kategorie: Pegasos, PowerMac
[#1] Kontrola mocy procesora w PowerBooku
Zdarzyla mi sie na PowerBooku ciekawa sytuacja.
Otoz uruchamiajac pewne mocozerne programy temperatura PB oscylowala w okolicahc 60 stopni.
Zawsze tak bylo ze uruchomienie tych konkretnych programow powodowalo taka wysoka temeperature.
Jednak dzisiaj ze zdziwieniem odkrylem ze dokladnie te same programy nie rozgrzaly procka nawet do 42 stopni. Troche mnie to zaniepokoilo wiec dla pewnosci podotykalem lapka z kazdej strony i stwierdzilem ze faktycznie jest zimny.
Pozniej przypomnialem sobie ze PowerBooki maja cos takiego jak regulacje taktowania procesora.
Czyzby obnizenie taktowania zalaczylo sie przez przypadek? Czy tez jest jakas opcja w Mosie do tego?

PB mam stale podpiety do zasilacza.

Reset przywrocil poprzedni stan czyli maksymalne taktowanie.
[#2] Re: Kontrola mocy procesora w PowerBooku

@Phibrizzo, post #1

PowerBook (modele z 1.67GHz) domyślnie działa na połowie taktowania procesora (tryb DFS2). Może programy, które odpaliłeś, nie pozwoliły systemowi na przełączenie się na pełną szybkość, albo coś w zarządzaniu się akurat wysypało...
[#3] Re: Kontrola mocy procesora w PowerBooku

@Jacek Piszczek, post #2

A czy istnieje jakis magiczny skrot klawiszowy (np z poziomu FM) ktory by aktywowal polowe szybkosci?
[#4] Re: Kontrola mocy procesora w PowerBooku

@Phibrizzo, post #3

Nie. System domyślnie działa w połowie taktowania i podwyższa je magicznie, gdy wzrasta zużycie CPU (po pewnym czasie).
[#5] Re: Kontrola mocy procesora w PowerBooku

@Jacek Piszczek, post #4

Troche szkoda. Bo sa programy dla ktorych wlaczenie trybu "polowy mocy" byloby dobrym rozwiazaniem, vide "SDLowe shity" ktore biora tyle mocy procesora ile sie da.
[#6] Re: Kontrola mocy procesora w PowerBooku

@Phibrizzo, post #5

Możesz to zmienić u ustawieniach Laptops.
[#7] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Kontrola mocy procesora w PowerBooku
[#8] Re: Kontrola mocy procesora w PowerBooku

@Phibrizzo, post #1

Mam podobny problem, tylko z temperaturą w PM G5 (2X2,5 ghz)

Pod Morph OSem Mac się nagrzewa do 75 st C., wczoraj nawet mocniej jak go "pogoniłem" paroma gierkami. Doszło do tego że zagrzał się do 90 st. C i musiałem go wyłączyć.

Mac OS 10.5.8 co jakiś czas "fuka" wentylacją, pod Mosem tego nie widzę, cały czas jest cicho ?
[#9] Re: Kontrola mocy procesora w PowerBooku

@Voyox, post #8

Najwyraźniej komputery Apple już tak mają. Jakiego systemu by się nie zainstalowało - poza OS X, komputer grzeje się. Jak na MacBooka Pro uruchomię Windows 7 i gdy wyświetlany jest tylko pulpit, komputer potrafi się grzać i włączają się wentylatory. Nie mierzyłem temperatur, ale laptop robi się ciepły.
Po przełączeniu na OS X temperatury wracają do normy i wentylatory włączają się tylko w czasie obciążenia.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem