[#1] MorphOS na HAMAKU
Jak w ogóle licencja MorphOS, odnosi się do takich rzeczy raczej nie wolno go instalować na innych sprzętach, niż te które są z góry zadeklarowane przez Team.


Bo Open Hack'Ware, jest po to aby zrobić sobie kopututer oparty na architekturze PPC na sprzęcie z x86, czy się mylę.

W ogóle to ostatnia aktualizacja Open Hack'Ware, była w 2005 i w tym rok pojawił się MorphOS w wersji 1.4.5, a strona powerup.morphos ma pierwszy snapshot w 2005 w grudniu. Ma to jakiś związek.

I jak widzimy zapis w licencji mówi jasno...

Every component of the MorphOS PowerUP Free Edition may only be used on PowerPC accelerator cards by phase5/DCE. Usage on any other hardware and/or inside of emulation environments is strictly forbidden.



A do wersji 0.2 jest taka sama licencja, w ogóle można tą wersję jeszcze gdzieś pobrać?


I tak odbiegają tak trochę od MorphOS, to da się OS/2 zainstalować na innym sprzęcie niż stację IBM Power PC. Tzn. da się zbudować takie emulowane PPC na x86? Przy użyciu Open Hack'Ware i qemu-PPC? Chodzi mi o wersję OS/2 Warp.
[#2] Re: MorphOS na HAMAKU

@amizet, post #1

Tzn. da się zbudować takie emulowane PPC na x86? Przy użyciu Open Hack'Ware i qemu-PPC? Chodzi mi o wersję OS/2 Warp.


Spróbuj, zobaczymy. :)
[#3] Re: MorphOS na HAMAKU

@ede, post #2

To znaczy że się da? spoko poklikamy zobaczymy:)
[#4] Re: MorphOS na HAMAKU

@amizet, post #3

[#5] Re: MorphOS na HAMAKU

@amizet, post #3

Witaj. A czy tu: Wikipedia zaglądałeś? Wynika z tego, że OS/2 na procesory PPC była tylko w wersji beta i niezdatna do użytku. Wersja ostatnia 3.0 w pełni działająca była tylko na procesory x86 do PIII 800 MHz włącznie. Ale po za tym, że starsze biosy komputerów pozwalały włączyć współpracę z os/2 to ja tego systemu na oczy nie widziałem w działaniu. A obrazki zawarte w Internecie łudząco wyglądem przypominają Windows 3.11.
[#6] Re: MorphOS na HAMAKU

@gilban, post #5

A obrazki zawarte w Internecie łudząco wyglądem przypominają Windows 3.11.


Albo na odwrót - 3.11 przypomina OS/2.
[#7] Re: MorphOS na HAMAKU

@gilban, post #5

Ahoj ja nevím co to je wiki...:) A widziałeś to OSNews statistics, OS/2 klasuje się tam na szesnastej pozycji, na 20. Nie wiem czy to x86 czy PPC ale to nie zmienia faktu.

A tu jest do pobrania archive.org.

A czy to wersja beta, alfa czy jakaś inna... to przecież ja na tym nie mam zamiaru odpalać rakiety i lecieć w kosmos. cafe
[#8] Re: MorphOS na HAMAKU

@amizet, post #7

na 16 miejscu chyba stoi ta wersja x86. Jak można wyczytać była bardzo popularna jako system do obsługi bankomatów. Nawet ludzie prosili IBM aby uwolnił kod, ale IBM nie dał zgody. To jest podobnie jak kiedyś w środowisku amigowym popularność zdobył system QNX za sprawą amithlona. Ja przynajmniej dopiero wtedy dowiedziałem się że taki system istnieje. A teraz można go znaleźć w telefonach blackberry.
[#9] Re: MorphOS na HAMAKU

@gilban, post #8



Można go znaleźć w wersji demo na Amiga Format CD #36.
[#10] Re: MorphOS na HAMAKU

@amizet, post #9

QNX to potęga, szkoda, że z niego zrezygnowali.
[#11] Re: MorphOS na HAMAKU

@Ender, post #10

to znaczy producent systemu nie zrezygnował z niego, jedynie przestał robić wyścigi i sprzedaje do wykorzystania w urządzeniach wbudowanych czyli specjalistycznych, gdzie nie jest potrzebna super karta graficzna oraz super procesor. Tak jak i firma VIA skupiła się na produkcji procesorów do zastosowań specjalistycznych. Również widzę że i firma AMD zaczęła wyhamowywać i z Intelem przestali się ścigać, kto zrobi mocniejszy procesor, dzięki czemu Intel zrobił się monopolistą.
[#12] Re: MorphOS na HAMAKU

@gilban, post #11

Amiga INC zrezygnowała, bo system AmigaOS NG miał być na jądrze QNX, a później coś o Linuksie zaczęli przebąkiwać. W końcu to nawet nie wiem co mają, chyba ciągle stare jądro, które udoskonalają, nie śledzę.
[#13] Re: MorphOS na HAMAKU

@gilban, post #11

No nie tylko...
Ciekawostką jest np. to, iż całe GUI jest wektorowo rysowane.. - i jeszcze parę innych rzeczy pamiętam z prezentacji systemu QNX..
[#14] Re: MorphOS na HAMAKU

@amizet, post #1

Instaluj śmiało - nie zadziała :)
[#15] Re: MorphOS na HAMAKU

@gilban, post #8

OS/2 był jeszcze do niedawna wykorzystywany z powodzeniem w systemach SCADA (sterowanie procesami technologicznymi, sieciami energetycznymi, wodociągami). Jeszcze parę lat temu w PGE Syndis na OS/2 Warp 4 (Pentium 100 bez MMX) zarządzał siecią 110 i 15kV. Obsługiwał też proces technologiczny w Cukrowni Lublin. A Windows 3.x pod OS/2 śmigał szybciej i był stabilniejszy niż zainstalowany standalone na tym samym sprzęcie (każdy program windowsowy miał własną, chronioną pamięć i jak się wywalił to nie powodowało to padu całego systemu). W prasie branżowej na początku lat dziewięćdziesiątych pisało się, że to lepszy Windows niż Windows. Mam zainstalowanego Warpa 4 na Pentium MMX 200 - jak ktoś chce "pomacać" to mogę zabrać na jakieś party.
Przepraszam za OT, już mnie tu nie ma ;)
[#16] Re: MorphOS na HAMAKU

@Jenot, post #15

Ciągnąc OT - używałem kiedyś w pracy Warpa zamiast Win95. Był to bardzo dobry system...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem