kategorie: MorphOS 3.x, PowerBook
[#1] Wi-Fi i PowerBook G4 5.7
Od dzisiaj jestem posiadaczem Powerbooka G4 17". To mój drugi Mac z przeznaczeniem na MorphOS.
Problem z wi-fi jest taki, że działa bardzo wolno no i po kilkunastu sekundach pobierania z sieci system się zawiesza. Nie wiem, czy problemem jest tu rodzaj szyfrowania czy może coś ze sprzętem? Po kablu działa bez problemu.
[#2] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@SuperBuster11, post #1

O cześć :) Zdaje się znam tego PBooka. Nie wiem jak pod MorphOS'em, bo na ten dysk zainstalowałem dość niedawno, ale na Macosx działałem bez zarzutu. W sumie, podłączałem też czasem kabel żeby mieć lepszą prędkość, ale generalnie nie miałem problemu. Masz możliwość sprawdzenia na Macosx? Coś w ustawieniach Morphos'a może być (usuń zapisane ustawienie i spróbuj jeszcze raz?). Może rodzaj szyfrowania klucza wi-fi zmień na routerze na jakiś inny (wep, wpa) ale do ustawień routera musisz pewnie wejść z poziomu pece, choć w sumie przez browsera na ethernecie na macu powinno też być ok.
[#3] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@SuperBuster11, post #1

Zainstaluj może od nowa MorphOSa.
[#4] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@Eith, post #2

Kurde, szyfrowanie mam WPA2-AES, jak ustawię na WPA-TKIP to na PC nie mogę się połączyć z Wi-fi. Na OSX jeszcze nie sprawdzałem, ale jak znajdę płytę to sprawdzę.
Żeby korzystać z kabla, muszę iść z lapkiem do drugiego pokoju, a tego właśnie chciałem uniknąć.
[#5] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@Leon, post #3

No właśnie nie napisałem, ale postawiłem system od nowa i dalej to samo. Wersja 3.7.
[#6] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@Leon, post #3

Ja bym optował za troubleshootingiem routera i ustawień. Instalka jest świeża, ale w sumie jest z pakietem Chrysalis, nie wiem czy to nie miesza trochę ustawień?
[#7] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@SuperBuster11, post #4

A jak działa na wpa? Tak samo?
[#8] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@Eith, post #7

Na wpa nie działa wcale.
Ogólnie to pojawia się błąd 6: Couldn't resolve host name, niezależnie jakie dam szyfrowanie.
[#9] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@SuperBuster11, post #8

kup sobie taniego aterosa 5000, ja uzywam takiej karty na pcmcia i jest kilkukrotnie szybsza od tej wbudowanej w macbooka.
[#10] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@sand, post #9

Dam jeszcze szansę karcie z powerbooka
[#11] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@SuperBuster11, post #10

Automagicznie pobieranie zaczęło działać.
[#12] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@SuperBuster11, post #11

Mała aktualizacja.

Gdy uruchomię komputer, połączenie z wi-fi następuje samoczynnie. Jednak po otwarciu OWB pojawia się "błąd 6: Couldn't resolve host name". Zamykam OWB, otwieram Preferences/Network, wybieram moje SSID i naciskam Connect, a potem Zapisz.
Po tym jak ikona Wi-Fi na górnej belce przestanie migać, otwieram OWB i już wszystko działa.
Wybrałem Static IP, bo w trybie Dynamic są jeszcze większe problemy z połączeniem - muszę resetować router, powerbooka, połączyć się z wi-fi i jeszcze kilka razy powtórzyć tą czynność, aż w końcu "coś" załapie i mam internet. Dlatego wybrałem tryb statyczny z przypisanym IP, bo jest mniej kombinowania.
[#13] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@SuperBuster11, post #12

Wyłącz moduł WiFi na górnej belce, fajnie wygląda ale niestety coś miesza.
[#14] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@SuperBuster11, post #8

Witam wszystkich. Dodam swoje 3gr...

1. MorphOSowe WiFi nie dziala z szyfrowaniem WAP od poczatku nawet z kartami PCMCIA a szkoda bo mniej obciaza procka. Wiem WPA to nie szyfrowanie bo airdump itp ;)

2. Na PC musisz skasowac ustawienia Wireless Network dla twojej sieci i zrobic nowe.
[#15] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@ede, post #13

Nic to nie dało.
[#16] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@SuperBuster11, post #15

Ja muszę u siebie osiem razy powtórzyć wczytywanie strony (osiem czerwonych lampek na dole OWB) dopiero kolejne wczytanie powoduje jej pokazanie.
Dziwne , ale działa za każdym pierwszym odpaleniem owb
[#17] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@SuperBuster11, post #15

U mnie pomogło na problemy związane ze zmianą/dodawaniem nowej sieci WiFi.
[#18] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@ede, post #17

Mam problem po zmianie routera ze starego Linksysa b/g na ConnectBoxa od UPC (ustawiony na WPA/WPA2 PSK).
Otóż sieć WiFi jest wykrywana, łączy się, internet działa, jednak co jakiś czas następuje kompletne zawieszenie systemu (kursor myszy zamrożony, nie reaguje na klawisze, pozostaje tylko reset przez przycisk power).
Jest to ewidentnie związane z siecią, losowo dzieje się podczas pobierania w Grunch czy pod OWB.
System to zarejestrowany MorphOS 3.9 na PowerBooku 5.8.
Jakiś pomysł?
[#19] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@Jacques, post #18

Jak często to się zdarza, ile masz pamięci w powerbooku?
[#20] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@michal_zukowski, post #19

Często, przy korzystaniu z sieci (w sensie aktywnego korzystania gdy Grunch czy OWB coś robią), jest niemal pewne, że w ciągu kilku minut się to zdarzy.
Pamięci mam maksimum, czyli 2 GB, Morph OS oczywiście widzi 1.5 GB.
Pod MacOS X pomimo zmiany routera nic się nie dzieje.

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 15:34:13 przez Jacques
[#21] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@Jacques, post #20

Spróbuj zmienić rodzaj szyfrowania na routerze, tak jak radzą wyżej. Spróbuj też bez szyfrowania w ogóle jeśli zmiana nie pomoże nic.
[#22] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@R-Tea, post #21

Do wyboru jest tylko WPA2 lub WPA2/WPA i obecnie mam ten ostatni.
[#23] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@Jacques, post #22

uzyj tylko wpa2, ten inny to i tak dziurawy :) wpa2 jest ale w tej kompatybilnosci wstecznej jest luka. ja co prawda mam g5 ale mosowe wifi z wpa2 nie mialo problemu
[#24] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@Valwit, post #23

Spróbuję i dam znać :)
[#25] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@Jacques, post #24

Niestety przejście na WPA2 nie pomogło, nadal występują pełne zwisy.
[#26] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@Jacques, post #25

Kolej więc na sprawdzenie surfowania na otwartym połączeniu, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
[#27] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@R-Tea, post #26

Tylko po co sprawdzać, skoro z użyciem starego routera też przy zabezpieczonej sieci wszystko działało.
Coś powoduje, że MorphOS się wiesza przy współpracy z Connectboxem od UPC.
[#28] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@Jacques, post #27

No to chyba pora na wgryzienie się w funkcje zaawansowane tegoż Connectboxa. Ktoś na MorphZone pisał, że po wyłączeniu w routerze funkcji WDS/Repeater zaczęło mu działać.
[#29] Re: Wi-Fi i PowerBook G4 5.7

@recedent, post #28

Nie korzystam z takich ustawień, zreszta tam nie ma specjalnie nic szczególnego do zabawy.
Coś się gryzie w MorphOSie, ale czemu... MacOS X i Windows XP nawet dają radę
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem