kategoria: Efika
[#1] Efika i instalacja MorphOS 3.7
Czy ktoś używa MorphOS 3.7 na Efice (Radeon 7000).

Mam kilka problemów. Mam dysk WD 2.5'' 80GB oraz Pendrive Kingston 512 MB - FAT32.
Dysk został postawiony pod AOS4.1 w SFS 68k 1.277, partycje 1 GB. Blok zmieniony na 512. Sformatowany pod AOS4.1.

Problemy:

1. OF widzi pendrive (nazwa, model) i dysk ale nie widzi plików na nim i nie bootuje z pendrive.
2. Jeśli wrzucę żywcem pliki z *.iso oraz efikaboot.img na dysk i zabootuję to widzę ekran startowy, wchodzi ambient i zamrożenie systemu.
3. Jeśli wrzucę plik *.iso oraz jeden img ze strony MOSTeam na dysk i zabootuję plik img to pojawia się mos, ambient, ekran startowy. Jak wcisnę "install" wtedy następuje zamrożenie.
[#2] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@pong777, post #1

Problemem był dysk stworzony pod AOS4.1 FE. Został zaorany pod MOSem i już przestał wieszać instalkę. Co do tego, że OF nie widzi zawartości pendrive'a nie rozwikłałem zagadki. Podpiąłem CD-ROM na USB i z niego zabootowałem.

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 01:59:51 przez pong777
[#3] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@pong777, post #2

Generalnie śmiga system ale mam problem z OWB - Ambient wyrzuca mi "Couldnt start program". Czy to wina małej ilości RAMu na Efice? Mam wersję bez SVG niby dla Efiki właśnie... Nic prócz przeglądarki nie mam odpalonego. Czcionki się pobrały.

Pytanko z całkiem innej beczki. Czy w MOSie dałoby się zrobić tak jak Elbox zrobił w klasyku, że możliwe by było zabranie pamięci karty graficznej i wykorzystanie jako RAM?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 02:54:12 przez pong777
[#4] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@pong777, post #3

Spróbuj pobrać starszą wersję OWB - w tych wcześniejszych była często wersja nie tylko "no svg", ale i "lite" - typowo pod Efikę zrobiona. Niestety, w nowszych tego już nie ma, można ewentualnie skorzystać z innych przeglądarek (AWeb, ewentualnie nierozwijany już Sputnik).

Co do VRAM jako systemowej - podobno jest to:
  • za dużo roboty
  • gra nie warta świeczki (wydajnościowo podobno lepszy już byłby SWAP na twardym, chociaż w trybie PIO0 nie jestem tego taki pewien)
[#5] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@pong777, post #3

W ikonce dla sterownika Radeon wlacz sobie dodatkowo parametr:

LOWMEMPROFILE=YES
[#6] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@recedent, post #4

Co do VRAM jako systemowej - podobno jest to:
za dużo roboty
gra nie warta świeczki (wydajnościowo podobno lepszy już byłby SWAP na twardym, chociaż w trybie PIO0 nie jestem tego taki pewien)


Jeżeli porównamy z "memtest vmem" to nie będzie szybciej.

Efika nie ma PIO-0. PIO-0 to max 3.3MB/s link

Ja na Efice mam odczyt 6.3MB/s, zapis 7.1MB/s
[#7] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #6

Pytałeś kiedyś mnie o charczenie dźwięku. Przy jakim programie Ci się tak działo? Puściłem mp3 w odtwarzaczu systemowym i było ok. Charczało jak chciałem więcej rzeczy robić na raz.

OWB Lite działa.

Co będzie szybsze EUAE 1.0 z SDL czy bez?

@Phibrizzo: jakie bugi ma MOS3.7 na Efice? Ktoś mi wspominał na IRC, że trochę testowałeś MOSa pod Efiką.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 01:24:43 przez pong777
[#8] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@pong777, post #7

Pytanko jeszcze - jak wygląda sprawa na MOSie z pamięcią wirtualną na HDD?
[#9] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@pong777, post #7

Każdy program (AHI tryby stereo). Dźwięk z zewnętrznego źródła przez Mixer jest ok.
[#10] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@pong777, post #7

Szybsza jest wersja bez SDL.
Najlepiej E-UAE kompilowane przez Faba.
Ciekawy jestem jaka prędkość pokaże Sysinfo na Efice.

@pong777
Narazie brak takiej pamięci


Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 06:12:27 przez Norbert
[#11] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@Norbert, post #10

@Norbert: A4000 z PPC 400MHz pokazała jakieś 7 Mipsów więc na Efice nie powinno być gorzej co z tego jak gry dla A500 są niegrywalne... Mam wrażenie, że Arabian Night na A4000 chodzi około 2 razy szybciej niż na Efice. Muszę tą Fabową wersję znaleźć i przetestować.

@SKOLMAN: słuchałem kilkanaście MP3 i niczego niefajnego nie zauważyłem. Jeszcze jakieś gierce zobaczę.
[#12] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@pong777, post #11

Kwestia odpowiedniej konfiguracji, myślę.

A popróbuj jeszcze UAE4All. No i polecam ten artykuł sprzed 5 lat z hakiem.
[#13] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@pong777, post #7

jakie bugi ma MOS3.7 na Efice? Ktoś mi wspominał na IRC, że trochę testowałeś MOSa pod Efiką

Ostatni system jak instalowalem na Efice to MOS 2.7. Ale pod ta wersja dzialy sie dziwne rzeczy glownie z USB to worcilem o dwie wersje w dol do 2.5. Wersja ta wg mnie jest najstabilniejsza z tych jakie kozystalem. Nowszych wersji juz nie instalowalem bo zaczalem kozystac z PB jak tylko pojawil sie MOS 3.0.

Jesli chodzi o jakies bugi to znam dwa:
1. problem z data na przelomach miesiecy.
2. chipset audio nie zawsze sie aktywuje po resecie.

Pierwszy z nich podobno jest niedousuniecia. Drugi mogl juz byc poprawiony w nowszych wersjach MOSa.

A jesli chodzi o to co teraz robie na Efice, to stoi wlaczona na polce i liczy cichutko OGR. Sprawdzam raz na miesiac czy aby nie zawisla, ale zawsze jak podlaczam monitor to zglasza sie bez szemrania i o dziwo USB tez dziala.
[#14] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@Phibrizzo, post #13

1. problem z data na przelomach miesiecy.


Próbowałeś używać np. klienta NTP podczas startu? Zastanawiam się czy np. automatyczne jego uruchomienie w trakcie startu jest pewnym obejściem problemu...

Sam mam Efikę, z którą obecnie nic nie robię, więc zastanawiałem się czy zarejestrować MOSa na niej. Mój Pegaz działa z biegiem czasu co raz mniej stabilnie niestety.


Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 20:00:02 przez strim_
[#15] Re: Efika i instalacja MorphOS 3.7

@strim_, post #14

Nie, nie kozystalem z tego bo w sumie nie mialem az takiej potrzeby. Problem z data wystepuje tylko w jeden dzien: w ostatni dzien danego miesiaca albo w pierwszy nastepnego. Kolejnego dnia juz jest ok.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem