kategoria: PowerBook
[#1] PowerBook się skończył?
Wygląda na to, że mój PowerBookG4 właśnie zakończył żywot. Szkoda, że 3 dni przed Decrunch 2017 na którego coś tam przygotowuję od 4 miesięcy. :(

Objawy są takie, że czasem widzę czarny ekran, czasem czarny i po chwili coraz bardziej rozjaśniają się rogi. Bywa, że zobaczę szczątki obrazu ale z ostrą "kaszaną" na ekranie. Do tego obraz nie jest odświeżany ( nie widzę jak przesuwa się wskaźnik myszy).

Jest coś co mógłbym sprawdzić w zakresie swoich bardzo skromnych możliwości? To może być taśma łącząca monitor z resztą maszyny? Gdy ruszam klapą to "efekty" na ekranie się zmieniają.
[#2] Re: PowerBook się skończył?

@MDW, post #1

Podłącz monitor i sprawdz czy masz obraz. pomysł
[#3] Re: PowerBook się skończył?

@michal_zukowski, post #2

Nie mam dostępu do żadnego monitora. :( Tylko TV.

Są momemty, że na chwilę obraz się pojawia. Wtedy widać, że system działa normalnie. Tylko ja tego nie widzę w czasie gdy się kwasi.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 18:24:32 przez MDW
[#4] Re: PowerBook się skończył?

@MDW, post #3

To może być taśma, miałem podobnie i wystarczyło wyjąć/włożyć wtyczkę od grafiki.
[#5] Re: PowerBook się skończył?

@MDW, post #3

U mnie w wypadkach braku obrazu naciskam na obudowe nad przyciskiem escape, albo biorę powerbooka i go wyginam, wtedy obraz sie pojawia.
[#6] Re: PowerBook się skończył?

@Korni, post #4

Korni:
W nocy spróbuję go rozkręcić i tak zrobic.

rzookol:
Gdy naciskam i wyginam obudowę to na ekranie dzieją się cuda. Więc to raczej o to chodzi. Ale obraz tylko raz sie pojawił na chwilę.

Czasem gdy ekran robi się całkiem czarny to wiatrak rozkręca się na maxa. Nawet restart nie pomaga.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 18:42:17 przez MDW
[#7] Re: PowerBook się skończył?

@MDW, post #6

Niedawno obraz wrócił i teraz jakby było ok. Szybko korzystam i robię to co muszę zrobić pod MorphOSem. Żeby wytrzymał jeszcze dosłownie 3-4 dni...
[#8] Re: PowerBook się skończył?

@MDW, post #7

... a później kupujesz A1200 z fastem i będziesz używał jako podstawowego komputera. Nie zapomnij pomalować na niebiesko obudowy. A tak serio co robisz? Uchyl rąbka tajemnicy.
[#9] Re: PowerBook się skończył?

@KM, post #8

Gdybybmi się całkiem PowerBook rozkraczył to po prostu poszukałbym innego. Mam tylko nadzieję, że udałoby się przepisać licencję na MorphOSa na inną sztukę. Ja nie miałbym co robić na A1200 z fastem. Ten etap przerabiałem w latach 1995-96 i zupełnie mnie do niego nie ciągnie.

Nic wielkiego nie robię. Chciałem coś na Decrunch 2017 zrobić. Robię od stycznia ale wiem, że nie ma już szans skończyć. Tak niestety wygląda uprawianie hobby w dorosłym życiu.
[#10] Re: PowerBook się skończył?

@MDW, post #1

Matryca zdycha. Jedyny sposób naprawy to wymiana, ale to się nie opłaca, taniej jest kupić drugi.
[#11] Re: PowerBook się skończył?

@MDW, post #3

Recepta na najtansza diagnoze - cale 15pln:
link
[#12] Re: PowerBook się skończył?

@MDW, post #1

Wczoraj wieczorem wszystko wróciło do normy i działa. Rano przed wyjściem do "fabryki" sprawdzałem i też wszystko było ok. Uffff...
[#13] Re: PowerBook się skończył?

@MDW, post #12

Ufff!

Dopadła Cię po prostu sławetna klątwa Dreamweb. Na szczęście się nie dałeś.
[#14] Re: PowerBook się skończył?

@MDW, post #12

To dobrze, ale jesli to matryca na na allegro są po 150pln, tylko czy spasują do Twojego modelu.
[#15] Re: PowerBook się skończył?

@MDW, post #1

Nie odróżniam szczegółowo modeli PowerBook ale wydaje mi się że rok temu "naprawiałem" grafikę w prawdopodobnie MacBook Pro . Objaw - krzaki na ekranie tyle że tam jest grafika ATI. Celowo słowo Naprawa napisałem w cudzysłów ponieważ skończyło się na zabawie HOTAirem z układem grafiki. Z tego co wiem to do tej pory działa. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 15:20:53 przez krystian77
[#16] Re: PowerBook się skończył?

@krystian77, post #15

U mnie od tamtej pory krzaki już się nie pojawiły. Oby jeszcze dobę wytrzymał. Jak on wytrzyma to i ja dam radę udowodnić, że sen nie jest człowiekowi niezbedny do życia.
Jeżeli chodzi o układy graficzne to ten PowerBook też ma ATI. MorphOS nie obsługuje innych układów.
[#17] Re: PowerBook się skończył?

@Jazzcat, post #13

Jeszcze żyję. Między korporacyjnymi "taskami" i "evenai", a przedszkolem i jedzeniem chyba sklecę jakąś alfa-wersję. Ale ostatni raz robię grafikę. Zajmuje mi to straszne ilości czasu, a efekt jest bardzo słaby. I przez to nie mam kiedy dopracować kodu. Co prawda w 1440x960 na G4 1,67 GHz w żadnym miejscu zajętosć procesora nie przekracza 100% ale są tam miejsca proszące się o optymalizację. No nic - najwyżej będzie się z czego pośmiać. szeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem