kategoria: PowerBook
[#1] PowerBookG4 się nie ładuje
Dzisiaj włączyłem swojego PowerBookaG4 i gdy podłączyłem ładowarkę to wtyczka się nie zaświeciła. Bateria się nie ładuje. Sprawdziłem na drugim zasilaczu (jakaś podróba) - to samo. Robiłem reset PRAM (wyjąłem baterię i trzymałem 5 sekund Power) - bez rezultatu.
Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł co mogę zrobić przed poszukaniem jakiegoś serwisu? :(
[#2] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@MDW, post #1

Ale na podłączonej ładowarce podtrzymuje go przy życiu czy w ogóle nie wykrywa żadnego zasilania?
[#3] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@jogg, post #2

Na baterii działa normalnie (zostało jej 30% więc niedługo już nawet tego nie sprawdzę). Jednak jak podłączę którąkolwiek z dwóch ładowarek to się nie ładuje. Wczoraj jeszcze się ładował. Nie ruszałem go nawet z biurka.

Najgorsze jest to, że w serwisach dziwnie patrzą na taki sprzęt i wcale nie palą się do naprawy tego. :(

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 13:49:42 przez MDW
[#4] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@MDW, post #3

Wiesz, chodzi mi bardziej o to czy po podpięciu go do ładowarki to bateria mu się rozładuje ale dalej będzie czerpał prąd na bierząco z ładowarki z gniazdka. Sam codziennie sprawdzam to forum z laptopa Dell który ma zepsutą ładowarkę i nie ładuje, ale ładowarka jest na tyle sprawna że mimo braku ładowania gdy laptop jest stale podpięty do ładowarki będzie chodzić. I w biosie wykrywa mi taką ładowarkę jako Undefined czy coś tam jeszcze innego nie oryginalnego. I w mojej sytuacji za taki stan rzeczy jest odpowiedzialny Bolec w środku gniazda od ładowarki którym podpina się ładowarkę do lapka (tego bolca poprostu tam nie ma bo się ułamał, ale zasilać lapka potrafi). Choć z drugiej strony jeśli na innej ładowarce próbowałeś i to samo, to jednak stawiałbym na obluzowane/odlutowane gniazdo w środku komputera.
[#5] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@jogg, post #4

Niestety nie ładuje. Procencik baterii się zmniejsza i niedługo sprzętu nie będzie się dało włączyć. Jest jeszcze coś takiego, że odkąd go kupiłem to nie działał na samej ładowarce. Musiał mieć baterię. Kupiłem inną ładowarkę (wygląda na oryginalną) i jest to samo. Myślę więc, że to po prostu kolejny etap usterki, która już była wcześniej. :(
[#6] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@MDW, post #5

Znaczy u mnie też w środku jest bateria i pewnie być musi by działał, ale poprostu nie mam ładowania. Także albo u ciebie jest gdzieś może poluzowane/odlutowane gniazdo w lapku, albo jest też opcja że końcówka kabla w ładowarce jest coś nie teges lub jeszcze 3cia opcja, ładowarki do laptopów są bardzo wrażliwe na wpinanie ich do gniazdka w laptopie jak i do prądu. I zdarza się że np. jakiś rom w środku ładowarki się potrafi upalić.
Także jeśli na działającej ładowarce nie idzie to pewnie tak jak mówię gniazdo w środku komputera jest pewnie do poprawy.
[#7] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@jogg, post #6

Mam dwie ładowarki i jest raczej mała szansa żeby obie padły w jednym dniu. Wobec tego pewnie gniazdo. Ech... :(
[#8] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@MDW, post #7

Ja też mam dwie ładowarki, jedna 65W od PowerBooka (urwał sie kabelek przy wtyczce) oraz drugi, od iBooka o mocy 45W. Używam tego drugiego, po podłączeniu do PowerBooka dioda mignie na zielono i przełącza się na pomarańczowo ale komputera nie odpalę. Dopiero po kilkunastu minutach, gdy pewnie podładuje się bateria sprzęt startuje. Na 65 watowym takich przejść nie mam, od razu rusza.
[#9] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@MDW, post #1

Ja naprawiam maczki i moge na to spojzec. Najprawdopodobniej cos ci padlo z ukladem ladowania.
[#10] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@zgagato, post #9

Widzę, że jesteś z Gdyni. Ja z Wrocławia więc to kawał drogi i trzeba byłoby wysyłać sprzęt. Ale jak tu na miejscu nie znajdę nikogo chętnego do rzucenia okiem na ten problem to się zgłoszę. Dzięki!

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 17:49:49 przez MDW
[#11] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@MDW, post #1

Byłem w serwisie laptopów, który niby też grzebie w applowych laptopach. Gość wziął PowerBooka, jego zasilcz i najpierw zmierzył zasilacz. Powiedział, że zasilacz nic nie podaje i to on padł. Ciekawe, bo w domu sprawdzałem inny zasilacz i na nim też PowerBook też się nie ładował. Podszedłem do pobliskiego sklepu, który akurat ma zamienniki applowych starych zasilczy, podłączyłem PowerBooka i też się nie ładuje. Czyli nagle padły 3 zasilacze? :)

Nie bardzo się orientuję ale znając applowe tricki coś mi przychodzi do głowy. Czy przypadkiem nie jest tak, że ten zasilacz nie działa gdy nie jest wsadzony do gniazda? Może tam ten bolec musi czegoś dotknąć czy zostać dociśnięty żeby ruszyć? Gdy nie dotyka to może każdy zasilacz zmierzony bez wtyczki będzie się zachowywał jak padnięty? W sumie facet w serwisie powinien to wiedzieć. No ale to stary sprzęt, stary wtyk i może zapomniał. :) :) Kojarzę, że ostatnio dwa razy mi się zdarzyło, że PowerBook nie ładował i musiałem wtyk docisnąć żeby zaczął. No ale wtedy przynajmniej wtyczka się świeciła. Teraz nic.
[#12] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@MDW, post #11

Tak jak mówię, może jakiś właśnie bolec być gdzieś nie dociśnięty/skrzywiony lub rozlutowane gniazdo w środku lapka i laptop nie chce ruszyć a i pewnie podobnie zasilacz, bo co ma zasilać jak nie widzi/nie ma nic niby podpiętego pod siebie i poprostu nie rusza bo nie widzi potrzeby.
A poluzowane/naderwane gniazda w laptopach to częsty przypadek i taka typowa bolączka. Siostrze w Acerze też niby nic nie było widać a nie chciał ani ładować ani chodzić i jak oddał ojciec lapka do znajomego elektronika to się okazało właśnie że gniazdo się rozlutowało/zrobił się zimny lut/czy się oderwało (już nie pamiętam) i podlutował i nagle lapek odżył.
Jest też możliwość że jeśli to nie to, to może jeszcze gniazdo w laptopie za bardzo się wyrobiło od wpinania i wypinania ładowarki i jest za luźne i nie łączy. Wtedy będzie potrzebna wymiana gniazdka.
[#13] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@jogg, post #12

No właśnie tak by to wyglądało. Tylko dziwne, że człowiek, który niby też robi applowe laptopy nie wie, że zasilacz starego PowerBooka podłączony tylko do prądu nie działa. Nie zagląda nawet do laptopa, bo przecież zasilacz niby nie działa.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 13:48:37 przez MDW
[#14] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@MDW, post #13

Zainspirowałeś mnie do sprawdzenia mojego zasilacza, który jest kompletnie sprawny (65W) i oryginalny. Podpiołem voltomierz i rzeczywiście nic nie pokazuje, ale oczywiście jesli podłączyć do Pb to zachowuje się normalnie - dioda swieci na pomarańczowo podczas ładowania.
[#15] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@Zbysiuk, post #14

Jutro pójdę do serwisu z tą rewelacyjną informacją. :) Tylko nie wiem czy warto iść do serwisu, który nie wie takich rzeczy.
Wielkie dzięki za pomoc!
[#16] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@MDW, post #15

Mierzenie woltomierzem jakiegokolwiek zasilacza impulsowego (a takim jest zasilacz do PowerBooka) bez podłączenia do czegoś (jak to elektronicy mówią "bez obciążenia"), jest popisem elektronicznej ignorancji. Zdecydowana większość zasilaczy wykaże przy takim pomiarze zero, albo inną dziwną wartość.

Jeżeli pierścień przy wtyczce w ogóle nie świeci, to prawdopodobnie znaczy, że po prostu nie kontaktuje gniazdko. Ten pierścień bowiem nie jest zasilany z zasilacza, tylko z komputera. W moim powerbooku kontakt jest nieco niepewny i trzeba z reguły trochę obrócić wtyczkę, aż "załapie". Pomóc też może lekkie zjajowacenie zewnętrznego metalowego ekranu, ale to trzeba robić z wyczuciem, bo można w ten sposób zniszczyć wtyczkę.
[#17] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@Krashan, post #16

No właśnie od pewnego czasu coraz częściej musiałem tak z czuciem dociskać wtyczkę.

A jeżeli chodzi o serwis to faktycznie trochę straszne, że serwisant tego nie wiedział. Normalnie aż głupio tam teraz iść i powiedzieć jak sprawa wygląda. :) Może ktoś chce iść za mnie (http://mag-com.pl)? ;)

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:42:20 przez MDW
[#18] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@Krashan, post #16

Byłem przekonany, że to trafo. Faktycznie jak na 60W to troche byloby małe - sorry, idiota ze mnie :)
[#19] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@MDW, post #17

Z Wrocławia do Leszna nie jest strasznie daleko, a do nas na AmiPyrę z Leszna jest rzut beretem. Będę tam miał swojego PB, to w razie czego można sprawdzić zasilacze. Może Superbonio byłby coś zaradzić na brak kontaktu w gniazdu zasilania.
[#20] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@Zbysiuk, post #18

Na pewno nie idiota. Zwłaszcza, że gość w dużym specjalizowanym serwisie laptopów tak zrobił. :)
[#21] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@ITU, post #19

Dzięki za ofertę. Jednak dostałem też bardzo ciekawą ofertę z Wrocławia więc będzie zdecydowanie wygodniej.
[#22] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@Zbysiuk, post #18

Byłem przekonany, że to trafo.

Ostatni zasilacz do komputera z klasycznym transformatorem jaki widziałem, to był "ciężki" zasilacz do A500... Teraz nawet ładowarki do telefonów są impulsowe.
[#23] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@zgagato, post #9

To wiesz moze co moze byc przyczyna ze bateria w ibooku g4 pokazuje ze ma 65342mAh, a w rzeczywistosci nowa ma 4400mAh.
Da sie to jakos przestawic/naprawic ?
[#24] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@Norbert, post #23

Jeśli bateria z Hin, to pewnie firmware do d...
[#25] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@Krashan, post #22

Dzieki za korekte, nie ma o czym mowic, po prostu strzelilem gafe i tyle :)

Jesli, zaś chodzi o baterie, to też kupiłem chińską i miala być 6800 mAh a w rzeczywistości jest 4400. W moim przypadku, jednak Pb pokazuje 4400, stąd wiem, że mnie naciągnięto, ale za tą cene...
[#26] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@Jacek Piszczek, post #24

Mozliwe, ale bateria wyglada na oryginalną.
Fakt, bateria nie trzyma dlugo, ale winę za to może ponosić jest sposob jej ladowania.
W iBook procentowo okresla moment ladowanie i jego koniec.
U mnie wyglada to tak, ze jest 1% do 4% a potem juz 100% naladowania, a to dlatego ze jako 100% brane 65342mAh a nie faktyczne ok 3000mAh.
No nic trzeba sie bedzie do tego przyzwyczaić. :)

ps.
zauwazylem ze MOS nie pokazuje naladowania baterii. Czy to normalne ?
[#27] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@Norbert, post #26

zauwazylem ze MOS nie pokazuje naladowania baterii. Czy to normalne ?

To znaczy jak nie pokazuje naładowania baterii? Jak jest naładowana to pokazuje 100% i zmienia się kolor bateryjki.
[#28] Re: PowerBookG4 się nie ładuje

@Norbert, post #26

Objawy sugerują albo uszkodzony moduł dc albo firmware baterii.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem