kategoria: MorphOS 3.x
[#1] Rename wielu plików
Czy mógłby ktoś zapodać krótki kursik jak używać tego narzędzia, gdy chce się zmienić nazwę wielu plików w/g zadanego wzorca?
Mój telefon, mimo że ma ustawiony j. angielski, zapodaje fotkom polskie nazwy i po ściągnięciu zdjęć na MorphOS-ie mam kiszę. Chciałbym zastąpić te wszystkie "\0119" literką "e".

[#2] Re: Rename wielu plików

@R-Tea, post #1

Zmień klawiaturę w telefonie na angielską.

Wydaje mi się ze jest programik na mosa do hurtowej zmiany nazw plików.

Jeśli nic nie znajdziesz to napisze prosty skrypt z LIST i argumentem LFORMAT

Albo tak:
http://library.morph.zone/Tips_and_Tricks#Batch_Renaming_in_Ambient

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 13:51:32 przez Norbert
[#3] Re: Rename wielu plików

@R-Tea, post #1

Trochę nie na temat, ale ostatnio robiąc porządki na dysku znalazłem coś co może Ci się akurat przydać - mały programik który zrobi kopię podanego katalogu poprawiając nazwy (niestety nie do końca jak chciałeś, zamienia kody na polskie znaki, czyli "ę" a nie tak jak chciałeś "e"). Ściągnąć możesz go z blabla.ppa.pl/download/csscpy-1.0.lha. Najlepiej po rozpakowaniu przenieść go sobie do C: a potem użycie już jest standardowe:
csscpy sciezka_zrodlowa sciezka_docelowa

Mały przykład: jeśli mamy katalog o nazwie "src" na ram dysku z zawartością:
zdj\0119cia (dir)
       pi\0119kny widok.txt             \017B\00F4\0142w.txt

i uruchomimy
csscpy RAM:src RAM:dst

to otrzymamy kopię o nazwie "dst" z zawartością:
zdjęcia (dir)
       piękny widok.txt                 Żółw.txt


Program nie był zbytnio testowany (z tego co pamiętam to użyłem go dwa razy + dzisiaj dla pokazania przykładu) więc jeśli chcesz go użyć na czymś ważnym, to pamiętaj o zrobieniu kopii na wszelki wypadek (niby nie powinien źródłowego katalogu dotknąć inaczej niż do odczytu, ale przezorny zawsze ubezpieczony). Za błędy/uszkodzenia/działanie niezgodne z oczekiwanym oczywiście nie odpowiadam.
[#4] Re: Rename wielu plików

@Norbert, post #2

@ Norbert
Dzięki, skrypt jest niepotrzebny. Chodziło mi właśnie o to drugie, czyli jak użyć do tego samego ambienta. Przykład z MorphOS Library pomógł.
Zrobiłem tak:
Source pattern:
Zdj\o119cie-0*.jpg

Destination pattern:
zdjecie-0*.jpg


i już było po problemie. Wystarczyło tylko wisilić szare komórki i przypomnieć sobie te rzeczy.

@widelec
Ale mimo wszystko, twój programik, Widelec, sobie zassam, bo czasami takie windowsowe, czy linuksowe krzaczory potrzebuję zmienić w polskie literki. Fajna ta komenda. Dzięki.

@ Norbert
A klawiaturę w tel. mam przestawioną na angielską. Ten typ tak już ma.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem