kategorie: Efika, eMac, Pegasos, Pegasos II, PowerBook, PowerMac
[#1] [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)
Ponieważ co jakiś czas na Gadaczu wychodzi temat brakujących/nadwyżkowych części do MorphOSowo-kompatybilnych sprzętów Apple do oddania za free/koszty przesyłki, naszła mnie taka myśl - czemu nie zrobić dedykowanego wątku, w którym zbierzemy wszystko do kupy i zorientujemy się, czy z tych wszystkich kawałków i części nie da się zrobić jakiejś fajnej układanki?

Proponuję napisać w jednym poście kto co ma (może oddać) i czego ewentualnie potrzebuje. Jasne, że jeśli komuś brakuje kabelka do dysku twardego w PowerBooku G4 to nie będzie oddawał całej maszyny, zaś z drugiej strony - jeśli ktoś przypadkiem przejechał ciężarówką po iBooku, a potem jeszcze cofnął bo zapomniał wziąć kanapek z domu to raczej będzie miał części do oddania.

To jak, pomożecie?
[#2] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #1

Powerbook5,8 15" A1138 niepełnosprawna płyta główna (zwarcie, wiesza się przy włączeniu wentyli).

PB5,6 (część z tych rzeczy będzie też pasować do innych modeli 15")
Wentyle, lewy, prawy PB 15"
Ramka obudowy matrycy (ułamany lewy zawias), kabelki video, inwerter
Obudowa (odkształcony bok) matrycy z pękniętą matrycą
Topcase z klawiaturą bez dwóch klawiszy (spacja, L)
Dolna obudowa
Moduł zasilania
Inne drobne kabelki, moduliki, głośniki itp.
Brak tasiemki od hdd/cd

Przy PB5,8 mogę przyjąć moduł zasilania. Wystrugać z tego stacjonarkę. Ew. oddać komuś.

Przy PB5,6 mogę wszystko oddać ew. samemu przyjąć części i złożyć do kupy, a później oddać jako sprawny.

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 17:08:11 przez Korni
[#3] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #1

Szukam zasilacza do APPLE iMac g5 a1207 , APPLE iMac 17 a1195 , APPLE iMac 25 a1225 mam na zbyciu płytę g5 wer. z jednym procesorem Power Pc i zasilacz sprawa grzecznościowa.

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 17:46:16 przez marcinm
[#4] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@marcinm, post #3

iMaków to raczej nikt nie będzie miał, bo MorphOS chodzi na tym sprzęcie tylko w wersji testowej/niepublicznej (i prawdopodobnie nigdy światła dziennego dla zwykłych użytkowników nie ujrzy).
[#5] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #4

Szkoda tych Imaków wszystko niby dobre poza zasilaczami których nie ma takie kupiłem.
[#6] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@marcinm, post #5

Słyszałem, że w tych komputerach była zastosowana wadliwa partia kondensatorów na zasilaniu. Jeśli czujesz się na siłach to powymieniaj beczki - koszt jest bliski zera (pomijając robociznę :) ), a nuż się uda. No i drugie a nuż - może kiedyś zadziała na tym MorphOS (daję jakieś 1% szans).
[#7] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #1

Ja napiszę na weekend co mam. Na pewno model A1107, czyli 17" 1.67 GHz.
[#8] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #1

Ja mogę dać Powerbook G4 ( G4 - 1.67 GHz, 15" 512 MB DDR1 ) . Laptop jest sprawny, nie ma baterii, dysku i śrubek, natomiast matryca ma "brud pod spodem".

Chciałem go poskładać i sprawić sobie drugiego, ale od roku leży i nie mam czasu, może komuś się przyda :D
[#9] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@trOLLO, post #8

Sprezentuj go Szamanowi z Execa, będzie sie pewnie cieszył. Jeśli nie, to ja chętnie przytulę.
Aaaaa... Mam luźną bateriozę, do PB 17" , marnie trzyma, jeszcze gorzej wygląda ale jakby ktoś chciał.



Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 22:11:57 przez waldiamiga
[#10] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #1

Ja też mam sporo klamotów - pokiereszowaną obudowę do G5 (bez zasilacza, klapy i deflektora), dwa moduły CPU G5 1,8 GHz i całą masę części do iBooka G4 i PowerBooka G4 (ale tu muszę zrobić inwentaryzację zanim coś ogłoszę).
[#11] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #10

No to ja też mam zdekompletowaną obudowę do G5 Quad. I płytę główną, którą można jeszcze odratować.
[#12] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #10

Ja ma sprawnego PM QS chyba 867 MHz z ramem i jakąś kartą Radeona (chyba 32MB VRAM, pamiętam, była na liście obsługiwanych przez MorphOsa).

Sam bym chętnie coś pokroju MacMini lub PowerBook przytulił

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 08:08:57 przez BULI
[#13] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@BULI, post #12

QS 733 - taki "barebone" - bez RAMu, dysków i grafiki. Oddam za darmola. Odbiór najlepiej na Amiparty.
[#14] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@Jenot, post #13

O, to ja powinienem znaleźć do niego RAM i dysk a może nawet i grafikę, jak dobrze pójdzie.
[#15] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #6

Dokładnie tak było. Ja przy swoim kondensatory wymieniłem i iMac działa dalej.
[#16] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #1

G3 Lombardy się nadają bo jak dobrze pamiętam to powinien być na strychu.?
[#17] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@adammis56, post #16

https://library.morph.zone/Supported_Computers - Szczegółowa lista obsługiwanych komputerów.
[#18] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@SuperBuster, post #7

Przed wyjazdem zajrzałem na szybko.
Mam głośniki do A1107. Te nie ucierpiały ;)
Mam też kartę airport, ale nie wiem czy się nie spaliła bo próbowałem ją uruchomić w PM G5 Quad (tak, wiem nie da się).
Gdzieś jeszcze walała się bateria do PRAM.
Napęd SuperDrive jest, ma lekko zgniecioną górną pokrywę, ale może po naprostowaniu będzie działał.

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 18:56:53 przez SuperBuster
[#19] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@SuperBuster, post #18

Jaki symbol ma ten SuperDrive?
[#20] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@deez, post #19

Teraz Ci nie podam, bo jestem w trasie. W piątek zobaczę.
[#21] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #1

Została mi skorupa od G5 - obudowa bez bocznej klapy, zasilacza i plastikowego deflektora. Wszystkie przewody ze środka są, klatka napędów i wiatrak od ich chłodzenia. Szkoda trochę wyrzucać, ale zdaję sobie sprawę że raczej się nikomu już na nic nie przyda.
[#22] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #1

Ma ktoś może układ chłodzenia od powerbooka5,8? Bez wentylatorów.
[#23] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@Korni, post #22

Może mam. A dokładnie o które części chodzi?
[#24] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #23

Chodzi o podstawę chłodzenia z miedzianą rurą. https://www.ebay.co.uk/itm/Original-Apple-Powerbook-G4-15-A1138-CPU-Cooling-Fans-Heatsink-34Q16TMPL89-/162513201504


Na początku myślałem, że dopasuje jakieś chłodzenie, ale tak będzie łatwiej.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 21:55:13 przez Korni
[#25] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@Korni, post #24

No to będę miał, dam Ci z tego samego kompucia od którego dostałeś moduł zasilania. Ale nie wiem czy będzie mi się chciało wymontowywać wiatraki :) Zapraszam na priv.
[#26] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #25

Poszukuję modułu procesora DC 2.3GHz (poczta tak trzasnęła sprzętem w transporcie, że uszkodzili CPU, płyta sprawna na szczęście), a także karty Radeon X1900 lub X1950 PCIe. To takie przygotowanie na Morphosa w wersji na PMG5 Late 2005. Może komuś zalega?
[#27] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@Jenot, post #26

Mam Radeona X1950 przeflashowanego. Nie wiem, czy sprawny bo na PC działał normalnie, a na OSX są różne artefakty.
[#28] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@SuperBuster, post #27

Tylko że Twój X1950 jest na PCIe, więc póki co (i nie wiadomo czy w ogóle) nikt na publicznej wersji MorphOSa z niego nie skorzysta :(

Zaś do X1950 na AGP nie ma applowskiego flasha.
[#29] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #28

Ja mam PM z PCIe, poczekam na obsługę przez MOSa - może dożyję ;)
[#30] Re: [składka sprzętowa] Łańcuch ludzi dobrej woli :)

@recedent, post #1

No to ja jeszcze zgłaszam, że mam do oddania w dobre ręce monitory Appla. Na pewno mam 20-calowego akryla 1680x1050, posiadam również oryginalnego, 22-calowego akryla 1600x1024, ale ten już - zdaje się, ma odłamaną stopkę (tą trzecią, z tyłu). Jak się go o coś oprze, albo zawiesi to OK. Podobny "ficzer" ma trzeci, również 20-calowy (ta sama specyfikacja jak pierwszy).

Wszystkie trzy monitory działają po złączu ADC - czyli "twórczym rozwinięciu DVI" - po tym samym kablu leci jeszcze USB (monitor ma wbudowany hub na dwa porty) i zasilanie. Plus jest taki, że monitor nie potrzebuje zasilacza, podłącza się go tylko jednym kablem i można komputer włączyć przyciskiem z monitora. Minus jest taki, że karta graficzna musi mieć złącze ADC. Oczywiście da się to obejść, są specjalne przelotki, ale nie są tanie. Można też zrobić samemu i tak też uczyniłem - wykonałem na swoje potrzeby konwerter sygnału (w formie płytki drukowanej z portami) - ale ze względu na minimalne zamówienie musiałem zrobić ich więcej. Jeśli więc ktoś bardzo potrzebuje to też mogę się podzielić, ale już nie jako gratis :).

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 07:27:07 przez recedent
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem