[#1] MAC G5 a karta graficzna pod MOSa
Kupiłem dość okazyjnie MAC G5 z 2 x 2.3, 5 GB RAM, 300 GB dysk. Jest tylko mały szkopuł, że grafika to GF 6600. Wiem, że do MOSa potrzebuję Radeona. Mam 3 pytanka.

1) Do G5 pasują karty AGP czy PCI-E?

2) Jaką sensowną kartę kupić aby pod MOSem wykorzystać ją w pełni?

3) Czy ktoś zdradzi tajemnicę - może warto kupić wersję PC i przeflashować? Które modele się do tego nadają najlepiej ze względu na łatwość przedsięwzięcia?
[#2] Re: MAC G5 a karta graficzna pod MOSa

@pong777, post #1

Ad.1 Musisz zobaczyć jakie masz złącze. Nowsze modele miały już PCI express.
[#3] Re: MAC G5 a karta graficzna pod MOSa

@pong777, post #1

1. Modele 7.2 i 7.3 - AGP. Ostatnie modele były z PCI-E ale te nie są obsługiwane, 9.1 choć ma AGP nie jest obsługiwany.
2. X800.
3 Z flashowaniem różnie bywa.
[#4] Re: MAC G5 a karta graficzna pod MOSa

@pong777, post #1

Były dwa rodzaje maków PPC G5.
Pierwszy rodzaj ze złączem AGP (starsze modele).
Drugi rodzaj, czyli najnowsze ze złączem PCI Express.

Czyli wiadomo do pierwszego włożysz kartę wyłącznie AGP, a do drugiego PCI-E. Skoro masz tam N-vidię, to ją wyjmij i sprawdź w jakim złączu siedzi. Tu masz listę i opis wszystkich maków G5 PPC: link.

Karata grafiki. Moim zdaniem, jeżeli jest to AGP to poszukaj sobie jakiejś karty z 9600 lub jeszcze lepiej 9800 PRO. Oczywiście najlepiej makowej. Co do Flashowania, już ktoś to robił tylko do G4 i nie wszystko poprawnie mu działało. Czyli lepiej jest poszukać oryginalnej grafiki APPLE. Być może taka przeflaszowana karta poprawnie działa pod MacOS, ale pod Mosem już niekoniecznie.

Jeżeli jednak kupiłeś Maka z PCI-E to zostaje się tylko karta od PC, no chyba że były oryginały do Maków na PCI-E. Tu masz listę kompatybilnych kart: http://morphos.de/hardware te PCI-E zaczynają się od X1xxx - im wyższy numer, tym lepiej.

Jednak oficjalnie maki PPC z PCI-E nie są wspierane. Nieoficjalnie to, to najlepiej sprawdzić.
[#5] Re: MAC G5 a karta graficzna pod MOSa

@pong777, post #1

Jeśli masz GF6600 to najprawdopodobniej kupiłeś PowerMaca 11,2 z prockiem 2.3 DualCore i PCIE. Czyli lipa. To co prawda jeden z najszybszych PM ale raczej nie pójdzie na nim MOS. Przynajmniej na razie.
[#6] Re: MAC G5 a karta graficzna pod MOSa

@gilban, post #4

Jeszcze go nie mam fizycznie w domu ale z tego co widzę jest to wersja właśnie z PCI-E. Niedopatrzyłem tego wcześniej. Gdzieś tam jakieś słuchy chodziły, że obsługa PCI-E jest w planach na przyszłość?
[#7] Re: MAC G5 a karta graficzna pod MOSa

@pong777, post #6

A możesz dać link do aukcji? Wtedy się wszystko wyjaśni. Jeżeli jednak będzie z PCI-E to zostaje się tylko molestowanie speców od MorphOS aby wreszcie dokończyli sterowniki dla tego maka.

A obecnie to możesz sam na własną rękę sprawdzić co działa z niego pod Mosem a co nie działa. Dodatkowo poza MacOS Leopard 10.5 możesz jeszcze Linuxa sobie zainstalować. NP UBUNTU. Generalnie Linux lepiej działa z kartami graficznymi Nvidii niż ATI/AMD.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 10:53:26 przez gilban
[#8] Re: MAC G5 a karta graficzna pod MOSa

@gilban, post #7

S/N:
CK62307GV5W

Tyko rozbudowany jak opisałem wcześniej.
[#9] Re: MAC G5 a karta graficzna pod MOSa

@pong777, post #1

A więc jako jedna z dwóch osób na świecie mających Maca 11,2 i MorphOSa może odpowiem:
- MorphOS w publicznej wersji nie obsluguje Powermaców z PCIe, jest zabezpieczenie w jądrze i się po prostu nie uruchomi na nie supportowanych maszynach.
- Docelowo należy kupić
tę kartę i przeflashować na rom makowy. (czyli x1950XT z cyckami, wielkosc pamieci moze by 256 i 512).
- po przeflashowaniu zyskujesz mozliwość uruchomienia MacosX z niezłą kartą graficzną
- Port Morphosa nie jest ukonczony, jesli bedzie to wlasnie tak karta graficzna bedzie obslugiwana z tym, że jak na razie działa tylko w trybie atombiosu (czyli trzeba mieć rom pecetowy więc trzeba przeflashować na pc bios jak juz wyjdzie morphos)
- Nie zauważylem wiekszych różnic w działaniu między Powermacami PCIE i AGP (mam oba 2.0 GHz), prędkość pamięci lekko większa na pcie bo tam siedzą DDR2.
- Co do grafiki to tak jak już dawno temu pisałem Q3 na Powermacu PCIe ma 188FPSów i bije na głowę wszystkie pozostałe sprzęty z Morphosem i X1000 (wyniki X1000 są już za horyzontem :) )
- Dziala muzyka, sieci wifi, usb, sata, ide etc. nie dziala jeszcze Lan. Niestety wifi wykorzystuje jakis dziwny doughterboard i jest niekompatybilny ze złączem z ze starszych G5 AGP/powerbooków.
- Nie wiem kiedy i czy w ogóle powstanie finalna wersja MorphOSa na to cudo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem