kategorie: Mac mini, MorphOS 3.x
[#31] Re: Sam 460ex vs MacMini

@recedent, post #29

Jak nie ma? Mają nowsze VSX, ale chyba zgodne.
[#32] Re: Sam 460ex vs MacMini

@cholok, post #31

A to może się mylę.
[#33] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pong777, post #28

na miniaczu powinienes miec speeda a4000 z 060 pod euae jit
[#34] Re: Sam 460ex vs MacMini

@michal_zukowski, post #33

A czy EUAE JIT wykorzystuje może drugi procek w Makach?
[#35] Re: Sam 460ex vs MacMini

@Ender, post #34

Jeśli sam MorphOS nie wykorzystuje to jak soft pod niego ma wykorzystywać ? :)
[#36] Re: Sam 460ex vs MacMini

@deez, post #35

Myślałem, że może jakaś nadzieja jest.
[#37] Re: Sam 460ex vs MacMini

@Ender, post #36

Emulacja z prędkością 060 przecież wystarczy, a programy systemowe zazwyczaj odpalisz nawet pod MOSem :)
[#38] Re: Sam 460ex vs MacMini

@Ender, post #34

a E-UAE lub WinUAE obsługuje dwa rdzenie/procesory na systemach takich jak Linux czy Windows?
[#39] Re: Sam 460ex vs MacMini

@XoR, post #38

Ktoś tu nawet pisał że nie
[#40] Re: Sam 460ex vs MacMini

@Paul, post #39

Że na Lin/Win? W tym wątku nikt nie pisał, chyba że źle patrzałem...
[#41] Re: Sam 460ex vs MacMini

@odyseja_lkc, post #40

Że na Lin/Win? W tym wątku nikt nie pisał, chyba że źle patrzałem..

Bo nie w tym wątku.

Na win na pewno, na lin pewnie też,ale jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi...

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 19:15:50 przez Paul
[#42] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Sam 460ex vs MacMini
[#43] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Sam 460ex vs MacMini
[#44] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Sam 460ex vs MacMini
[#45] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Sam 460ex vs MacMini
[#46] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Sam 460ex vs MacMini
[#47] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Sam 460ex vs MacMini
[#48] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Sam 460ex vs MacMini
[#49] Re: Sam 460ex vs MacMini

@pawelini, post #47

Jakby przywołał do tablicy gołą A1200 to ok, ale wspomniałeś o 060, które orze Atari jak chce przy dekodowaniu 060 więc chyba ty nie wiesz o co chodzi :D

Komputery z Altivekiem biją na głowę komputery bez niego w dekodowaniu jpegów, audio, video i paru innych rzeczach. Nie pomoże DDR2, nie pomoże PCIe. Stary Mac G4 za 50 zł będzie lepszy do oglądania filmów niż Sam 460.
[#50] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Sam 460ex vs MacMini
[#51] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Sam 460ex vs MacMini
[#52] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Sam 460ex vs MacMini
[#53] Re: Sam 460ex vs MacMini

@michal_zukowski, post #49

Chciałbym jeszcze wyjaśnic sytuację ze wsparciem video. Osoby nie znające się na informatyce, takie jak mufa mają problem z rozumieniem technicznych detali a więc wyjasniamy.

Wygoda oglądania filmów zależy od dwóch czynników, prędkości dekodowania i prędkości wyświetlania tego na ekranie.

Jeśli chodzi o wparcie do dekodowania to mamy 3 możliwości:
- dekodowanie samym procesorem
- dekodowaniem procesorem i Altivekiem
- dodatkowe wykorzystanie karty GFX do dekodowania

W obecnej amigowej sytuacji mamy dostęp do dwóch pierwszych możliwości. Nie ma wykorzystania uvd. Dlatego głowny wpływ w MorphOSie na wygodę odtwarzania filmów ma taktowanie oraz obecność altiveka.

Jeśli chodzi o wyswietlanie to jest trochę inaczej. Normalnie ekran składa się z pixeli wariacji formatu ARGB32. Filmy natomiast dekodują się do wariacji formatu YUV. Żeby wyswietlic to na ekranie potrzeba konwersji na RGB, która pobiera moc procesora (z tym, że na Altiveku jest nim akcelerowana). Żeby olać konwersje i puszczac dane bezposrednio wymyślono tryb overlaya gdzie karta przyjmuje surowe dane. Obsługą tego trybu zajmuje się biblioteka cgxvideo.libray i tryb PIP w Picasso96. Wyswietlanie jest szybsze i za darmo mamy mozliwosc skalowania okienka. W Morphosie tryb ten jest troszeczke bardziej rozbudowany i mamy mozliwosc umieszczenia danych overlay w zwyklym okienku dlatego Mplayer dla MorphOSa ma gadzety laczenie z okienkiem z filmem a w OS4 tak sie nie dalo zrobic (jedynie Dvplayer wykorzystuje taki sposob wyswietlania poprzez serię obejść).

Co da samego trybu overlay występują 3 opcje:
- mamy go w pełni (karty radeon on 9100 w górę bez 9200)
- mamy go ale tylko do pewnej szerokosci filmu (starsze radeony, odpada wtedy full hd)
- nie mamy go :), pozostaje wysylanie danych RGB

Dodatkowo dochodzi możliwość skorzystania z trybu AGP DMA przesyłania danych do pamięci karty. To daje dodatkowe przyspieszenie i jest dostępne w ostatich wersja MorphOS. Dzięki temu otrzymaliśmy możliwość oglądania filmów 720p na makach mini i pozostalych sprzętach >=1.42 GHz

Wrócmy do wariantu pesymistycznego - nie mamy overlaya. Co byśmy mogli zrobić? Wykorzystać jednostkę 3D. Cofając sie w historii wracamy do karty BVisionPPC, która jako pierwsza miała ten tryb (dla przypomnienia tooltype: VLAYER=DESTRUCTIVE).
Overlaya nie ma w kartach Radeon od okolo serii R500 więc użytkownicy AmigaOS4 (i MorphOsa) nie mogą/nie mogli z niego korzystać. Dokładając powolność procesora Sam460 otrzymywaliśmy bardzo niefajną sytuację, więc dla AmigaOS4 dla RadeonówHD i dla MorphOSa dla R500 zostało dołożone wparcie wyświetlania przez jednostkę 3d (dla AmigaOS4 także z trybem DMA, dla Morphosa jeszcze tego nie ma). To właśnie jest to całe mityczne wsparcie, o którym niezrozumiale pisał mufa i tak sie z niego cieszył. Plusem jego (wsparcia, nie mufy) jest to, że możemy mieć naraz wiele okienek ze wsparciem wyswietlania (w overlayu tylko jedno). Minusem jest lekko mniejsza prędkość niż sprzętowego overlaya.

ps. W cgxvideo.library jest jeszcze tryb overlaya dla danych 8bit LUT, wykorzystywany np. w emulatorach.
ps2. W MorphOSie tryb wsparcia przez jednostki 3D jest nadal dostępny przez cgxvideo.library, przez co wszystko co wykorzystywalo overlaya dalej bedzie dzialac na nowych kartach. O ile sie nie mylę (niech mnie ktoś poprawi) to obecnie wsparcie wyswietlania w AmigaOS4 jest robione inaczej i stare oprogramowania nie wykorzysta kart RadeonHD.
[#54] Re: Sam 460ex vs MacMini

@michal_zukowski, post #53

Jak ktoś woli angielski to praktycznie to co napisałem powyżej można poczytać po angielsku w poscie w wklejonym przez mufe na muforum. Pytanie tylko po co mufa wkleja coś co potwierdza moje słowa :).
[#55] Re: Sam 460ex vs MacMini

@michal_zukowski, post #54

Jeszcze jedno, stary overlay (sprzetowy) nie umożliwiał robienia screenshotów (pokazywany jest różowy prostokąt). Overlay ze wsparciem 3D umożliwia to (w teorii, nie wiem jak jest pod OS4). Oczywiście mufa dał linka do swojego artykułu (sic!), który tylko potwierdza to co napisałem, że gadżety i overlay w jednym okienku obsługuje tylko DVPlayer. Pozostałe programy obsługują gadzety i film w jednym okienku ale bez overlaya (dlatego mógł zrobić screenshota).
[#56] Re: Sam 460ex vs MacMini

@michal_zukowski, post #55

Widziałeś datę artykułu ? Październik 2005. Wtedy Mufa miał AmigaOne XE i Radeon 9000 i stare wersje DVPlayer, MPlayer ...

AMD już dawno dało sobie spokój z OL i innymi przestarzałymi technologiami z których Ty robisz zaletę w MorphOS - dla mnie to cofanie się zamiast iść do przodu.

W między czasie A-Eon wykupił prawa do DvPlayera aby Stephen i Hans spokojnie zajęli się wsparciem sprzętowym dla RadeonHD ... i tu mamy pakiet RDIANCE.

Trochę już nieaktualne 2014 ale można poczytać:

link

AmigaOS4.1 zawiera nową graphics.library:

Comp_yuv
This is based on Comp, but was rewritten to use new color spaces yuv420p that is now supported by
Radeon HD 2.4 drivers for AmigaOS4.1, this basically enables this video output to not need to convert into ARGB format,
in addition DRI support was added for codecs that supports this, and we have accelerated video to graphic card using DMA from new Graphic library 54.153. this video output supports window scaling and full screen mode.


Osobiście wolę powoli ale konsekwentnie żeby AmigaOS wykorzystywał nowe technologie niż stał w miejscu a developerzy marnowali czas na stare technologie.

Przykro mi ale nie przekonasz mnie do stania w miejscu ... i o tym pisał Rafał.
[#57] Re: Sam 460ex vs MacMini

@Amig_OS, post #56

Oczywiście, że widziałem datę artykułu. Napisałem, że tryb overlay w AmigaOS4 nie obsługuje zwyklych gadzetów w oknach, nie licząc DVPlayera i co widzimy na screenach mufy - przeglądarki z gadzetami w oknach i screenshot do tego -> z tego wynika że działały na RGB a nie overlayu i zdjęcie DVPlayera z gadżetami w oknie -> nie dało się zrobić screenshotu bo działał na overlayu. Dokładnie tak jak napisałem.

"Wyswietlanie jest szybsze i za darmo mamy mozliwosc skalowania okienka."
"...więc dla AmigaOS4 dla RadeonówHD i dla MorphOSa dla R500 zostało dołożone wparcie wyświetlania przez jednostkę 3d (dla AmigaOS4 także z trybem DMA, dla Morphosa jeszcze tego nie ma)"

Jak widać ja o tym wszystkim już napisałem powyżej, po polsku, z wyjasnieniami, historią etc.

ps. Ja też wolę żeby AmigaOS wykorzystywał nowe technologie, podobnie jak MorphOS. Wsparcie wspomagania video przez chipset 3D (DRI) jest jedyną słuszną drogą w nowych kartach. Ja tego nie neguję, to by było idiotyzmem. Nawet napisałem, że dla nowych kart Os4 ma to lepiej obsłużone (gdyż ma DMA).
Po prostu jeśli Mufa pisze banialuki, że OS4 ma superhiper, wsparcie wideo w kartach i MorphOS może się chować z jakimiś altivekami to chcialem sytuacje wyjaśnić, że po pierwsze, wcale nie takie superhiper, że morphos także od ostatniej wersji je ma i ze overlay sprzętowy w MorphOSie dla starych kart w gruncie rzeczy daje te same wyniki co wsparcie wideo dla nowych kart w AOS4 i MorphOS. Wszystko to napisalem w powyższym poście i jakby się Mufa nie cietrzewił to by wszystkim wyszło na zdrowie.

Koniec końców posty Mufy i Twoje zawierają te same informacje, które zamieściłem ja i w tym momencie czytając posty w stylu "rzookol nie ma racji więc pozwólcie, że wrzucę opis działania wspomagania wideo w AmigaOS4 identyczny z tym, który opisał rzookol" zastanawiam się gdzie się podziała umiejętność czytania ze zrozumieniem (w szczególności u Mufy).
[#58] Re: Sam 460ex vs MacMini

@michal_zukowski, post #57

Żeby nie wałkować w kółko tego samego można postąpić prościej ...

Rafał chciał zrobić test porównawczy i prosił o Minimaca Pożyczaka G4 ale mu odmówiono.
Potem zdaje się prosił Pamp3rsa (prowadzi sklep ?) o wypożyczenie G5 z licencja ale chyba też coś stanęło na przeszkodzie.

Test MophOS vs AmigaOS można by opublikować w Amigazynie - do którego Rafał często pisuje artykuły.

Oczywiście za sprzęt można założyć kaucję - wszystko do uzgodnienia.
[#59] Re: Sam 460ex vs MacMini

@Amig_OS, post #58

Rafał chciał zrobić test porównawczy i prosił o Minimaca Pożyczaka G4 ale mu odmówiono.


B... Z... duuura. Jeśli sobie życzysz, mogę przytoczyć korespondencję z Rafałem, którą prowadziliśmy w sprawie pożyczaka. Pamiętam jak dziś, że to on ostatecznie zrezygnował z wypożyczenia.
[#60] Re: Sam 460ex vs MacMini

@recedent, post #59

Nie wiem .... na forum pisał że robiono mu problemy ... może dlatego zrezygnował.
Może problemem była licencja .. Może dostał takie warunki od Ciebie że KAŻDY na jego miejscu by zrezygnował ....

Musicie żale wyjaśnić między sobą.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem