[#1] Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini
Trafił mi się na testy mac mini w skromnej wersji ( chyba 1,14MHZ 32VRAM 1 GB RAM 40GB HDD) z MOS-em niezarejestrowanym. Jako że nigdy z makówką nie miałem styczności a w szczególności z takim na którym stoi MOS stąd pytanie jak ma to działać. Mam taki objaw że po starcie systemu mogę na przykład otworzyć okno ( używając myszki ) ale już nie potrafię go zamknąć ani nic w nim zrobić. Trzeba mieć jakąś dedykowana mysz, czy może z systemem jest coś nie tak ? Inna myszka tylko migała światełkiem w odstępach kilkusekundowych. Może system jest już na stałe zablokowany i stąd te problemy ?
[#2] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #1

Mam taki objaw że po starcie systemu mogę na przykład otworzyć okno (używając myszki) ale już nie potrafię go zamknąć ani nic w nim zrobić.


Eee... To nie jest normalne. Tam MorphOS był zainstalowany już? Może warto zainstalować po swojemu?
A co jeśli spróbujesz otworzyć CLI? tam możesz normalnie komendy wpisywać i nic się nie wiesza?
[#3] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@recedent, post #2

Póki co to udało mi się tylko otworzyć kilka okienek ale już zamknąć ich nie potrafię , a właściwie kilka się udało zamknąć tą krateczką po lewej stronie okna ale tylko kilka reszty niemożna zamknąć. Jak wejdę do okna gdzie są ustawienia systemu to w nim już nie mogę kliknąć żadnej ikonki ani zamknąć okna. CLI to nie wiem nawet jak otworzyć ? Czy to może być spowodowane tym że dysk jest na wykończeniu ? MOS był już zainstalowany.
[#4] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #3

Rozumiem że normalnie powinno być tak że odpalam system i przy użyciu myszki mam wszędzie dostęp, mogę otwierać i zamykać okna, uruchamiać programy itp. A stan taki jak jest jest nietypowy, albo wręcz coś jest uszkodzone ?
[#5] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #1

to wirus. siedzi, pije i chrupki
[#6] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@snajper, post #5

Ponoć na MOS-e niema wirusów.
[#7] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #3

"dysk jest na wykończeniu " - Możliwe. Także RAM może być winowajcą. Uruchom MorphOSa z USB, CD.
CLI można otworzyć skrótem Command + N. Możesz spróbować także emulować klawisze myszki Command + ALT.
[#8] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #4

Wiem ze to moze byc dziwne pytanie ale:
Z ktorej strony zamykasz okna?
[#9] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@stefkos, post #8

Takim małym kwadracikiem po lewej stronie okna ( na niektórych oknach działa na innych nie, ale coś jest nie tak z tym bo nawet już otwartego okna nie mogę zmienić wymiaru, ani użyć paska przewijania. Nie da się też kliknąć w ikonę w otwartym oknie
[#10] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #9

Chyba wiem o co chodzi. mam dwie myszki optyczne pod USB ale chyba maczek nie akceptuje żadnej z nich, w jednej ma problem z przyciskami lewym i prawym, druga widzi tylko na kilka sekund i odpala od nowa. Na samej klawiaturze wygląda że wszystko działa z tym że to strasznie nie poręczne. Jest jakaś lista myszek które mac akceptuje czy moze ma to być fabryczna dedykowana do makówki ?
[#11] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #10

Może uwalony port USB. Sprawdź czy po zamianie klawiatura <-> mysz...
[#12] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@radekcz, post #11

Poklikałem i wiem już że cała szopka zaczyna się jak kliknę w górny pasek Menu po tym kliknięciu MOS się wiesza, nie można otwierać i zamykać okien, system martwy.
[#13] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #12

uruchom system z płyty.
[#14] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #13

Co mi to da jak odpalę system z płyty ? Raczej potrzebuje wiedzieć czy obecna instalacja jest zwalona, ewentualnie czy to może być wina dysku HDD. Ponoć jest do wymiany ale nie widzę jakiś dziwnych objawów w jego działaniu.
[#15] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #14

Albo przy starcie systemu wciśnij lewy przycisk myszy lub F1.
Wtedy wejdziesz do early menu i uruchomisz Morphos bez s-s
Sprawdź wtedy działanie myszy.
[#16] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #14

Co mi to da jak odpalę system z płyty ?


No właśnie to, że do testów wyeliminujesz wersję zainstalowaną na HDD.
Jeśli zadziała normalnie, to zainstaluj system od nowa i po problemie.
Co do myszki, to ja się jeszcze nie spotkałem z taką, co by sprawiała problemy. Przełącz myszkę pod inny port, albo jeśli używasz HUBa, to zobacz bez niego. Spróbuj też odłączyć klawiaturę i wtedy obadaj działanie myszki.

Daj znać jakie efekty.
[#17] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@morph123, post #16

Mysz jest sprawna dział też pod MOS-em. Walnięta jest instalacja lub dysk na której stoi MOS. Trzeba to zrobić od nowa. Ale dzięki za pomoc, przyczyna znaleziona.
[#18] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #17

A co było ?
[#19] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@Norbert, post #18

Moim zdaniem albo jest uszkodzony dysk, bo taką informację dostałem od właściciela maczka, choć u niego działał. albo uszkodzony lub źle zainstalowany jest system.
[#20] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #19

Czyli trzeba będzie odpalić z płyty
[#21] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@ede, post #20

Albo z pendrive
[#22] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@Norbert, post #21

Wypaliłem sobie płytę z obrazem systemu. Jak się startuje na macu mini z płyty z MOS-em ?
[#23] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #22

Odpalasz maka i trzymasz klawisz "C", chyba;)
[#24] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@deez, post #23

Odpaliłem z płyty chodzi ładnie bez żadnych zawieszeń. Podoba mi się i stąd kolejne pytania:
- Ile kosztuje rejestracja MorphOS i gdzie to można zrobić.
- Z tego co wyczytałem to potrzebuje też emulatora e-UAE do odpalania softu z Amigi, który i skąd pobrać ?
[#25] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #24

- rejestruje się za pomocą programu, znajdziesz go w którymś z katalogów, cena to chyba 80 euro, luknij na morphos.net
- https://www.ppa.pl/programy/amiga-pod-morphos-em-czyli-e-uae.html poza tym znajdziesz więcej na forum ppa, użyj wyszukiwarki

Powodzenia :)
[#26] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #24

Część softu - tego który się nie odwołuje do układów specjalizowanych Amigi działa pod Mosem bez żadnego emulatora. Tylko to co odwołuje się do układów AGA/OCS/ECS czy paula potrzebuje emulator. Jednak ja nie używam emulatora. Mam gry i soft który działa bez tego. Wystarczy w zupełności. Co do procka. Najwolniejsze miały prędkość 1,25 GHz.
[#27] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@gilban, post #26

Z prockiem się pomyliłem. Siedzi tam PPC 1.42MHz
A jest jakaś lista softu który działa bez emulatora ?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 14:10:39 przez KrisbA
[#28] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #27

Zobacz tutaj. Trochę stara, ale chyba nic nowszego w kwestii kompatybilności z klasykiem nie ma.
[#29] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@recedent, post #28

Nawet całkiem sporo tego jest, będzie zabawa na długo. Wszystko wskazuje na to że stanę się posiadaczem tej "makówki", a tym samym też użytkownikiem MOS-a, na razie nie zarejestrowanym, ale jak finanse pozwolą a maczek się sprawdzi to zarejestruje.
[#30] Re: Szybkie pytanie na temat MOSa w mac mini

@KrisbA, post #29

Tylko po co testować działające oprogramowanie z klasyka, skoro możesz odpalić natywne programy na MorphOSa?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem