kategoria: MorphOS 3.x
[#1] Mac Mini wyłączanie
Witam,
Mam mały problem. Przy próbie ładowania OSX po krótkiej chwili od pokazania się jabłka komputer zamiast załadować system - wyłącza się. Morphos chodzi bez zgrzytu, normalnie się odpala i pracuje. Czy miał ktoś tak samo?
[#2] Re: Mac Mini wyłączanie

@thomek, post #1

Mi to wygląda na to, że reinstalka OSX będzie potrzebna.
Qrde, też mam na mini zainstalowany OSX obok Morphos-a, ale odpaliłem OSX chyba tylko raz, zaraz po instalacji obu systemów, a było to ze 2 lata temu jak nie więcej. Myślałem wtedy, że będzie mi do czegoś potrzebny.
[#3] Re: Mac Mini wyłączanie

@R-Tea, post #2

Najgorzej, że nie mam do niego płytki z OSX Chociaż szczerze mówiąc praktycznie też kilka razy go odpaliłem - tylko, tak dla zobaczenia co to jest i do czego może się przydać, ale nic ciekawego nie wykryłem. Jak znam życie jest pewnie jakiś powód, żeby go zatrzymać na dysku. Słyszałem, że można z sieci ściągnąć dedykowany do konkretnego maca os i zainstalować go legalnie.
[#4] Re: Mac Mini wyłączanie

@R-Tea, post #2

Tak jak ja nie używaj peceta, wtedy na Mac mini G4 będziesz zmuszony udpalać OSX.

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 00:50:48 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#5] Re: Mac Mini wyłączanie

@thomek, post #3

Ja własnie też tak zrobiłem jak mi się wysypał mac os x ale nie pamiętam którą wersję miałem, pobrałem z chomika iso, wypaliłem zainstalowałem i działało więc luz ale musi być dana wersja do danego sprzętu
[#6] Re: Mac Mini wyłączanie

@Paul149, post #5

a jak to sprawdzić? która?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 01:01:47 przez thomek
[#7] Re: Mac Mini wyłączanie

@thomek, post #6

Tiger
[#8] Re: Mac Mini wyłączanie

@thomek, post #3

Najgorzej, że nie mam do niego płytki z OSX


Nic się nie martw. Najważniejsze że znasz konstytucję. Po co ci OSX, Windows, itd.?
Płytka ta nie jest potrzebna do życia.OK
[#9] Re: Mac Mini wyłączanie

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #7

Poszukam i spróbuję zainstalować.
[#10] Re: Mac Mini wyłączanie

@Andrzej Drozd, post #8

Płytka ta nie jest potrzebna do życia.

Przecież wiem, ale jabłko na obudowie zobowiązuje Głównie kupiłem go dla Morphosa, ale kilka razy coś robiłem pod osx i najgorzej to nie wyglądało. Dobrze by było go przywrócić.OK
[#11] Re: Mac Mini wyłączanie

@thomek, post #10

Witam. Na macu Mini można jeszcze Leoparda zainstalować. Jest po polsku. Czyli 10.5. Ja swego czasu bawiłem się nim trochę. Ale na mini działa dosyć wolno w stosunku do Mosa. Generalnie obecnie na Mini mam tylko Mosa i nic więcej.
[#12] Re: Mac Mini wyłączanie

@Paul149, post #5

Nie musi być dedykowana wersja dla danego sprzętu. Są wersje dedykowane i są wersje uniwersalne. Tylko że "uniwersalną" trudniej zdobyć. O ile się nie mylę to szare płyty są dedykowane (dostawało się je razem ze sprzętem), a uniwersalne mają inny kolor (fioletowy?). No ale na pliku .iso tego nie poznasz.
[#13] Re: Mac Mini wyłączanie

@recedent, post #12

Jeśli potrzebujecie mam w domu wersję Ubuntu 5.04 dla PPC, która dobrze działa na MiniMacu. Byłem swego czasu punktem dystrybucyjnym Ubuntu, zostały mi wytłoczone płyty.

Jeśli mam jedną, nie oddam - zrobię iso , jak mam więcej oddam w dobre ręce.

Po zakupie Mini bardzo się przydała (test czy aby sprawny) i odpalałem sporadycznie Open Office w potrzebie.
[#14] Re: Mac Mini wyłączanie

@Skotos, post #13

Swego czasu uruchamiałem z płyty jakiegoś linuxa ppc, ale nie był to ubuntu i wtedy jakoś nie myślałem o tym żeby na stałe postawić. Ubuntu używam od dłuższego czasu na intelowskim lapku. Pomimo różnych doświadczeń linuxowych w ostatnim czasie, zainstalowałem najnowszą wersję jaka była (ubuntu 16.04) i tak już zostanie na dłużej. Na youtube oglądałem kilka filmików i wygląda, że całkiem nieźle to śmiga Chętnie się pisze na iso, jakby co.
[#15] Re: Mac Mini wyłączanie

@gilban, post #11

U mnie była zainstalowana wersja 10.5.... - szkoda zdrowia, może to i dobrze, że się skaszaniło, to coś się poprawi w tej materii. Morphos przy tym to demon prędkości, szczerze mówiąc to chyba "najszybszy" os jaki używałem na czymkolwiek. Szukam tej wersji 10.4 tiger ppc, ale jakoś nie najlepiej mi idzie
[#16] Re: Mac Mini wyłączanie

@thomek, post #15

masz racje, osx leo na G4 to niestety nieporozumienie, większość rzeczy wciąż działa poprawnie na Tigerze - CorePlayer do filmów HD, programy do YT etc.
[#17] Re: Mac Mini wyłączanie

@charliefrown, post #16

Udało się zassać tigera, wypaliłem płytkę na pc po skonwertowaniu dmg do iso (dvd), ale jakoś średnio mi to wychodzi, nie wiem o co kaman ale mac nie chce odczytać płyty. Coś powinienem jeszcze wiedzieć lub zrobić?
[#18] Re: Mac Mini wyłączanie

@thomek, post #17

Klawisz "c" przytrzymujesz przy starcie rozumiem?
[#19] Re: Mac Mini wyłączanie

@thomek, post #17

Uporałem się w końcu, płyta z tigerem się nagrała, naprawiłem start systemu, został 10.5.8, morphos działa, reszta jutro. Powiedzcie, najpierw MOS czy MacOS instalować?
[#20] Re: Mac Mini wyłączanie

@deez, post #18

Tak Płyta instalacyjna w końcu pojawiła się w "boot menu", nagrałem na 4X, gdzieś na forum pogrzebałem, że tak lepiej i poszło. W końcu. Startup song wreszcie działa i wszystko wróciło do normy, ale tego 10.5.8 chętnie bym się pozbył... Może jutro posiedzę nad tym jak czas będzie. Na "gwiazdkę" musi być wszystko na ostatni guzik. Swoją drogą, trochę te maki zakręcone jak dla mnie. No, ale przynajmniej szybka "amiga" pod ręką

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 23:23:47 przez thomek
[#21] Re: Mac Mini wyłączanie

@thomek, post #19

[#22] Re: Mac Mini wyłączanie

@KM, post #21

Dzięki znalazłem i walczę, ale nie chciałbym niszczyć MOSA, który jest w miarę poukładany.

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 17:27:32 przez thomek
[#23] Re: Mac Mini wyłączanie

@thomek, post #22

Ale czekaj, masz tego MorphOSa i OSX zainstalowane razem, tylko domyślnie chcesz startować MorphOSa, tak?
[#24] Re: Mac Mini wyłączanie

@recedent, post #23

Tak mam zainstalowane razem, domyślnie startuje mi macos, ale wolałbym żeby morphos się ładował jako pierwszy, żeby nic nie trzeba było naciskać. W szkółce jest recepta, żeby na defaulcie chodził MOS - trzeba wejść w open firmware - trochę to zamotane, ale jak przeczytam 6 razy to spróbuję zrobić.

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 21:33:48 przez thomek
[#25] Re: Mac Mini wyłączanie

@thomek, post #24

No to sprawa jest prosta - trzeba wejść do Open Firmware (podczas startu po "gongu" trzeba wcisnąć Option+Command+O+F (albo inaczej: "prawa Amiga, prawy Alt, O i F") a potem zmienić parametr boot-device. Najpierw sprawdzasz z czego chce startować komputer:

printenv boot-device


A potem zmieniasz domyślną ścieżkę na coś w tym stylu:

setenv boot-device hd:,\\:tbxi


co powinno akurat zadziałać, z tej racji że pierwszego instalowałeś MorphOSa, więc partycja boot powinna być pierwszą istniejącą partycją na dysku. Ale na wszelki wypadek możesz spróbować ją najpierw wylistować:

dir hd:,\\


co powinno wypisać zawartośc partycji boot (czyli pliki boot.img, bootinfo.txt i disk.info). Ot i cała filozofia.
[#26] Re: Mac Mini wyłączanie

@recedent, post #25

Dzięki za wsparcie może nic nie naplącze. Dobra, zapytam jeszcze dla wszystkiego:
Na chwilę obecną mam zainstalowany morhpos i macos (ten zepsuty jeszcze 10.5). Widzę 4 partycje w disk utility:
1. disk0s2 128mb morphos
2. eXtra 80.9 gb macos extended
3. boot macos standard 6mb
4. disk0s5 68gb morphos
Żeby puścić instalkę macosa i nie zepsuć MOSA co najlepiej byś radził zrobić? Usunąć partycje macowskie i założyć je na nowo? Czy instalka macosa coś będzie nadpisywać w dysku?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 22:24:08 przez thomek
[#27] Re: Mac Mini wyłączanie

@thomek, post #26

Nie no, spokojnie. MacOS zainstalujesz na świeżo na partycji eXtra (zresztą instalator da Ci do wyboru tylko to co jest sformatowane w HFS, czyli partycję boot i ten eXtra właśnie. Partycji bym nie kasował na Twoim miejscu. Tyle tylko, że OSX podczas instalacji ustawi siebie jako system startowy, więc trzeba będzie pogrzebać w OF po zakończeniu instalacji. I tyle.

No, chyba że wielkości partycji Ci nie odpowiadają, tu byś chciał uszczknąć trochę, a tam dodać - ale to już jest level up.

A tak w ogóle to jak masz te partycje poukładane? Najpierw jest Sys: (128 MB), potem OSX (81 GB), potem boot (6 MB? Pewien jesteś że nie 60?) a potem Work: (68 GB)? Bo jak w takiej kolejności to boot-device będzie miało inny numerek.
[#28] Re: Mac Mini wyłączanie

@recedent, post #27

Nie ustawi. Ty ustawiasz partycje startową w ustawieniach OSX.

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 22:59:49 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#29] Re: Mac Mini wyłączanie

@thomek, post #26

Po co partycja 128MB skoro jest partycja boot?
[#30] Re: Mac Mini wyłączanie

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #29

Nie wiem, po poprzednim właścicielu tak zostało.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem