[#1] PowerBook, AirporExtreme i wybredny MorphOS
Ponieważ akurat mam pod ręką PowerBooka G4 to zainstalowałem na nim MorphOSa 3.9 (świeżak). Wyciągnąłem też z podręcznego pudła kartę AirPort Extreme i z niemałym wysiłkem wcisnąłem mu ją na miejsce. Ponieważ po tej instalacji OSX od razu z kartą zabanglał, zdecydowałem się przetestować sprzęt pod MorphOSem. Niestety, tu zaczynają się moje schody. Po wejściu do preferencji "sieciowych" i odptaszkowaniu AirPorta okno preferencji - zamiast grzecznie wyświetlić listę dostępnych w okolicy sieci - zawiesza się. Jeśli ominę preferencje i użyję ikonki na screenbarze to po prostu nie wykrywa żadnej sieci.

Co robię źle?
[#2] Re: PowerBook, AirporExtreme i wybredny MorphOS

@recedent, post #1

Żeby było ciekawiej - w innym PowerBooku (tyle że nowszym) taka sama karta działa bez problemów. Hmm... A gdyby tak spróbować podmienić karty?

EDIT: Niestety, ta sztuczka nie działa. PowerBook 1.67 GHz ma AirPort zamontowany w innym miejscu niż PowerBook 1.0 GHz (chyba nawet ma wbudowańca), więc nie da się ich ot tak po prostu wymienić bez totalnego rozbebeszania komputera, czego to wolałbym uniknąć (zresztą bezowocnego, jeśli karta jest wbudowana). Jakieś pomysły?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 22:39:22 przez recedent
[#3] Re: PowerBook, AirporExtreme i wybredny MorphOS

@recedent, post #2

Wyslalem e-maila, ale tu też odpowiem. W PB 1.67 karta jest wyjmowalna. Znajduje się pod albo nad gniazdem PCMCIA.
[#4] Re: PowerBook, AirporExtreme i wybredny MorphOS

@SuperBuster, post #3

Ja znalazłem coś takiego:



Natomiast w modelach 1.0-1.5 Airport Extreme montuje się i wymontowuje poprzez wnękę na baterię (i najwyraźniej jest to inna karta - dokładnie taka, jaka wchodzi do PowerMaca G5):

[#5] Re: PowerBook, AirporExtreme i wybredny MorphOS

@recedent, post #4

W modelach Late 2005, czyli tych z DDR2 jest inna karta. Powermace G5 z DDR2 używają też zupełnie innej karty.
[#6] Re: PowerBook, AirporExtreme i wybredny MorphOS

@recedent, post #4

No zapomnialem dopisac, ze mam wersje 17".
[#7] Re: PowerBook, AirporExtreme i wybredny MorphOS

@SuperBuster, post #6

Myślę, że jeszcze jedno mogę zrobić - wyciągnę AirPorta z mojego PowerMaca G5 i podmienię dziada - zobaczymy przynajmniej czy wina nie leży po stronie karty.
[#8] Re: PowerBook, AirporExtreme i wybredny MorphOS

@recedent, post #7

Posłuchajcie posłuchajcie... Wyciągnąłem Airport Extreme z PowerMaca i z PowerBooka, porównałem je ze sobą i co?

Otóż w PowerMacu G5 siedziała A1027, a w PowerBooku - A1026. Teoretycznie te karty niczym istotnym się nie różnią. Aczkolwiek jednak różnica jest na tyle istotna, że MorphOS na jednej (starszej, A1026) się wywala, a na drugiej (nowszej, A1027) pracuje bez problemu. QED.

Ciekawe? Wybitnie!
[#9] Re: PowerBook, AirporExtreme i wybredny MorphOS

@recedent, post #8

Na Powermacu też się wywala?
[#10] Re: PowerBook, AirporExtreme i wybredny MorphOS

@Korni, post #9

I to dokładnie w ten sam sposób. A pod OSX żadnych problemów z nią nie ma.
[#11] Re: PowerBook, AirporExtreme i wybredny MorphOS

@recedent, post #10

OK, podrążyłem temat na MorphZone i wygląda na to, że Airport Extreme w wersji A1026 nie będzie działać, gdyż oparta jest na starszym chipsecie Broadcom BCM4306 (A1027 ma ZTCW BCM4321), który wymaga innego kodu startowego (? "driver setup/code") ze strony sterownika.

Zatem - oficjalnie, moi drodzy - sterownik bcm43xx_wl.device nie obsługuje kart na chipsecie BCM4306! Uważajcie na nie i nie kupujcie Ariport Extreme A1026, mimo że zapewne potencjalny sprzedawca będzie utrzymywał, że różnice między A1026 a A1027 są pomijalne (czasem nawet na aukcjach w opisie jest że ktoś sprzedaje kartę A1026/A1027 - przypilnujcie sobie tego). W przypadku MorphOSa nie są.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 09:50:07 przez recedent
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem