kategorie: Mac mini, MorphOS 3.x
[#1] Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?
Witam, wiem że już było, ale kupiłem sobie parę dni temu nową drukarkę XEROX 3260V_DNI Ona obsługuje Postscript w wersji 3 i pod Windows oraz Ubuntu ładnie drukuje przez sieć. Dla ciekawości podłączyłem ją pod mini maka przez USB żeby coś wydrukować dla testów. I powiem, że bez problemów udało mi się ją skonfigurować pod edytorem tekstu Scriba w wersji 1.9.9 i coś wydrukować.

Jednak teraz jak ją dodać do systemowych preferencji drukowania?

Posejdon wypluł mi coś takiego:

0-printer.class: Please welcome 'Phaser 3260' to the family at usbparallel.device unit 0!
0-printer.class: Look at this: 'MFG:Xerox;CMD:SPL,PCL6,POSTSCRIPT,URF,FWV,EXT;MDL:Phaser 3260;CLS:PRINTER;CID:XR_PCL6_Basic_Mono;MODE:SPL3,R000105;STATUS:BUSY;'
5-printer.class: SOFT_RESET(USB1.1) failed: endpoint stall (4)
5-printer.class: SOFT_RESET(USB1.0) failed: endpoint stall (4)

A może da się ją zmusić aby działało drukowanie przez sieć? A nie tylko przez USB?

Jeszcze powiem, że zaktualizowałem w niej firmware do najnowszej wersji oraz to że obsługuje Google Cloud Print.

Działa również drukowanie w Calimero po skonfigurowaniu drukarki.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 11:08:02 przez gilban
[#2] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@gilban, post #1

http://aminet.net/package/comm/tcp/NetPrinter

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 13:54:02 przez Norbert
[#3] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@gilban, post #1

Hmm... A jeśli wybierzesz "Ustawienia/Systemu/Printer" i dodasz ręcznie jakiegoś LaserJeta to co się dzieje? U mnie OKI B4350 działała bez problemu jako "HP LaserJet5 series".
[#4] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@recedent, post #3

@Norbert - NetPrinter jest już w systemie, a mimo wszystko pliki podmieniać? I jak to skonfigurować?

@Recedent - próbowałem już wszystkie te HPki, przy próbie wydrukowania czegoś wszystko idzie w powietrze. Drukarka nawet nie drgnie. Oczywiście w pole device wpisuję: usbparallel.device, a unit jest 0, tak jak sugeruje Posejdon. Oczywiście w programie Scriba i Calimero wszystko się drukuje jak należy. Tak wszyscy narzekali na tegoż Carstena Siegnera, ze te swoje programy robi jakieś dziwne, ale moduł drukowania jak widać w obu programach zrobił wzorowo.

Także zamiast robić koło na nowo - najlepiej by było z nim pogadać aby jego pomysły związane z drukowaniem przenieść do systemu.
[#5] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@gilban, post #4

A "port" masz ustawiony na "Parallel", "Serial", czy "Device"?
[#6] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@recedent, post #5

Device oczywiście, Bo te dwa wcześniejsze nie mają racji bytu - wiadomo.
[#7] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@gilban, post #6

Po pierwsze ustaw netprinter i sprawdz czy w drukarce masz obsluge drukowania przez tryb Direct (port 9100), olej USB, to nie średniowiecze. Stworzy ci netprinter.device , wpisujesz go w Turboprincie w device i wybierasz sterownik HP LaserJet6seriers, ustawiasz format din4 i 600x600, powinno byc mniej wiecej kompatybilne. Podeslalem moje sterowniki to wrzucasz jak lecie, musisz miec plik ppd dla twojej drukarki dla postscriptu, plik ppd dodajesz w zakladce Drivers, a potem tworzysz profil w oparciu o ten sterownik. Zaznacz ze drukarka jest domyslna. Device i unit na razie do niczego nie slużą. Dostaniesz w systemie uządzenie PRINTER: i tam gdzie mozna drukowac do postscriptu (calimero, OWB, VPDF) wpisujesz PRINTER: jako nazwe urządzenia do drukowania. W VPDF muisz przestawic druk na postscriptowy. Reszte przeczytaj dokladnie w dokumentacji dolaczonej do archiwum.
[#8] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@gilban, post #6

No, i oczywiście daj tutaj znać jak poszło
[#9] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@R-Tea, post #8

Witam.

Co udało mi się zrobić: skonfigurowałem NetPrinter. Ustawiłem adres IP dla drukarki aktualny, choć będę chciał jeszcze spróbować z Host Name drukarki, jeżeli to zadziała to dobrze, bo wtedy nawet gdy zmieni się jej adres IP to drukowanie dalej powinno działać.

W Turboprint ustawiłem tę drukarkę HP LaserJet6seriers i w VPDF, gdy odznaczyłem Postscript, to pdf się ładnie wydrukował.

Co do programów: Scriba i Calimero w Postscript drukują bardzo ładnie, ale chyba korzystają z własnych sterowników, bo wystarczy w zakładce Drukarka zaznaczyć Interface: Postscript, netprinter.device Unit 0 oraz Level Postscript 3 i drukarka bardzo ładnie drukuje.

Z OWB nie udało mi się nic wydrukować.

I teraz mam pytanie: skąd wziąć dla mojej drukarki plik ppd? Bo nie wiem skąd?

Wikipedia podaje że nazywa się to PostScript Printer Description.
[#10] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@gilban, post #9

Znajdziesz TU w katalogu ppd
[#11] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@Norbert, post #10

Dzięki. Wyodrębniłem ten plik Jednak mi to oprogramowanie Michała Żukowskiego nie przyjmuje tego pliku, nie przyjmuje też tych plików zamieszczonych w komplecie? Co źle robię? A wszystkie pliki skopiowałem tu gdzie potrzeba.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 22:18:04 przez gilban
[#12] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@gilban, post #11

Cześć! Swego czasu walczyłem z drukarką Samsung SMX330. Na forum są moje boje. W każdym bądź razie uzyskany plik smx330.ppd wskazałem w preferencjach printers a program SAM? przekonwertował go w plik smx330... I ten plik jest widziany jako poprawny, wyświetlają się preferencje druku w Printers i to działało. Miałem inne problemy z wydrukami, ale to chyba była kwestia moich ustawień. Tak wynika z odpowiedzi Michała. Z "nadmiarowych" gabarytów tego sprzętu musiałem go wyekspediować do piwnicy i od długiego czasu nic nie działałem w tym kierunku.
I jeszcze jedno - to coś działało na wifi na netprinter.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 22:52:34 przez Pero
[#13] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@Pero, post #12

a program SAM? przekonwertował go w plik smx330...

czyli gilban ma obciąć rozszerzenie pliku?
[#14] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@Pero, post #12

Dzięki !

Powalczyłem jeszcze trochę i się okazało, ze z katalogu Prefs/Printers/cms/ zapomniwałem skopiować plików.

Teraz ten mój plik Xerox_Phaser_360.ppd program przyjął bez problemu. Również bez problemu udało się utworzyć profil drukarki.

Teraz jest inny problem. Gdy w OWB wcisnąłem przycisk Drukuj, w nowo otwartym oknie w polu Output: wpisałem PRINTER: to gdy wcisnąłem drukuj wyskoczyło nowe okno z informacją:

Umieść nośnik gs w dowolnym napędzie. A skąd to wziąć i gdzie wsadzić?

W przypadku VPDF jest to samo!.

Dodatkowo powiem, że gdy w ustawieniach NetPrinter, gdy w polu Hostname or IP wpisałem nazwę Host name mojej drukarki, to nie udało się nic wydrukować z niczego. Musiałem na powrót wpisać adres IP drukarki. Gdzie to zgłosić aby ktoś to poprawił?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 00:18:27 przez gilban
[#15] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@R-Tea, post #13

Nic nie obcinałem - wskazałem plik .ppd
To co widzę teraz w systemie - przeniosłem pliki z sys:prefs/printers do ramu. Właczyłem systemowe prefs/printers. Wskazałem plik smx330.ppd umieszczony w ramie i w w oknie preferencji po sekundzie ukazał się plik smx3330. Oryginalny plik smx330.ppd waży 73680 a nowo utworzony smx330 w katalogu sys:prefs/printers ma 52312. Jak tu wrzucić zrzut z ekranu?
[#16] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@Pero, post #15

Ja w katalogu sys:prefs/printers mam plik PH3260. Oryginalny plik miał 51.5 KB, ten nowy ma 11.0 KB. Czyli niby jest ok.

Jednak nowość, ponieważ mi to okno dziwne wyskakiwało i krzyczało o GS czyli Ghost Script, to za pomocą Grunch'a doinstalowałem GhostScript. Teraz gdy jako urządzenie wpiszę PRINTER: i spróbuje coś wydrukować to system z marszu się wiesza. Czyli dlaczego sterownik odwołuje się do aplikacji GhostScript a nie do drukarki?
[#17] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@gilban, post #16

Wrzuć ten plik Xerox_Phaser_360.ppd gdzies co bym mogl oblookac, powinien to byc plik w wersji do drukowania postscriptu, bez jakis syfów w stylu linijek cupsFilter w srodku.
[#18] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@michal_zukowski, post #17

Witaj. Wysłałem Tobie ten plik na adres e-mail.
[#19] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@gilban, post #18

To jakiś sterownik wymagający filtrów do SPLa. Niestety, ale chyba Xerox nie daje sterownika Postscriptowego do tej drukarki (co jest idiotyzmem skoro supportuja PScripta). Sprobuj ze sterownikiem poscriptowym do jakiegos innego Xeroxa. Bez sterownika możesz drukować bezposrednio na drukarke np. przez NETPRINTER: z tym, że nie będzie działały jakiekolwiek preferencje druku, aktywacja duplexu, rozmiar stron, wlaczenie/wylaczenie koloru, etc.
[#20] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@michal_zukowski, post #19

Ja mogę zadzwonić do Xeroxa i się ich zapytać o sterownik. Tylko o co pytać? Właśnie Calimero w ustawieniach pozwala na drukowanie bezpośrednie do drukarki.

oczywiście moja drukarka jest monochromatyczna - czyli ma tylko kolor czarny.

Duplex ma.

Z drugiej strony na drugim kompie mam Ubuntu Mate 17.10 i ten od razu po włączeniu rozpoznał tę drukarkę i zaczęła bez problemu drukować pod tym wbudowanym sterownikiem.
[#21] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@gilban, post #20

sprawdz w logach cupsa jakiego sterownika korzysta, pewnie z tego wymagajacego filtru
[#22] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@michal_zukowski, post #21

Witam. Wysyłam na email plik sterownika, który wyciągnąłem z katalogu w Ubuntu o nazwie ETC/CUPS/ppd/.

Dodatkowo CUPS z poziomu przeglądarki takie dane mi wyświetla:

Description: Xerox Phaser 3260
Location:
Driver: Xerox Phaser 3260, driverless, cups-filters 1.17.9 (grayscale, 2-sided printing)
Connection: ipp://XRX9C934E3B2259.local:631/ipp/print
Defaults: job-sheets=none, none media=iso_a4_210x297mm sides=one-sided
[#23] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@gilban, post #22

wywal te linijki
*cupsFilter2: "image/urf image/urf 100 -"
*cupsFilter2: "application/vnd.cups-pdf application/vnd.hp-pclxl 300 gstopxl"
*cupsFilter2: "application/vnd.cups-postscript application/postscript 500 -"
*cupsFilter2: "application/vnd.cups-raster application/vnd.hp-pcl 700 rastertopclx"

skasuj stary sterownik i profile, i stworz z tego pliku, powinno dzialac (w sumie powinno dzioalac i bez wywalania)

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 17:26:41 przez michal_zukowski
[#24] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@michal_zukowski, post #23

Witam ponownie - dziś zrobiłem jak powiedziałeś, jednak pod OWB nie jestem dalej w stanie nic wydrukować (OWB 1.24), mało tego - gdy wpiszę drukowanie do NETPRINTER: też nic się nie dzieje. Dodatkowo OWB się wiesza i robi się zajętość procesora 100% - oczywiście przy NETPRINTER: oraz PRINTER:

Domyślnie jest PS: (a co to jest to PS).

Za to drukowanie przez VPDF czy Multiview działa bez problemu, dzięki temu sterownikowi HP_LaserJet6series. A może jakoś OWB da się zmusić aby drukował przez ten sam sterownik? Najlepiej by było.

A dodatkowo mam pytanie: jak skonfigurować tę zakładkę poprawnie aby wszystko działało jak trzeba:


Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 11:25:48 przez gilban
[#25] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@gilban, post #1

Odgrzeje temat. Mam w domu drukarke Xerox B215 drukuje z innych systemow po sieci. Jak ją skonfigurować pod MOS. W ustawieniach systemowych mam 3 panele NetPrinter, Printer, Printers do czego służy każdy z nich ? Jest gdzieś dokuemntacja opisująca jak działadrukowanie pod systemami amigowymi w tym pod Mosem ?
1
[#26] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@Sventevith, post #25

I ja również się podpinam. Kupiłem maszynę HP Smart Tank 675. Według specyfikacji obsługuje PCL.
"HP PCL 3 GUI". Czy da się toto uruchomić dla Mosa? A może jeszcze skaner?..... Przeszukałem dysk C: w win 10 ale nigdzie nie widzę pliku .ppd. Fajnie by było drukować.
[#27] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@Pero, post #26

Ja również się podepnę do tematu. Posiadam HP CP1215, dosyć leciwa, ale posiada Post Script. Podłączyłem ja kiedyś do portu USB w moim A1133, ale nie umiałem nic skonfigurować.
[#28] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@Ponki1986, post #27

Jeśli drukarka obsługuje PostScript to w czym problem?
Przeczytajcie artykuł "MorphOS i drukarki" w numerze 8 Magazynu Amiga NG (strony od 8 do 11).
[#29] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@recedent, post #28

Zrozumiałem że zakładka Printer to jest TurboPrint. Z tego co kojarze był to jakiś pakiet programów sterowników dla Amigi do drukowania. Nie drukowałem nigdy na Amidze, moja drukarka obsługuje protokoły direct oraz LPD/LPR. Ustawiłem w NetPrinter na Direct w Printers dodałem drukrke HP Laserjet 4 ale w VPDF jak wybieram printers preferences to wchodzimi do Printers a nie Printer a tam nic nie potrafie ustawić. Ktoś drukował po sieci ?
[#30] Re: Drukowanie Pod Mosem - jak skonfigurować?

@Sventevith, post #29

Printers to mój nowy system druku:
https://library.morph.zone/Print_System

Jak skonfigurujesz drukarkę w Netprinter to mountujesz NETPAR: device. (przenies do devs/dosdrivers). Potem musisz tylko wybrac odpowiednie PPD dla drukarki i w systemie będziesz mógł drukować do urządzenia PRINTER:
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem