kategoria: Pegasos II
[#1] PEGASOS2 i SATA
Hej!

Czy ktoś może to ćwiczył w jakikolwiek sposób?... Z działaniem kontrolerów SATA na PCI może być różnie (a w zasadzie zawsze tak samo - z Pegasos 2 nie będzie to działać, a nawet jeśli jakimś cudem zabangla, to MOS na pewno się z niego nie zabootuje.

Postanowiłem zatem uciec się do rozwiązania bezsterownikowego, czyli przejściówki IDE->SATA. Widzę że na rynku funkcjonują zarówno przelotki jednokierunkowe (IDE->SATA lub SATA->IDE) jak i dwukierunkowe. Tylko z tego co czytam, niektóre z nich nie współpracują z niektórymi BIOSami nawet na PC (co dziwne, bo przecież taka przejściówka konwertuje w locie samą magistralę). Czy ktoś to ćwiczył z Pegazem?...

Druga rozterka - jak to się przekłada na transfer?... Peg2 ma kontroler zaledwie ATA-100, więc wąskie gardło powinno być raczej tam, niż po stronie adaptera (teoretycznie, bo w praktyce może być różnie).

I trzecia rozterka - właśnie znalazłem gdzieś informację, że Peg2 jest w stanie obsłużyć dyski do 80 GB. Prawda to?... Bo najmniejsze nowe (!) dyski SATA idą przecież w setkach GB. A nawet, jeśli w jakimś sklepie znajdę ostatni dysk ATA z czeluści magazynu, to będzie to co najmniej 120-250 GB (gdzie tu 80?)...

Czy ktoś zna odpowiedzi na nurtujące mnie pytania?... Pytam, bo w sieci piszą różne rzeczy (gdzieś wyczytałem, że Peg obsłuży do 1 GB, a gdzieś indziej że 8 GB, a przecież MOS to system 32-bitowy i sam nie wiem komu wierzyć)...

--
Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 22:23:48 przez quantor
[#2] Re: PEGASOS2 i SATA

@quantor, post #1

gdzieś wyczytałem, że Peg obsłuży do 1 GB, a gdzieś indziej że 8 GB

Tu miałem na myśli oczywiście 1/8 GB RAM. Przepraszam za mały chaos!...
[#3] Re: PEGASOS2 i SATA

@quantor, post #2

Mam Peg2 i HDD 750GB PATA do niego, jednak dysk dopiero czeka na podłączenie po wyczyszczeniu Pega (z kurzu, regularne czyszczenie), a to dopiero za jakiś czas. Jeśli jesteś bardzo ciekaw to najwcześniej byłbym w stanie sprawdzić to za jakiś tydzień, może dwa.

MOSa mam wciąż w wersji 1.4.5, więc nie zbadam czy najnowszy MOS ma wpływ na współpracę takiego HDD z Pegazem.

Odnośnie RAMu w Peg2 to bez problemów (z małym wyjątkiem) wkładałem tam dowolne kombinacje modułów 256, 512 i 1024 MB, ale pod warunkiem, że dany moduł pojedynczo nie zawieszał Pegaza. Niektóre moduły RAM działające osobno w zestawie nie działały (brak bootowania lub zwiechy podczas pracy systemu). Można wrzucić 2 GB do Peg2, ale z tego co czytałem obsłuży tylko 1,75 GB RAM. Mam kilkanaście modułów DDR1 o różnych nominalnych częstotliwościach, wiec mogłem posprawdzać w/w kombinacje.

Mam nadzieję, że te w/w odpowiedzi, choć nie na główne pytanie to w jakimś stopniu Ci się przydadzą.
[#4] Re: PEGASOS2 i SATA

@quantor, post #1

Ja używałem w moim Pegu II przejściówki SATA>>PATA. Działało bardzo ładnie, jedyny problem był taki, że nie świeciła się ledka pokazująca aktywność IDE. Transfery były bardzo dobre.
Nie pamiętam jaki dysk tam miałem, pewnie 160 GB.
[#5] Re: PEGASOS2 i SATA

@wali7, post #4

A zdradzisz jakiej dokładnie przelotki używałeś?...
[#6] Re: PEGASOS2 i SATA

@CJ Warlock, post #3

Napisz tak czy owak. Nawet jeśli nie dla mnie, to może potomnym te informacje się przydadzą!
[#7] Re: PEGASOS2 i SATA

@quantor, post #1

że Peg2 jest w stanie obsłużyć dyski do 80 GB. Prawda to?

Bzdura. Sam mam dysk SATA 0,5TB (!) i wszystko ładnie działało w Pegasosie II z przejściówką SATA-PATA. Jedynym problemem jest ograniczenie do 128GB na partycję (ale może to już połatali), więc go podzieliłem na kilka partycji.

Przejściówkę kupiłem w zwykłym sklepie komputerowym (czyli "pecetowym") i działała zaraz po podłączeniu bez żadnych problemów.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 12:41:54 przez Solo Kazuki
[#8] Re: PEGASOS2 i SATA

@quantor, post #1

Mam w power-maczku kontroler, który jest obsługiwany pod MOS-em - jest partycja na dysku SSD i MOS normalnie z niej startuje. Podejrzewam, że zadziałałby także pod Pegasosem. To jakaś typowa karta SATA (w wersji na Maka), na chipsecie SiI3x14. Koszt to ok. 100-350 PLN, w zależności od wersji i firmy.

EDIT: tu jest wersja na PC, więc raczej z niej nie zabootujesz ale mogłaby zadziałać.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 12:50:27 przez _arti
[#9] Re: PEGASOS2 i SATA

@quantor, post #5

Niestety, nie pamiętam, ale teraz sobie przypomniałem, że Pega sprzedałem bez tego interfejsu, a jego (po przelutowaniu wtyczki) samego mam w nagrywarce DVD/HDD... muszę rozłożyć i sprawdzę.
[#10] Re: PEGASOS2 i SATA

@quantor, post #6

A po co tak kombinować? Na Allegro sprzedają nowe dyski IDE w cenie do 100 zł za 160 giga. A tu nawet 300 giga znalazłem: link. Ja mam w mini maku dysk IDE 2,5 cala 160 giga i w zupełności mi wystarcza. A jak chcę więcej to mam zewnętrzny dysk na USB. Z drugiej strony obsługa dużych dysków to nie jest problem systemu operacyjnego a kontrolera/biosu, tylko i wyłącznie.
No i jeszcze jedno: Morphos to nie jest Windows i nie potrzebuje takich olbrzymich dysków jakby się mogło wydawać.
Z drugiej strony można kupić taki kontroler na PCI i używać w nim dysku SATA jako dodatkowego.
Co do przejściówek IDE/SATA to faktycznie jest z nimi problem bo niektóre dobrze działają a inne źle, ale z większością jest problem. Oczywiście problem tu stwarza kiepskiej jakości chip zamieniający sygnał IDE na SATA przez chińczyków wyprodukowany.
[#11] Re: PEGASOS2 i SATA

@gilban, post #10

Z tego co czytam miałem sporo szczęścia z przejściówką. Co prawda działała dobrze, ale też Made in China, więc jest "No Name" i nie mam za bardzo nawet jak coś polecić.

Co do samego dysku kupiłem Obudowę-przejściówkę SATA-USB, która znakomicie działa pod MorphOS jako dysk zewnętrzny podpinany kablem USB. Spisuje się znakomicie do przenoszenia.

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 21:10:10 przez Solo Kazuki
[#12] Re: PEGASOS2 i SATA

@Solo Kazuki, post #11

Ech to ja to dopiero jestem dziecko szczęscia. Mam dwie przejściówki obie działają OK. Jedna w pececie a druga w Amidze.
[#13] Re: PEGASOS2 i SATA

@quantor, post #1

Z moim Pegiem2 sprawdzałem kilka przelotek SATA-IDE (raczej z tych tańszych chińszczyzn z Allegro) i wszystkie działały prawidłowo. Jedyne na co należy uważać to jakość kabli i (zwłaszcza) wtyczek. Niestety chińskie wtyczki są w zasadzie jednorazowe i po 10 podłączeniach potrafią już słabo stykać powodując różne dziwne problemy. Nie ma limitu rozmiaru dysku. W Pegu2 bez problemu działają dyski 1TB.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem