównasz w działaniu jeden komputer z drugim, nawet jak dasz ATI 9800.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 17:03:09 przez gilban
[#16] Re: Peg II czy MacMini

@pampers, post #12

Po ile teraz miniacze z 64vram chodzą ?
[#17] Re: Peg II czy MacMini

@ITU, post #1

+ dla Pegasosa za wejście audio i lepszy sterownik audio, który wykorzystuje wszystkie sprzętowe częstotliwości.
[#18] Re: Peg II czy MacMini

@AS, post #14

Jak wsadzi coś szybszego niż 9200 to raczej nie uruchomi AOS 4.x, bo system widzi starsze karty do 9200 i później to te nowe Ati HD tak mi się wydaje. Co do głośności, to na morphos.pl Pampers ładnie opisał jak wyciszyć PM G4 i gwarantuje, że to co tam napisał to szczera prawda i działa mega fajnie. Wiem, bo mam to szczęście, że mój tak jest wyciszony. Nie ten sam komputer, a to mój drugi PM MDD G4 (pierwszego miałem zanim nasz system na niego powstał).
[#19] Re: Peg II czy MacMini

@gilban, post #15

No musimy się umówić i opisać to porównanie, jak wypada Pegasos 2 kontra MakMini 64Vram.

Ender
Nawet najcichszy wentylator powoduje szum i na pewno jest głośniejszy do pasywnego chłodzenia. Choć mój G5 wcale do bardzo głośnych nie należy, no chyba, że uruchomię MacOSX 10.5 - wtedy wiatraki wirują w losowy sposób


Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 17:19:52 przez AS
[#20] Re: Peg II czy MacMini

@pawelini, post #16

Ostatnio ktoś na Alledrogo sprzedawał za 320 zł. Ale to chyba był ktoś co nie miał pojęcia co sprzedaje. link
[#21] Re: Peg II czy MacMini

@gilban, post #13

W DB3 samplami też można zagrać ale na klawiaturze komputera. Na dobry początek wystarczyłaby symulacja odpowiednich klawiszy na klawiaturze MIDI.


Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 17:47:10 przez ede
[#22] Re: Peg II czy MacMini

@AS, post #14

Zgadzam się. A całe to zamieszanie jest dziwne bo i tak nie ma softu który by powodował na pegazieII z ATI 9200 takie spowolnienie, że trzeba by przejść na szybszy procesor. Typowy grzybowy wyścig na gigaherce :)

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 19:35:53 przez Arbuz
[#23] Re: Peg II czy MacMini

@Arbuz, post #22

...powiedział ten, który postanowił sobie, że do MorphOSa wróci dopiero gdy ten zacznie obsługiwać procki G5
[#24] Re: Peg II czy MacMini

@Arbuz, post #22

A całe to zamieszanie jest dziwne bo i tak nie ma softu który by powodował na pegazieII z ATI 9200 takie spowolnienie, że trzeba by przejść na szybszy procesor. Typowy grzybowy wyścig na gigaherce :)


A jak jest soft to i tak słabo wykorzystuje GFX - Przykład gra IslandsMiniGolf na Miniaczu pod MorphOS działa z taką prędkością jak pod OSX na iBooku G3 z jakimś Ati Rage 16MB VRAM, no i bez artefaktów.
[#25] Re: Peg II czy MacMini

@recedent, post #23

No właśnie na swoim przykładzie. Za pegaza kupiłem Phenoma xII 1100T podkręciłem do 4.2GHz dołożyłem 16GB rami niestety windę Ale często także fedorkę (wszystko potrzebne było do obróbki weselnych filmów bo niestety scala na Ami już odeszła w siną dal) A po dołożeniu 300zł doszła jeszcze gf7600. Nie ma się czym chwalić ale g5 czeka :) A z czegoś trzeba zarabiać do mosowego hobby:) tym bardziej że Pega też podkręcałem no nie? Z czego raz nieskutecznie:)

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 22:01:21 przez Arbuz
[#26] Re: Peg II czy MacMini

@ITU, post #1

polecam zainwestować w powerbooka g4 1.67
[#27] Re: Peg II czy MacMini

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #24

A jak jest soft to i tak słabo wykorzystuje GFX - Przykład gra IslandsMiniGolf na Miniaczu pod MorphOS działa z taką prędkością jak pod OSX na iBooku G3 z jakimś Ati Rage 16MB VRAM, no i bez artefaktów.


Możliwe że nie chodzi o wykorzystanie możliwości GFX tylko CPU. Ta gra pod MOS-em mieli procesorem na full niezależnie od konfiguracji. Gdzie te artefakty ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem