[#1] MorphOS i grabber HDMI
Trochę dla syna (który próbuje być wschodzącą gwiazdją YouTube), a trochę pod własne potrzeby "nabyłem drogą kupna" tani grabber video marki Velocap TBOX mini. Co prawda wejście/wyjście ma po HDMI, a mój PowerMac - po DVI, ale - pomyślałem - przeż się przelotką załatwi. Nie dawało mi to jednak spokoju, bo z przelotkami bywa różnie. Jak się okazało, moje obawy nie były bezzasadne. Ale po kolei:

Sprzęt przyszedł w estetycznym, kartonowym opakowaniu charakterystycznym dla produktów phase5... WRÓĆ!

Rozpakowałem, podłączyłem, na rozgrzewkę zrzuciłem na dysk zewnętrzny kawałek reklamy z TV - wszystko gra. "No to tera pora na MorphOSa" - pomyślałem, zacierając ręce. Urządzenie jest przelotowe, tzn. podłączamy źródło (w moim przypadku - kartę graficzną) do pudełka, a pudełko do monitora. Odpalamy, mamy podgląd na żywo i odpowiednim przyciskiem zaczynamy/kończymy nagrywać.

I teraz tak: Obraz przez pudełko przechodzi (co prawda przycina, bo monitor akceptuje 1920x1200, a pudełko przepuszcza z sygnału wejściowego tylko górną część ekranu, tnąc sobie do rozdzielczości FullHD, przez co nie widzę 120 pikseli), czyli przelotki działają. Niestety, nagrywać się nie da. Diodka sygnalizująca rodzaj sygnału wejściowego miga tak, jakby go nie było.

Pomyślałem: Nu, może trzeba wyregulować rozdziałkę na zwykłe HD? Podłączyłem zamiast monitora telewizor, ustawiłem 1920x1080... to samo. Niższe rozdziałki? To samo. Ki czort? Jakieś graślawe DVI mam w X850XT? Czy może przelotka do luftu? Ale skoro obraz przechodzi przez grabber na wylot to chyba podaje sygnał prawidłowo?

Ktoś, coś? Poza dobrą radą "oddaj dziecku, a sam poczekaj na obsługę przez MorphOSa kart RadeonHD na AGP"?
[#2] Re: MorphOS i grabber HDMI

@recedent, post #1

Pewnie nie na wiele się to przyda, ale powiem że raczej przejściówka DVI - HDMI nie jest tutaj winna. Sam nagrywam grabberem po kablu DVI - HDMI w dodatku wyświetlając jednocześnie obraz po kablu HDMI - HDMI z karty na monitor i problemów nie ma żadnych. Co prawda pod AmigaOS 4 i pod Radronem R9 270.
[#3] Re: MorphOS i grabber HDMI

@MUFA-amigaone-pl, post #2

Zainspirowałeś mnie jeszcze swoim artykułem - spróbuję go podłączyć kablem USB do peceta i zobaczymy co i jak. Może coś jeszcze trzeba pokonfigurować? Co prawda to nie ten sam model... A swoją drogą - może wpadniesz na Amigowisko ze swoim grabberem? Zrobimy burzę mózgów :)
[#4] Re: MorphOS i grabber HDMI

@recedent, post #3

Niestety na luksus jeżdżenia co tydzień kilkaset KM na imprezy amigowe nie mogę sobie pozwolić. Nie te lata W tym roku może będę jedynie na Retrokompie (o ile odbędzie w październiku a nie pod koniec września). No chyba żeby ktoś zaskoczył i chciał zrobić coś w okolicach Bydgoszczy, wówczas pewnie bym podjechał bez względu na termin. Natomiast co do Amigowiska, to raczej nie prędzej niź w przyszłym roku.
[#5] Re: MorphOS i grabber HDMI

@MUFA-amigaone-pl, post #4

kilkaset koni mechanicznych? To daleko?
@recedent a z makosem próbowałeś? Może grabber zauważył, że podmieniłeś integralną część pałerbuka, a na tanich zamiennikach graberował nie będzie. siedzi, pije i chrupki
[#6] Re: MorphOS i grabber HDMI

@snajper, post #5

Oczywiście. Testowałem na OSX, przelotowo podpiąłem recorder do telewizora. System rozpoznał drugi monitor, otworzył mu osobny pulpit, można było na niego przenieść okienko i pracować równolegle do pulpitu pierwszego... tylko nagrać nic się nie dało.

Przy okazji: Skoro OSX jest darmowy/przypisany do sprzętu, a MorphOS - płatny, to raczej ten pierwszy jest "tanim zamiennikiem"
[#7] Re: MorphOS i grabber HDMI

@recedent, post #1

Co prawda mam inny grabber, ale problemy mogą być podobne. Mam Blackmagic Ultrastudio Mini Recorder. Ile to małe badziewie mi krwi napsuło. Jest bardzo wrażliwe na sygnał, który dostaje - max co potrafi/zdąży przesłać do komputera to 1080i60. Sygnał musi być idealnie zgodny ze specyfikacją czyli jeśli ma być np. 720p60 to ma być 60Hz, jak jest kilka dziesiątych Hz mniej to się rozjeżdża obraz z dźwiękiem, jak jest 59Hz zamiast 60, to jest ciemność. Nie udało mi się bezpośrednio przez przejściówkę DVI-HDMI nic nagrać z Windows/Linuksa, dopiero użycie Framemeistera pomogło. Framemeister po wejściu HDMI "łyka" wszystko, po wyłączeniu "Sync Lock" i ustawieniu wyjścia jako 720p60 grabber grabi bez problemu.

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 17:48:37 przez Jenot
[#8] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS i grabber HDMI
[#9] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS i grabber HDMI
[#10] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS i grabber HDMI
[#11] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS i grabber HDMI
[#12] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS i grabber HDMI
[#13] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS i grabber HDMI
[#14] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS i grabber HDMI
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS i grabber HDMI
[#16] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS i grabber HDMI
[#17] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS i grabber HDMI
[#18] Re: MorphOS i grabber HDMI

@Jenot, post #7

Chain-Q napisał na MorphZone, że nagrywając obraz ze swojego PowerBooka:



korzystał ze scalera (Extron DSC 301 HD) i dopiero obraz z niego nagrywał grabberem. To dość smutna wiadomość.
[#19] Re: MorphOS i grabber HDMI

@recedent, post #18

A ja poradziłem sobie troszkę inaczej: Zanabyłem za psie pieniądze konwerter VGA do HDMI, po czym podłączyłem takiego pająka:

1. Moja karta graficzna z wyjściem DVI
2. Konwerter DVI do VGA (wiem, że to bez sensu)
3. Konwerter VGA do HDMI (wiem, że to bez sensu)
4. Grabber HDMI (przez HDMI in)
5. Konwerter HDMI do DVI (przez HDMI out)
6. Mój monitor ze złączem DVI

...i co? I działa. Co prawda obraz wynikowy na monitorze wygląda trochę jak kupa (poziome paski i zniekształcenia), ale nagrywa się ładnie i prawidłowo. Zakładam, że zakłócenia są do ogarnięcia, a w ostateczności na potrzeby nagrywania zawsze mogę podłączyć tam telewizor po złączu HDMI.

Zadowolony? Mimo wszystko, tak. Myślę, że to początek pięknej przyjaźni. Wkrótce pokażę Wam filmik nagrany tym dziwacznym zestawem.
[#20] Re: MorphOS i grabber HDMI

@recedent, post #19

No i wgrał się.

[#21] Re: MorphOS i grabber HDMI

@recedent, post #20

Chyba jednak się nie wgrał.
[#22] Re: MorphOS i grabber HDMI

@SuperBuster, post #21

Może o ironio to jednak jest to co się nagrało :P
[#23] Re: MorphOS i grabber HDMI

@mikecios, post #22

Nie rozumieju. U mnie działa, film jest publiczny. O co więc cho?
[#24] Re: MorphOS i grabber HDMI

@recedent, post #23

Faktycznie nie dziala." Film jest niedostępny" na czarnym tle.
[#25] Re: MorphOS i grabber HDMI

@recedent, post #23

Może jesteś niewiarygodny. Ja ostatnio wrzuciłem film, to wyskoczył komunikat, że muszą moją wiarygodność sprawdzić itd. odpuściłem. Jakieś zmiany w regulaminie, bo konto mam dugo, kiedyś mialem jakieś filmiki z imprezy szkolnej. Kij im w oko.
[#26] Re: MorphOS i grabber HDMI

@recedent, post #23

Tak to wygląda u mnie



A po skopiowaniu URL filmu i wklejeniu do przeglądarki strona youtube wygląda tak


Wygląda na to, że jest ustawiony jako film prywatny.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 12:59:32 przez SuperBuster
[#27] Re: MorphOS i grabber HDMI

@SuperBuster, post #26

Albo algorytm Google stwierdził, że utwory przedstawione w filmie (np. muzyka, zdjęcia, symbole, kawałki filmów) są objęte prawami autorskimi osób trzecich.
Też tak kiedyś miałem - w tle leciała muzyczka z radia i nawet na nią nie zwracałem uwagi, ale algorytm Googla był lepszy. Film został zablokowany. OK
[#28] Re: MorphOS i grabber HDMI

@recedent, post #23

Niektorych filmow nie obejrzysz w Polsce, np. sporej czesci teledyskow. Nie wiem czy YouTube sprawdza IP komputera/tabletu czy system jezyka. Jest blokada na niektore kraje.
Tu jest przyklad:
https://m.youtube.com/watch?v=e2GecVOCxSM&list=PL24D6C40C72CB82F1&index=9&t=0s


Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 21:07:39 przez Don_Adan

Alexandra Burke Broken Heels oficjalny teledysk

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 21:08:43 przez Don_Adan
[#29] Re: MorphOS i grabber HDMI

@Don_Adan, post #28

VPN załatwia sprawę
[#30] Re: MorphOS i grabber HDMI

@SuperBuster, post #26

Masz rację, jakimś cudem zmienił się na prywatny, mimo że wygrywałem go jako publiczny. Teraz już powinien działać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem