[#1] Pomysł na "nowe" oprogramowanie
Taki luźny pomysł myślicie że ma to jakikolwiek sens i jest możliwość realizacji?

- Robimy rozpoznanie wśród najlepszego oprogramowania dla Mac Os 9 i Mac Os X w wersji PPC.

- Odzywamy się do producenta czy istnieje możliwość zakupu źródeł oprogramowania (są to zarzucone i przestarzałe platformy, a więc producent nie czerpie z nich żadnych korzyści), lub opcja udostępnienia źródeł potrzebnych do przeniesienia oprogramowania

- Jeżeli producent jest chętny ogłaszamy bounty na zakup + przeniesienie na MorphOs'a

- Profit - mamy "nowe" oprogramowanie na pewno nowsze i bardziej użyteczne niż to z klasyka

Jest jakiś sens takich działań? Macie swoje typy oprogramowanie? Można stworzyć jakąś listę...

Z góry dziękuję za odpowiedź i hejt ;)

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 12:01:47 przez GraBoski
[#2] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@GraBoski, post #1

ja zaczne od hejtu..

"Odzywamy się do producenta czy istnieje możliwość zakupu źródeł oprogramowania"

..i w tym momencie skonczylem czytac
[#3] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@GraBoski, post #1

A ja zacznę od odpowiedzi:

  • Co to za programy które miałyby być przeniesione? Z niekomercyjnych coś? Bo Photoshopa chyba nikt nie udostępni, a nawet gdyby udostępnił to nikt nie uciągnie portu.
  • Kod źródłowy to jedno, a możliwość przepisania to drugie - weź np. darmowego i otwartego Inkscape. Nic o podobnych możliwościach nie mamy do dyspozycji pod MorphOSem, ALE! Lista zależności tego programu jest tak długa, że prościej (i wygodniej dla programisty) byłoby chyba napisać go od nowa niż próbować portować, babrząc się w kolejnych "dependencjach".
[#4] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@GraBoski, post #1

Ja miałem taki pomysł kiedyś.

Odezwałem się do jednego z producentów arkusza kalkulacyjnego bodaj pod MacOS 8 i zgodził się, żeby udostępniać publicznie klucz do "starej" wersji, która dała się używać pod emulatorem Basilisk II pod MorphOSem.

Keep trying!
[#5] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@GraBoski, post #1

Wszyscy narzekają na brak softu ale głównie przemawia chciejstwo. Więcej czasu programista będzie to pisał niż userzy użytkowali narzekając że coś nie działa. To nie jest kwestia tylko portu ale i jego dalszego utrzymania.

Dotyczy systemu oraz oprogramowania. Czego tak naprawdę potrzebujecie? Portowanie office nie ma sensu. Coraz więcej firm przechodzi na gDocsy. Jak się okazuję pełnej funkcjonalność OO czy MS Offica 99% ludzi nie jest potrzebna. Funkcjonalność gDoców jest niższa niż programów z Amigi 68k i ludziom to wystarcza. System jest kompletny i więcej z obecnej architektury się nie wyciśnie biorąc pod uwagę ograniczenia pamięci i SMP.

Programistów mało trzeba oszczędzać zasoby. To czego ja bym się spodziewał po MOS to aktualna przeglądarka z JIT (daje to mnóstwo oprogramowania w cloud oraz aplikacji nasianych w JS) oraz lepsze sterowniki ewentualnie AMP które zapewne jest możliwe do implementacji.

Jeśli komuś przeszkadza chmura jest FW97, WW7 czy TurboCalc wystarczył. Działa na MOS tylko brakuje importerów i exporterów nowych formatów jak będę miał czas zajrzę czy arexxem lub systemem pluginów da się to załatwić. Obecne formaty to XML w zip więc import export nie jest niczym trudnym. Jest jeszcze kwestia softu 68k z Maca jak napisał kolega wyżej.

Reasumując największa para powinna iść w przeglądarkę dalej w sterowniki. I tak do czasu kiedy moc

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 13:26:58 przez Sventevith
[#6] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@Sventevith, post #5

Więcej czasu programista będzie to pisał niż userzy użytkowali narzekając że coś nie działa. To nie jest kwestia tylko portu ale i jego dalszego utrzymania.


Racja, po co rozpraszać się, jak jest jeden główny i wspólny problem - przeglądarka. Źródła są otwarte i tylko czekają na owego "kogoś" kto to zrobi.


Reasumując największa para powinna iść w przeglądarkę dalej w sterowniki.


Po co w sterowniki? Czy to nie jest największa zmora NG, że cała para idzie w sterowniki, a jak ewentualnie coś zostanie, to jakieś resztki skapują na inne obszary?
[#7] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@Sventevith, post #5

Funkcjonalność gDoców jest niższa niż programów z Amigi 68k i ludziom to wystarcza


Mam inne odczucia - raczej "wyższa" byłoby bardziej na miejscu.

Programistów mało trzeba oszczędzać zasoby. To czego ja bym się spodziewał po MOS to aktualna przeglądarka z JIT (daje to mnóstwo oprogramowania w cloud oraz aplikacji nasianych w JS) oraz lepsze sterowniki ewentualnie AMP które zapewne jest możliwe do implementacji.


Amen. Co do "lepszych sterowników" - to marzyła by mi się akceleracja sprzętowa dekompresji wideo.
[#8] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@jubi, post #6

Po 3 tygodniach zabawy z MOS stwierdzam, że w OS jako takim nic mi nie brakuje. Ostatnio doszedł klient poczty. Ja lubię mieć na kompie pocztę jednak niektórzy uważają że szkoda czasu bo teraz wszyscy przez web korzystają. Pamiętajmy jednak o tym że autorzy to robią w ramach hobby więc piszą to co sprawia im przyjemność oraz to czego sami potrzebują

Brakuje sterowników dla nowszych kart gfx w MOS czy obsługi 2 monitorów. Przy pracy twórczej bardzo to pomaga. Dla mnie najważniejsza jest przeglądarka oraz pomocnicze biblioteki jak SDL2 który umożliwia porty nowszego softu dość szybkie. AMP pewnie też jeszcze przedłużyło by żywot G5 jeśli chodzi o moc obliczeniową. Jednak 1.8 GB ramu to jest coś co prędziej czy później MOSa w obecnej architekturze położy nie wiem czy AMP nie pozwoliło by na użycie większej ilość RAMU.

Szansą dla MOS może być zerwanie z obcą architekturą pójście w Qboxa oraz przejście na ARM tam brakuje lekkich systemów desktop a Linux to porażka robiłem kilka podejść do RBPI3 jako desktop i odpuściłem sobie. Nie wiem na ile ochrona pamięci oraz śledzenie zasobów spowolniło by system i ille z szybkości by zostało. Jednak AOS w wydaniu MOS to świetny kompromis między prostotą obsługi a możliwością konfiguracji.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 13:49:11 przez Sventevith
[#9] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@recedent, post #7

Tylko pobieżnie zapoznałem się z WYSWIG na 68k a gDOców używam do prostych dokumentów. Stopki/nagłówki, numeracja stron, wyliczenia, tabelki czy wstawanie obrazków z tego korzystam, to w WW7 czy AmigaWriter widziałem dokładnego zestawienie nie robiłem. Może warto dokładnie zestawić WYSWIG z gDicami aby przekonać ludzi że tak naprawdę wystarcza im to co jest.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:01:34 przez Sventevith
[#10] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@Sventevith, post #8

Po 3 tygodniach zabawy z MOS stwierdzam, że w OS jako takim nic mi nie brakuje.


...i brawa dla tego Pana!!!

Systemy NG nie są żadnymi systemami hobbystycznymi!!

[#11] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@Sventevith, post #8

Brakuje sterowników dla nowszych kart gfx w MOS czy obsługi 2 monitorów. Przy pracy twórczej bardzo to pomaga.


Jaką pracę twórczą masz na myśli?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:43:54 przez jubi
[#12] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@Sventevith, post #8

czy obsługi 2 monitorów.

W 3.11 tak, brakuje obsługi 2 monitorów.
[#13] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@GraBoski, post #1

Jeśli ktoś chce mieć oprogramowanie z Macos9 to zawsze można spróbować sportować SheepShavera. Lepiej sportować jeden program, aniżeli setki. Szczególnie, że SheepShaver dzieli połowę kodu z Basiliskiem2, którego przeciez mamy na MorphOSie.
Zrobic bounty, znaleźć chętnego. Pare miesięcy roboty i profit na następne lata.
[#14] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@michal_zukowski, post #13

W 3.11 tak, brakuje obsługi 2 monitorów.




Chociaż w sumie - jest obsługa 2 monitorów, tylko w najlepszym wypadku na obydwu będzie to samo.

Jeśli ktoś chce mieć oprogramowanie z Macos9 to zawsze można spróbować sportować SheepShavera.


Masz jakiegoś konkretnego programistę na myśli? pomysł
[#15] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@Sventevith, post #9

Stopki/nagłówki, numeracja stron, wyliczenia, tabelki czy wstawanie obrazków z tego korzystam, to w WW7 czy AmigaWriter widziałem


Nie chciałbym się wtrącać w plany przyszłego rozwoju softu dla Morphosa, bo to nie moja bajka. Natomiast mała uwaga natury merytorycznej co do funkcjonalności starego oprogramowania. Jeśli widziałeś tabelę zrobioną w Amiga Writter, to niewątpliwie była to sztuczka, gdyż AW, jako taki tabel nie obsługuje. Oczywiście jak ktoś miał dużo czasu i się uparł, to mógł ułożyć pola tekstowe w taki sposób by wyglądało to na tabelę (co sam praktykowałem w młodości), jednak ani to wygodne, ani to praktyczne.
[#16] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@MUFA-amigaone-pl, post #15

Niedobry, przypomniałeś mi jak robiłem w pocie czoła tabelki w WordWorth puszczenie pawia
[#17] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@michal_zukowski, post #13

Zdecydowanie bardzo dobre rozwiązanie szczególnie że komercyjne oprogramowanie z Maca nawet wiekowe często będzie lepsze niż open source. Takie samo ma odczucie odpalając dobry amigowy soft pod MOSA.
[#18] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@MUFA-amigaone-pl, post #15

Ok może warto zrobić takie zestawienie. Swoją drogą OWB z JIT załatwi sprawę.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:13:53 przez Sventevith
[#19] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@recedent, post #14

Masz jakiegoś konkretnego programistę na myśli? pomysł


A nie wiem, który by sie tam zgłosił. Basiliska2 na MorphOsa portował Itix ale było to względnie ułatwione bo przecież istniała już wersja Amigowa 68k. Problemy w tym, ze itix ma czas co pare miesięcy na programowanie więc nie on. Fab jak na razie przepadł więc drugi spec od emulatorów jest nieosiągalny. 3 spec czyli Amidog sie nie udziela od paru lat. Pozostaje Almos Rajnai czyli czlowiek od euae jit. W ogólności sam port składałby się z 2 częsci: port samego emulatora z emulatorem PPC (i ta część mogłaby być wspólna dla OS4 i MorphOSa, w sumie i dla WarpOSa). Niestety taka postać działałaby dość wolno. No i druga część, wykorzystanie procesora PPC bezposrednio albo JIT ppc dla PPC. Wtedy mielibyśmy praktycznie full speed emulacje co pozwoliloby nam uruchomic w okienku Photoshopa, Worda, czy setki gier (no moze mnie bo bez 3d).

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:17:22 przez michal_zukowski
[#20] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@michal_zukowski, post #19

Na forum morph.zone widziałem że itix przygotowuje SLD2 nie przeszkadzać mu :)

Czy problem z webkitem i PPC tak nadal występuje ?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 16:50:37 przez Sventevith
[#21] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@jubi, post #11

Np programowanie, grafika. Wygodniej jest mieć dwa ekrany niż się przełączać.
Tak naprawdę każdą bo przeglądarka otwarta zawsze się przydaje.
W przypadku programowania wygodnie miec caly monitor na edytor a 2 na dzialajacy program lub logi.

Jeśli chodzi o rozwój mosa to dodał bym jeszcze jedną rzecz czyli Rege.
Tutaj rozwój pluginów też ułatwia programowanie. Np brakuje obslugi httpsa z tego co wyczytałem na morphzone.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 20:42:12 przez Sventevith
[#22] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@Sventevith, post #21

W 3.11 tak, brakuje
[#23] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@michal_zukowski, post #22

I co się chwalisz że masz 3.12 :P Rozumiem że 3.12 będzie nakierowana na klasyki jak OS 4.1 FE ? Jeśli tak to pomysł dobry ciekawe czy pójdzie na WinUAE :)
[#24] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@Sventevith, post #23

MorphOS nie jest i nie będzie nakierowany na klasyki.
[#25] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@Sventevith, post #23

Tak jak jaca napisał, inne sprawy mają większy priorytet. Ja może wypuszczę MorphOSową wersję pccard.library na Aminet (przyspieszy działanie kart 3Com i supportowanych wifi pod MorphOSem PUP). Mam też rozgrzebaną 3c589.device, ale na razie nie działa.
[#26] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@michal_zukowski, post #25

W innym wątku pisałeś że odpaliłeś 3.12 na A1200 :P Wyciągnęłam zbyt pochopne wnioski.
[#27] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@Sventevith, post #26

Strach coś napisać ....
[#28] Re: Pomysł na "nowe" oprogramowanie

@michal_zukowski, post #27

Też tak myślę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem