kategoria: MorphOS 3.x
[#1] Wifi problem na ibook 1.2
Mam problem z wi fi na ibooku. W biurze działa i łaczy się do sieci w domu nie.
Do routera upc nie jest w stanie się podłaczyć natomiast do routera wystawionego na androidzie się łączy ale mam unknown host. Jak sprawdzić przyczynę problemów ?
[#2] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Sventevith, post #1

Jakie masz ustawienia?
[#3] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@ede, post #2

O jakie ustawienia pytasz ? Jedyne co ustawiałem to hasło do danej sieci.

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 12:15:08 przez Sventevith
[#4] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Sventevith, post #3

Sprawdź ifconfigiem czy masz przydzielony adres. Rozłącz, połącz się ponownie, ew. zresetuj system. Wifi od broadcoma działa dobrze tylko na MacOS X.
[#5] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Korni, post #4

Dziwne, że na routerze w biurze działało chodziło ale lagowałao czasami.
Czy to może być kwestia ustawień routera ?
[#6] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Sventevith, post #5

Jeśli ustawisz router bliżej ibooka to tak :).
[#7] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Korni, post #6

Zdecydowanie to nie kwestia zasięgu bo w biurze bo kilkanaście metrów i kilka ścian dalej a działał. Ma nam myśli ustawiania lub rodzaj routera. Czy Airport Extreme to broadcom ?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 12:53:48 przez Sventevith
[#8] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Sventevith, post #7

Tak, w Aiporcie Extreme siedzi Broadcom. Po prostu sterownik pod MorphOSem (a także pod Linuksem), jest o wiele bardziej wybredny jeśli chodzi o jakość połączenia.
[#9] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Korni, post #8

bo pod OSX używa tzw. "network robustness" cokolwiek to jest :)
[#10] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Korni, post #8

Jest connected jak wpisuje ifconfig pokazuje tylko l0. ifcowng wl0 pokazuje interfejst ale ip jest 0.0.0.0. Ale to w przypadku wifi ze smartphona (Andriod). Do Routera UPC nie chce się podłączyć wcale. W biurze na innym routerze eMac i ibook działają bez problemów.

Jest jakaś inna opcja ? Karta na USB etc ?


Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:22:57 przez Sventevith
[#11] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Sventevith, post #10

Po kalblu podłączonym do routera działa bez problemu.
Siec z Androida zgłasza się[WPA2-PSK-CCMP][ESS] natomiast z routera
[WPA2-PSK-TKIP+CCMP][WPA2-PSK-TKIP+CCMP][ESS] czy to jest jaka różnica i czy może to mieć wpływy że do routera się nie łączy ?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:33:58 przez Sventevith
[#12] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Sventevith, post #11

Możesz jeszcze spróbować sam stos, choć jeśli nie łączy się wcale to wątpie czy pomoże.

RXCmd NETSTACK kill
Execute MOSSYS:S/Network-Startup

Zakładając, że sygnał jest wystarczający powinien się łączyć w obu przypadkach.

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 14:16:33 przez Korni
[#13] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Sventevith, post #1

Tak z innej beczki, 2miesiące temu wymieniałem router z UPC i na HP Probook 6560b + Windows8.1 Pro nie działa mi net po WiFi, na wszystkich innych kompach działa. Nawet na tym samym lapku pod Linux Mint działa a pod win8.1 nie.

A na starym routerze wszystko mi śmigało bez problemu. Chyba rozwiążę to w ten sposób że postawię obok drugi router podpięty do tego z UPC.

edit----
Mam teraz miniacza z OSX 10.4 i kartą wifi i net na tym routerze z UPC (ch7465lg-lc) działa. MOSa jeszcze nie zainstalowałem....

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 14:28:42 przez morph123
[#14] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Wifi problem na ibook 1.2
[#15] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Korni, post #12

W sumie to musi być kwestia routera. Na stacjonarnym kompie z karta wifi na pcie oraz Win10 mam często problemy słaby transfer, rozłącza się. W tym samym miejscu laptop działa bardzo dobrze pod win, pod linuxem i smatrfon też nie ma problemów. Sygnał jest ok router pewnie problemy sprawia i do tego Airport jest wybredny. Pokombinuje z 2 routerem.



Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 14:29:22 przez Sventevith
[#16] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Wifi problem na ibook 1.2
[#17] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Sventevith, post #15

Inna opcja to mini router z WISP. Np. TL-MR3020.
[#18] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Korni, post #17

To się podłącza do laptopa czy do routera po kablu ?
[#19] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Sventevith, post #18

Do laptopa.
[#20] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Sventevith, post #1

Mam podobnie - z UPC - router kaszani sieć po wifi na maczku mini z airportem. Kaszana polega na tym, że w zasadzie tylko działa mi kilka stron w necie - wchodzenie na inne niż PPA powoduje zwiechę (jedyna słuszna? szeroki uśmiech). Tak samo mam na PowerBook`u. Dzieje się tak po wymianie routera. Przedtem miałem router osobno i modem osobno. Nie było problemu.
Oczywiście pecety i androidy nie mają problemów...

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 20:40:01 przez Pero
[#21] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Pero, post #20

Potwierdziłem u znajomych z UPC że też mają problemy z nowym białym szajsem. Nic zrobię dostawkę . Tak się wściekłem na nowego kompa (Win10) że ma problemy z wifi a tu problem z routerem. Swego czasu miałem też problemy z Netflixem ale tam miałem jak przejść na kabel o czym sobie teraz przypomniałem.
[#22] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Sventevith, post #1

Ja też mam ciekawie w PB A1138. U mnie w domu rwie połączenia, pecety androidy i inny badziew działa bez problemu. Ale zdziwo miałem okrutne, jak poprzednie dwa tygodnie siedziałem sobie w Helu i na tamtejszym ruterze było stabilnie jak skała.
[#23] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@fazior, post #22

Jeśli mowa o ciekłym Helu to może po prostu komputer wymaga lepszego chłodzenia?
[#24] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@recedent, post #23

Mowa o miejscowości Hel, na takim cyplu nad Gdańskiem:). Ale serio zdziwiony byłem że tam działa jak złoto, a u mnie rwie i nie wiem w czym jest problem.
[#25] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Pero, post #20

Kaszana polega na tym, że w zasadzie tylko działa mi kilka stron w necie - wchodzenie na inne niż PPA powoduje zwiechę (jedyna słuszna? szeroki uśmiech)


Też mam biały router z UPC (Connect Box) i on działa bardzo dobrze (zarówno WiFi 2.4 jak i 5 GHz mają bardzo dobry zasięg i szybkość) ze wszystkim (PC, Androidy, Smart TV) oprócz MorphOS-a na PowerBooku, gdzie dzieją się losowe zawieszenia systemu (nie konkretna strona, tak samo stream audio z Nectarine potrafi zawiesić)
Ale problemem jest MorphOS nie PowerBook, bo pod MacOS X nic się nie dzieje

Rozwiązałem to w ten sposób, że gdy mam korzystać z MorphOS-a, LAN z ConnectBoxa wpinam w WAN swojego starego Linksysa z WiFi B/G.
Jest jakiś bug w sterowniku/systemie i tyle

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 11:00:22 przez Jacques
[#26] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Jacques, post #25

Skoro tak, to może warto zgłosić błąd gdzie trzeba? Wysyłał ktoś raport do naczalstwa?
[#27] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@recedent, post #26

Nie, ale pisałem kiedyś o tym na PPA
[#28] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Jacques, post #27

Zainstalowałem MOSa 3.11 na miniaczu i to samo, działa WIFI ale zawiesza OWB na niektórych stronach.

Coś jest w tych nowych routerach z UPC nie teges, że koliduje na konkretnych kombinacjach karta WIFI + system.
[#29] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@fazior, post #24

Jest jeszcze kwestia kanałów. Jak ktoś mieszka w bolku gdzie jest cała masa routerów wifi wystarczy odpalić wifi analyzer aby zobaczyć że większość kanałów jest przytkana.

Nowsze sprzęty zostaje przełączyć na 5Ghz. To dużo zmienia a ze starszymi będzie problem.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 11:40:55 przez Sventevith
[#30] Re: Wifi problem na ibook 1.2

@Sventevith, post #29

To tylko polepszy prędkość transferu.

Można by sprawdzić na starszych wersjach MOSa + ten router, czy problem nadal występuje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem