kategoria: Mac mini
[#1] MacMini USB
Od czasu przesiadki z Pegasosa na Mini wkurzają mnie wyskakujące często popupy Poseidona informujące o różnych zdarzeniach na portach USB typu "DEAD DEVICE" albo "powercycled", "removed" itp.
W jednym z portów Mini mam wpięty zwykły tani HUB 4-port (na nim mam klawiaturę i mysz), a do drugiego HUB USB zintegrowany z card readerem. Wiem, że porty w tym Mini są "nieco" nadwyrężone mechanicznie, ale Miniacza z HUB-ami mam tak ustawionego, że kable nie są w ogóle ruszane, chyba że powiewami powietrza, a mimo to często coś tam się dzieje na tych portach, i na chwilę zamierają mi klawiatura i mysz.
Dziubiąc, od czasu do czasu, coś pod MacOS nie miałem takiego objawu ani razu.
Dodam jeszcze, że gdy wpinam pendriva do huba, w którym siedzą klawiatura i mysz, to zanim pendrive zostanie zamontowany, wpierw "wylatuje " klawiatura i mysz, a następnie klawiatura i mysz są na nowo "podpinane" przez Poseidona, a za nimi dopiero pendrive.
Czy to problem sterownika USB do Mini, czy raczej gniazda w mini mam już tak wytargane, że wystarczy "efekt motyla" żeby mi odłączyć klawiaturę?
[#2] Re: MacMini USB

@R-Tea, post #1

na 99% problemem jest hub usb . niektóre huby maja taki pobór prądu ze wszystkie porty USB szwankują . u mnie po wymianie huba na klawiaturę macowa z dodatkowymi 2ma portami USB problem został rozwiązany.
[#3] Re: MacMini USB

@viger, post #2

A problem miałeś identyczny?
Tzn, że wylatywała ci klawiatura albo mysz, albo pen bez najmniejszego nawet ruszania kabelków?
[#4] Re: MacMini USB

@R-Tea, post #1

Ja mysz miałem w Miniaczu podpiętą przez "boczny" port klawiatury A4Tech (podróbka Applowskiej), typu:



Co prawda do podłączenia np. pendrive drugi wolny port w hubie klawiatury się nie nadawał, ale w ten sposób jeden port Miniacza zawsze miałem wolny.
[#5] Re: MacMini USB

@recedent, post #4

@recedent
Co prawda do podłączenia np. pendrive drugi wolny port w hubie klawiatury się nie nadawał,


dlaczego?
[wyróżniony] [#6] Re: MacMini USB

@R-Tea, post #5

Bo się gubił kompletnie, zawieszał połączenie, włączał mechanizm samodestrukcji... No dobra, to ostatnie to nie. Co ciekawe, na PowerMacu G5... jest podobnie, jak się zdaje Ale tu mam sporo więcej portów niż w Mini.
[wyróżniony] [#7] Re: MacMini USB

@recedent, post #6

A nie wynikało to z braku zasilania? 500 mA na port, w tym sama klawiatura bierze swoje, na pendrive zostaje niewiele, a co dopiero na następne urządzenie?
[wyróżniony] [#8] Re: MacMini USB

@R-Tea, post #3

mi po podłączeniu np. pendriva ( dodatkowego urządzenia ) chwile wszystko dzialalo a za chwile przestawała działać mysz . jak ja wypiąłem i podpiąłem zaczynała dzialac ale przestała działać klawiatura. teraz mam tak i wszystko działa. 1usb czytnik kart 2usb klawiatura mac do niej myszka i pendrive i nic się nie dzieje.
[#9] Re: MacMini USB

@recedent, post #6

Co ciekawe, na PowerMacu G5... jest podobnie

@recedent : na g5 w takiej konfiguracji również nic mi się nie dzieje.
[#10] Re: MacMini USB

@viger, post #2

@ viger
niektóre huby maja taki pobór prądu ze wszystkie porty USB szwankują

Miałem kiedyś HUB USB z własnym zasilaniem, ale chcąc zmniejszyć ilość kalbli i "kostek" za biurkiem schowałem go do szafy. Nie dam teraz głowy, czy przy nim miałem takie objawy, ale jeśli chodzi tylko o prąd, to będę się musiał z nim przeprosić, i może moje kłopoty się skończą.

teraz mam tak i wszystko działa. 1usb czytnik kart 2usb klawiatura mac do niej myszka i pendrive i nic się nie dzieje.

Ta aplowska klawiatura musi być jakaś specjalna, bo to przecież 3 urządzenia na pojedyńczym porcie, bo z tego co napisał baderman 500 maA na to, to stanowczo za mało.

@ baderman
A nie wynikało to z braku zasilania? 500 mA na port, w tym sama klawiatura bierze swoje, na pendrive zostaje niewiele, a co dopiero na następne urządzenie?

No, właśnie też podejrzewam ten prąd i sprawdzę HUB-a z zasilaczem.


Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 23:11:07 przez R-Tea

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 23:14:08 przez R-Tea
[#11] Re: MacMini USB

@R-Tea, post #10

Testowałem różne huby na miniaku z zasilaniem i bez. Zawsze były jakieś jajca. Teraz zakupiłem klawiaturę z myszką bezprzewodową i skończyły się problemy. Fakt, mam tylko jedno wolne wejście usb bo w drugim siedzi nadajnik do klawy... Ale prądu do pena już nie brakuje!
[#12] Re: MacMini USB

@R-Tea, post #1

Podsumowując, problem leży w konsumpcji prądu przez peryferia, i wygląda na to, że najlepszym rozwiązaniem jest niestety oryginalna klawiatura z hybem usb, jaka była w kompletach z Mac Mini PPC, bo u viger-a to działa. Opcja recedent-a natomiast, czyli jakaś inna, nieoryginalna klawiatura z hybem usb, to rozwiązanie połowiczne, bo nie wykorzystam w pełni wbudowanego w klawę huba.

@ Pero
Klawiatura i myszka są bezprzewodowe, czy sama tylko myszka?


Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 00:11:04 przez R-Tea
[#13] Re: MacMini USB

@R-Tea, post #12

Komplet K220 - mała zgrabna klawiaturka i świetna myszka.
Polecam.
[#14] Re: MacMini USB

@R-Tea, post #1

@ ALL
Kupiłem używaną klawiaturę Apple i większość problemu z zasilaniem zniknęła. Nie wywala mi pendrive-a z huba w klawiaturze. Również żonglowanie pendrivem z jednego huba do drugiego przebiega bez komplikacji.
Pozostał jeszcze problem, że czasem hub podpięty do drugiego portu Mini się niespodiewanie odłącza, dlatego podejrzewam, że porty są jednak trochę "wytargane", albo jakieś zimne luty.

Btw. mam klawiaturę QWERTZ z niemieckimi umlautami. Nie umiałem znaleźć w necie angielskiej, a nie chciało mi się czekać na okazję. Czy jest taka mapa klawiatury, która daje polskie znaki pokrywając jednocześnie (jak mapa do niemieckiej klawiatury) wszystkie klawisze ze znakami typu / } & @ itd.?
[#15] Re: MacMini USB

@R-Tea, post #14

Witaj. Ja osobiście używam z mini makiem i Morphosem klawiatury Apple aluminiowej. Swego czasu nową kupiłem ją sobie nową w sklepie Apple (iSpot). W jeden port od niej wpiąłem odbiornik do myszy Logitecha M185 i działa wzorowo klawiatura i mysz. Oczywiście układ klawiatury jest normalny (Amerykański).
W twoim wypadku zostaje się zakup naklejek na nietypowe klawisze.

Co do Huba USB, są huby i HUBY. Jednym słowem część z nich jest kiepsko wykonana i dlatego się wypinają. Jedne z lepszych są firmy Belkin. Kiedyś nawet były dedykowane:



Pewnie jeszcze inne dobre się znajdą, ale nie za 20 czy 30 zł.

Dodatkowo powiem, że nie nadają się też huby 7-mio portowe. Mi w takim Logilinka działały pod Morphosem z mini tylko 3 gniazda, i to w aktywnym z zasilaczem.
[#16] Re: MacMini USB

@Pero, post #11

Kiedyś, jak miałem mini g4 to używałem huba DLink DUB-H7. Aktywny, 7 portów, nie do zdarcia i nigdy nie było z nim problemów. Zasilacz o ile pamiętam 2A. Tani to on nie był ale mam go już kilka lat i nie zdarzyło się żeby z jego powodu coś nie działało. Gdy coś ma zwarcie/pobiera za dużo prądu hub odłącza urządzenie i gaśnie lampka przy odpowiednim gniazdku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem