kategorie: MorphOS 1.4.x, MorphOS 3.x
[#1] Jukebox przycina
Mega rzadko puszczam muzę pod MorphOS (zwykle słucham radia - sprzętowego) i gdy ostatnio zapuściłem sobie audio CD przez Jukebox (ścieżki rozpoznaje jako wav-y) to podczas przerzucania stron w Odyssey - nawet na PPA, dźwięki mi przycina jak za starych dobrych czasów gdy miałem A1200 z 020
O co biega? Czyżbym coś poprzestawiał w systemie? Jakieś priorytety, bufory etc?

P.S. nie mogę się doczekać już podręcznika MorphOS. Tam na pewno będą tego typu rzeczy opisane.
[#2] Re: Jukebox przycina

@R-Tea, post #1

Taki już urok.
Za duże obciążenie ide
[#3] Re: Jukebox przycina

@R-Tea, post #1

A jak chodzi SongPlayer?
[#4] Re: Jukebox przycina

@Norbert, post #2

Niemożliwe. Musi być knif. Przecież to Mini G4 1.5GHz, altivec-i, MorphOS, amigowy multitasking itd. itp. Czasy rwanych mp3 w czasie klikania po PPA dawno już powinny minąć.
[#5] Re: Jukebox przycina

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #3

Nie używam, bo mi wieszał system jakieś 2-3 wersje MorphOS temu. Rozstałem się nie bez żalu.
[#6] Re: Jukebox przycina

@R-Tea, post #4

Wav z płyty audio to nie mp3, wiec....
CD i HDD jest na jednym kanale ide i tu należy szukać przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 20:24:28 przez Norbert
[#7] Re: Jukebox przycina

@R-Tea, post #1

Przyczyn jest kilka, a problem jest złożony i był już atakowany. Trochę się poprawiło, ale nie do końca. Po pierwsze Jukebox nie ma dobrego buforowania, a to wynika z tego, że Reggae nie ma dobrego asynchronicznego bufora. Pierwsze podejście nie dało zadowalających efektów. Na pewno będziemy jeszcze nad tym pracować, bo moje CGMRadio też potrzebuje sprawnego asynchronicznego bufora.

Druga sprawa to WAVE z płyty. Przyzwoitej jakości MP3 to 256 kbps, czyli 32 kB/s z dysku. Natomiast 16-bitowy WAVE stereo w 44100 Hz to 172 kB/s, czyli pięć razy tyle. Dodatkowo napędy CD są z reguły wolniejsze niż dyski. No i nie wiem co prawda jaki masz sprzęt, ale Apple słynie z tego, że umieszczało w swoich komputerach dwa albo trzy różne kontrolery IDE, a CD-ROM na najwolniejszym, w dodatku często bez DMA.

OK, już sprawdziłem w bazie, że masz mini, ale nie wiem, czy dysk i napęd optyczny wiszą jako master/slave na tym samym kontrolerze, czy CD ma oddzielny...

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 21:14:44 przez Krashan
[#8] Re: Jukebox przycina

@Krashan, post #7

@ Krashan
OK, już sprawdziłem w bazie, że masz mini, ale nie wiem, czy dysk i napęd optyczny wiszą jako master/slave na tym samym kontrolerze, czy CD ma oddzielny...


Jeśli da się to zmienić bez otwierania mini, np. w OF, to chętnie przetestuję.
[#9] Re: Jukebox przycina

@Krashan, post #7

Ciekawi mnie jak by wyglądała sprawa podpiętego napędu CD/DVD poprzez port USB, czy tą drogą buforowanie lepiej wychodzi. Co do kanałów IDE potwierdzam że Apple odwalał "koninę". W PM G5 na 100% nic nie da się zrobić z dyskiem ATA który podepniemy na jednej taśmie z CD/DVD. A w moim G4 ten IDE to abstrakcja.
[#10] Re: Jukebox przycina

@R-Tea, post #1

P.S. nie mogę się doczekać już podręcznika MorphOS. Tam na pewno będą tego typu rzeczy opisane.

Mam taką nadzieję, że znajdziesz w tej książce odpowiedzi na tego typu pytania. Bo inaczej oznaczało by to, że w systemach "Amipodobnych" nieważne ile mocy ma procesor, karta dźwiękowa, pamięć i tak coś działa zbyt wolno, albo źle. Wiecznie czegoś jest mało jeśli chodzi o sprzęt. To nie zatrzymało się kiedy użytkownicy przesiadali się z Amig na "coś mocniejszego".

Słuchanie WAVeów i przeglądanie internetu to już ponad 10 lat temu można było robić w zeszłych generacjach procesorów i podzespołów. Ja widzę główną przyczynę w nieumiejętnym przenoszeniu softu, bo gdzieżby indziej miała by leżeć przyczyna. Wiem, że generalizuję, ale takie są moje spostrzeżenia.

Akurat multitasking nie ma tu za dużo do powiedzenia. W Amidze to, że można słuchać muzyki bez rwania to w głównej mierze zasługa DMA. Procesor obsługuje tylko start sampli oraz efekty. Systemy NG jak widać niekoniecznie powielają atuty Amigi i Amiga OS mimo, że mają gigabajty pamięci, gigaherce itd. Niby od przybytku głowa nie boli, ale to, że czegoś jest "więcej" i "szybciej" nie zawsze implikuje to, że jest "lepiej".

I powtarzam, mam nadzieję, że w tej książce takie problemy zostaną rozwiązane.
[#11] Re: Jukebox przycina

@Hexmage960, post #10

A ja upatruję przyczyny w zupełnie czym innym. Mianowicie w firmie Apple. Z zewnątrz zawsze echy, ochy i achy... Obudowa kosmos, design cudo, marketing na najwyższym poziomie. A w środku komputera rozwiązania które w PC byłyby wstydem. Jakieś okaleczone kanały IDE, kodeki dźwiękowe to "górna półka" niskich beznadziejnych stanów. Wniosek jest jeden, że do poskładania dobrej płyty głównej inżynierom Appla brakowało polotu. W świecie PC przynajmniej był jakiś wybór podzespołów, a w Apple niskobudżetowe rozwiązania w kosmicznych cenach. Więc przepisanie dobrego amigowego systemu na PPC z Apple napotyka ciągle na jakieś "kwiatki"..

Pamiętam także iż kiedyś odtwarzałem zwykły film DVD na PM G4/1000 i też nie szło go oglądać.

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 22:54:40 przez Voyox
[#12] Re: Jukebox przycina

@Hexmage960, post #10

A ja właśnie słucham sobie wygrzebanej z szafy płyty Guano Apes "Don't Give Me Names" (konkretnie leci "Too Close To Leave") podczas przeglądania PPA i jakoś nic się nie tnie. Co prawda najpierw odpaliłem Shella i dodałem napędowi CD 10000 buforów
[#13] Re: Jukebox przycina

@Norbert, post #2

Podejrzewam, że ten sam wave odpalony z ramu też może mieć czkawkę, a jeśli tak to chyba nie będzie to już wina ide.
Ale fakt faktem, ostatnio siedzę sporo na PB G4 i też zauważyłem częste rwanie plików mp3 i flac gdy w tym samym czasie coś się robi w OWB. O rozpakowywaniu archiwa np. rar nie wspominam bo to już nie rwanie dźwięku, a coś więcej, hehe.
Bawiłem się też trochę ustawieniem priorytetu dla playera i mam wrażenie, że jest poprawa ale nie do końca.
Ogólnie jak dla mnie, słuchającego sporo muzy, bardzo wkurzające to jest!
[#14] Re: Jukebox przycina

@deez, post #13

Podejrzewam, że ten sam wave odpalony z ramu też może mieć czkawkę, a jeśli tak to chyba nie będzie to już wina ide.


A sprawdzałeś?

Myślę, że wiele jeszcze zależy od tego co w tym OWB robisz. Są strony, które naprawdę mocno obciążają przeglądarkę (zobacz na wykres zajętości procesora). Ale nie sądzę, żeby było to coś czego przy odpowiedniej zabawie buforami i priorytetami nie dałoby się zminimalizować.
[#15] Re: Jukebox przycina

@deez, post #13

Zmiana priorytetu playera wiele nie pomoże. Domyślnie jest to +26 i to wystarczy. Kłopot w tym, że o ile priorytet decyduje o dostępie do procesora, to nie decyduje o dostępie do dysku. Dzieje się tak dlatego, że proces chcąc odczytać cokolwiek z dysku nie robi tego sam, tylko przekazuje żądanie procesowi systemu plików danej partycji.

To, co jest w tej sytuacji potrzebne, to bufor z własnym procesem dbający "samodzielnie" o wypełnienie danymi. Z tego powodu książka na temat systemu MorphOS raczej nie rozwiąże tego problemu.

Napisanie takiego bufora z pozoru jest proste, schody zaczynają się przy implementacji zmiany pozycji grania (seek).

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 08:08:35 przez Krashan
[#16] Re: Jukebox przycina

@Krashan, post #15

Powiedzcie Panowie, co trzeba zrobić żeby Jukebox chciał odtwarzać płyty CD, bo u mnie nie chce. Natomiast jak uruchomię płytę pod systemowym CDPlayer to działa ładnie i przy przeglądaniu PPA nic nie tnie. Tak samo jak pod MorphOSem systemowy odtwarzacz Ambienta działa poprawne po dwukliku na utwór.
[#17] Re: Jukebox przycina

@AS, post #16

Jeśli widzisz ikonkę płyty na blacie Ambienta lub w okienku wolumenów, to drag&drop na okno Jukebox-a.
[#18] Re: Jukebox przycina

@R-Tea, post #5

Chciałbym to zobaczyć. Która wersja wiesza system?
[#19] Re: Jukebox przycina

@R-Tea, post #17

Dzięki, faktycznie działa. Ciekawe, że wcześniej miałem jakieś problemy.
Jeśli chodzi o cięcie, to u mnie na Pegasosie2 nie tnie się przy odtwarzaniu płyty CD i przeglądaniu np. PPA. Ale ja mam dysk HD i DVD na oddzielnych portach, więc może tu pies pogrzebany.
[#20] Re: Jukebox przycina

@recedent, post #14

Nie sprawdzałem bo nie słucham muzyki z plików wave.
Wg mnie zabawa buforami i priorytetami nie wyeliminuje tego problemu w 100%.
[#21] Re: Jukebox przycina

@Krashan, post #15

Zabawę priorytetami zacząłem po tym jak ktoś z irca dał taką radę właśnie.
Czy samo AHI też może mieć w tym udział jakiś? Niezależnie od odpowiedzi i tak wiadomo, że musi ono kiedyś umrzeć.
A jak to jest rozwiązane na innych wiodących systemach?
[#22] Re: Jukebox przycina

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #18

@ SKOLMAN
To była najnowsza jaka jest w sieci. Nie pamiętam już numerka.
[#23] Re: Jukebox przycina

@R-Tea, post #22

Ja używam wersji z 1999 roku i nic się nie wiesza.
[#24] Re: Jukebox przycina

@R-Tea, post #22

[#25] Re: Jukebox przycina

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #23

Przetestuję...
[#26] Re: Jukebox przycina

@R-Tea, post #1

Wybaczcie , ale jak to czytam , to ciśnie się słynny cytat S.Kisielewskiego:
"Socjalizm bohatersko walczy z problemami, nieznanymi w innych ustrojach!"...

Amiga niemal od zarania CIĄGLE nie może zrobić czegoś TRYWIALNEGO w innych systemach, bo ciągle "czegoś" jej brakuje, najczęściej MOCY...
I tak jak na początku lat 90-tych można było się jeszcze łudzić , że świat zostanie dogoniony - tak minęło 20 lat , i nadal to samo...
Co to jest, z czego to wynika...?
Może naprawdę chodzi o brak wsparcia przez poważne, komercyjne siły...?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2015 20:48:13 przez Motyl

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2015 20:50:14 przez Motyl

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2015 20:51:28 przez Motyl
[#27] Re: Jukebox przycina

@Motyl, post #26

Fajnie, że poczułeś się lepiej, pisząc tego nic nie wnoszącego do dyskusji posta .
[#28] Re: Jukebox przycina

@R-Tea, post #1

odpal na mplayerze mosowym, to będzie dobrze.
[#29] Re: Jukebox przycina

@Motyl, post #26

Amiga niemal od zarania CIĄGLE nie może zrobić czegoś TRYWIALNEGO w innych systemach, bo ciągle "czegoś" jej brakuje


Ale banialuki.. ech..
[#30] Re: Jukebox przycina

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #24

@ SKOLMAN
Dałem nową szansę SongPlayerowi 1.62 i jak na razie sprawuje się super na MorphOS-ie 3.9
Nie wiem po której stronie leżał problem, ale musiało się coś zmienić w MorphOS przez te kilka wersji, że teraz na 3.9 SongPlayer działa świetnie, bo sam SP przecież się nie zmienił

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem