[#841] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #838

Ogarnął, ale architektura nie miała nic konkretnego do zaoferowania. Z jednej strony lepszym rozwiązaniem dla hi performance było itanium, z drugiej strony był zdecydowanie mocniejszy od ARMa POWER czy MIPS. I potrzeba było grubo ponad dekady żeby to się zaczęło zmieniać.

Itanium akurat był procesorem pod każdym praktycznie względem ułomnym: układ był ogromny, miał dość wysokie TDP, niskie taktowanie, niską wydajność która była bardzo zależna od ilości cache która w tych procesorach była wręcz kosmiczna i kompilatora które były trudne do napisania.

Itanium był wydajny tylko na papierze i jakichś syntetycznych napisanych z palca benchmarkach które nic nie robiły sensownego oprócz pokazywania ile operacji na sekundę może Itanium przemielić. Intel liczył że kompilatory się poprawią i będą w stanie tą wydajność dać aplikacjom ale to nie było takie proste. Za to Intel na Itanium nawet zarobił a same procesory znalazły niszę w zastosowaniach o wysokim stopniu bezpieczeństwa. To idealna architektura aby stosować rozwiązania "lock step" oraz ogólnie była bezpieczniejsza. Ot choćby żadne Spectre czy Meltdown ani tego typu exploity tam nie mają racji bytu.

Co do Intela i ARMów to Intel zwyczajnie zawalił sprawę. Sami pomogli wychodować ARMy mimo że mogli zrobić analogiczne procesory na x86. Takie ARM11 (czyli piersza generacja smartfonów czy dzisiaj można znaleźć je w Raspberry Pi Zero) to IPC na poziomie 486 i nic nie stało na przeszkodzie Intelowi zalać rynek tanimi SoC-ami o takiej wydajności... poza oczywiście braku decyzji aby wydać kasę na R&D i taki produkt stworzyć.

Jak się obudzili to było już za późno i jedyne co udało im się zrobić to pokazać że jednak się dało stworzyć dobre SoC oparte na x86. No cóż... przynajmniej dzięki ich effortowi mam fajny tablet z Windowsem 10 ok, racja Następny tablet (do podróżowania wolę mały komputer, tablet z klawiaturą - taki miniaturowy latop - się do tego celu nadaje idealnie) możliwe że będzie już na ARM. Ot choćby i dlatego aby się takim czymś pobawić.
[#842] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #840

To nie chodź na skróty i nie pisz

Ty chodzisz na skróty. Jak już napisałem, wszystkie nie jest białe albo czarne. Poruszyłem temat M1 od Apple ze względu na szansę, jaką to daje dla całej architektury Arm. Liczę na to, a fakty pojawiające się po drodze, tylko dają nadzieję, że to trend.
Co do pisania - daruj sobie. Z Tobą nie ma już o czym dyskutować - tyle razy przeżywasz śmierć x86, a on nadal żyje... a może nie było śmierci x86, tylko przejściowe problemy? Nie dla Ciebie to za ciężkie. Śmierć i koniec. Są szarości i są kolory - a nie tylko czerń i biel.

Bo tylko tracisz wiarygodność. Mowa była o tym jak bardzo wpływa CISC czy RISC na pracę programisty czy użytkownika końcowego i nie dałeś zupełnie nic na potwierdzenie swojej wizji, a jedyne co wskazałeś, że procesor X w 5nm jest przy obciążeniu chłodny, a procesor Y w 14nm nie.


Wszystko było w różnym kontekście - nie uogólniaj. Napisałem od razu po premierze M1, że "(...) wygląda to wg mnie na początek małej rewolucji na rynku..." i tego się trzymam. Moim zdaniem ARM wraca do gry i już. Wyraziłem także swoją opinię o MOSie na ARM i tyle.
Bronię porównania Macbooka z iNtelem, do nowszego Macbooka z M1 - niby dlaczego to jest złe porównanie? Masz jeden komputer, jednego producenta: z iNtelem i porównujesz go z nowszym (tego samego producenta), opartym na innym procesorze. Nie mydl oczu uproszczeniem 5nm vs 14nm - to raczej dobrze świadczy o Apple, a Ty próbujesz to przedstawić, jako "złe porównanie"... Będzie iNtel na 5nm to porównamy 5nm vs 5nm.

Co do pracy programisty: dużym plusem jest przejście na M1 (Arm), że m.in. względu na wspólny kod, frameworki itp pod macOS, iPadOS i iOS. To jest mało? Takich porównań jest dużo, ale Ty się uczepiłeś jednego, żeby udowodnić swoją tezę, ponieważ wg Ciebie to może być tylko czarne, albo białe.

Hmm jeżeli napisałem "Amiga też kiedyś nie wygrywała "samą mocą" ", to Ty piszesz 'Amiga nie miała tej "samej mocy" za dużo(...)' - hehe sens taki sam, ale musisz pisać "po swojemu", żeby było czarno albo biało. Oburzałeś się wcześniej w wątku o porównanie Apple do Amigi, a sam piszesz o "dość zamkniętej architekturze" - to jedno z podobieństw. Oczywiście, że z przymróżeniem oka, ale jednak podobnie...

Ok, dalsza dyskusja z Tobą jest bez sensu. Zostajesz przy swoim, ja przy swoim i tyle. Nikt nikogo nie musi przekonywać, że czarne jest białe, a białe czarne. Świat jest przynajmniej w odcieniach szarości, a najczęściej jest kolorowy :)
[#843] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #841

Już tak nie przesadzaj w drugą stronę. Itanium (1 edycja) rzeczywiście miała duże problemy, ale Itanium 2 wypadało nieźle. Utopiły go... Opterony. Ale w tamtych czasach z VLIW wiązano duże nadzieje. Rosjanie z elbrusami nadal wiążą. Transmeta też wiązała, aż znikła ;) Biorąc pod uwagę jak to aktualnie wygląda z Rosettą 2 to tak jakby wyprzedzili epokę, ale mieli za słaby fundament by udźwignąć brzemię...
[#844] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #842

Podoba mi się idea migracji na nowy sprzęt. Jestem zwolennikiem wydania tego na procesor z zintegrowaną grafiką, bo w teorii będzie łatwiej to ogarnąć, a karty graficzne pojawiaja się i znikają znacznie cześciej niż procesory. Za x86 przemawia biblioteka oprogramowania i być może ilość potencjalnych programistów. ARM to mała prądożernośc, cisza, no i w teorii potencjalny tablet do ogarnięcia, prócz stacjonarki. Szkoda, że nie ma procesorów podobnych do G4, G5 za cenę podobną do x86/ARM, wtedy mielibyśmy problem z głowy.
[#845] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@KM_Ender, post #844

W przypadku Apple i macach na komponentach intela wiadomo było, że wiele rozwiązań jednak jest wspólnych z PC i jakikolwiek inny system z mniejszym bądź większym trudem uda się do względnej pracy zmusić. W momencie gdy mowa o zupełnie zamkniętej na 3 spusty autorskiej konstrukcji Apple jest to raczej nierealne. A obsługa armowych tabletów i smartfonów, który jest każdy z innej parafii i nawet jeśli używa tych samych iGP to cała reszta inna, a czasem dostęp do IGP inaczej niż w standardzie to jest coś nie do ogarnięcia dla małego zespołu zapaleńców.
[#846] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #845

Apple podobało mi się za czasów 68k i PPC, bo były na 68k i PPC. Żeby było jasne jeśli ARM to nie od Apple i nie RPi (w tej chwili, może następny model). Są inne projekty z ARM.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem