[#1] Płyta główna Open Source PowerPC POWER9
[#2] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1

Ledwo o tym pisałem a oni już szukają zbytu dla ludkow na PPC... Miodzio..
Trzeba złamać monopol A Eon i sprzęt dla NG może być dużo tańszy i nowy...
[#3] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@WojtekX, post #2

Najtańsza konfiguracja, którą widzę na stronie https://secure.raptorcs.com/content/base/products.html, to 1270 USD za samą płytę główną + procesor (bez RAM'u, grafiki, itd.). Bez VAT. Czyli cenowo półka Threadripper'a...

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 22:36:39 przez Cedrat
[#4] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@Cedrat, post #3

a uzyjesz TD w Amigowym swiecie???TU jest szansa..do FreeBSD na serwer w sam raz, zreszta gosciu mowi o tym i to open czy oprocz procka mozna taniej to klepac

W zastosowaniach serwerowych moze byc lepszy od x86, 8 jajek za 600 dolcow, ni jest zle

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 01:52:08 przez dario35
[#5] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@dario35, post #4

Jeżeli z tekstów na stronie twórców dobrze zrozumiałem ich intencje, to właśnie po to powstała ta płyta - w celu umożliwienia testowania kodu przeznaczonego dla Powerowych klastrów ad hoc. Rozwiązanie biegunowo odmienne od konsumenckiego i fakt, że jest na otwartej licencji nic w tej kwestii nie zmienia.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 02:09:37 przez Geekboy68k
[#6] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@dario35, post #4

Co to jest TD?
[#7] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@Cedrat, post #6

Panowie i Panie ;) jest dobrze zacieram ręce!

https://www.dobreprogramy.pl/IBM-Power-przechodzi-na-model-open-source.-RISCV-ma-rywala-i-to-jakiego,News,103281.html
[#8] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@pvalue, post #7

Moim zdaniem niewiele z tego będzie, na ogólnodostępne procki w rozsądnych cenach bym nie liczył.

Jedyne, co w amigowym światku ma dużą szansę zostać wykorzystane, to softcore FPGA.
[#9] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@Cedrat, post #8

Czekoj, czekoj. Jeszcze bendziesz popyloł z powerkom gie-sześć w telefonie chjuweja :D
[#10] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@waldiamiga, post #9

Czekoj, czekoj. Jeszcze bendziesz popyloł z powerkom gie-sześć w telefonie chjuweja :D


Predzej RISC-V, albo Sparc, oba tez open-source ;)
[#11] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@Cedrat, post #8

Lubię takie wpisy.
Wtedy dzieje się zupełnie odwrotne
[#12] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@Cedrat, post #8

Jedyne, co w amigowym światku ma dużą szansę zostać wykorzystane, to softcore FPGA.

Coś takiego albo takiego?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 11:23:51 przez waldiamiga
[#13] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@waldiamiga, post #12

Tak, coś takiego, tylko oba projekty które pokazałeś są niedokończone. ;)

Co nie zmienia faktu, że pozostaje kwestia taktowania takiego FPGA. Tu z tym nie poszalejemy póki co i to prawdopodobnie przekreśli zasadność użycia tego w jakiejkolwiek turbinie. Z drugiej strony wampirowcy mogą się szarpnąć na większe FPGA i wsadzić też tam softcore ppc by mieć kompatybilność z softem ppc, trochę wolniej niż na normalnych kartach, ale jednak soft byłby może używalny. Tylko po co to komu, skoro ekskluzywnego softu na to jest tyle co nic?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 11:47:33 przez teh_KaiN
[#14] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@teh_KaiN, post #13

Tylko po co to komu, skoro ekskluzywnego softu na to jest tyle co nic?

Ot, choćby AmigaOS4.x i MorphOS. Do tego bym dołożył demka i szpile pod WarpOS... Ostatnio wylazł port silnika Diablo pod WOSa.
[#15] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@waldiamiga, post #14

Ot, choćby AmigaOS4.x i MorphOS.


Do OS4 i MOS-a nie wystarczy sam procesor PPC. Potrzebne by bylo wsparcie obu systemow dla tego konkretnego rozwiazania. Chyba, ze wamprirowcy machneli by od razu implementacje calej karty PPC w fpga...
[#16] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@mschulz, post #15

I miałbyś kartę w cenie nieco używanego dobrego samochodu ...
[#17] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@waldiamiga, post #14

Ostatnio wylazł port silnika Diablo pod WOSa.


Tak naprawdę to jeszcze nic nie wyszło, a te filmiki z YT obrazują bardziej tech demko, w którym możesz pozwiedzać pierwszą lokację w wiosce (bo już do podziemii nie wejdziesz i nie powalczysz), niż pełnoprawną grę. Do miana zadawalającego portu zostało jeszcze trochę pracy i trzymam kciuki by się udało, lecz widziałem też już zbyt dużo niedopracowanych portów, będących sztuką dla sztuki, by już teraz ogłaszać sukces.
[#18] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@MUFA-amigaone-pl, post #17

Tak naprawdę to jeszcze nic nie wyszło,

Coś wyszło - devilutionx-warpup-elf. U mnie pod MorphOSem nie działa, wg. Snoopium próbuje odpalić bibliotekę ppc.library, ale chyba powinien odpalać powerpc.library skoro plik jest pod WarpOSa. Na WinUAE z emulacją PowerPC mam WarpOSowe guru, SnoopDos poza załadowaniem biblioteki nic więcej nie podaję.

EDYTA: Znalazłem devilutionx dla 68k, jednak też się nie uruchamia, być może plik DIABDAT.MPQ musi być w innym katalogu niż w tym co plik wykonywalny.
Moderke proszę o wycięcie tych kocopołów do tematu związanego z Diablo.



Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 12:48:33 przez waldiamiga
[#19] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@waldiamiga, post #18


EDYTA: Znalazłem devilutionx dla 68k, jednak też się nie uruchamia, być może plik DIABDAT.MPQ musi być w innym katalogu niż w tym co plik wykonywalny.


Zakładając że jest tak samo jak w przypadku portu dla AmigaOS 4, to plik o którym mówisz powinien być w podkatalogu DATA.
[#20] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@MUFA-amigaone-pl, post #19

Dzięki za info, przetestuje.
[#21] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@Cedrat, post #8

FPGA to sprzet raczej prototypowy, do testowania nie do masowego odbiorcy
[#22] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@pvalue, post #21

Jak MNT VA2000, MiST, czy Vampire? :D
[#23] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@Cedrat, post #22

to nie moja wina ze projektanci w/w urządzeń nie maja kasy na produkcje masową w normalnym procesie SMD czy nowszym
[#24] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@pvalue, post #23

Nie nie maja kasy, tylko to jest ekonomicznie nieuzasadnione.
[#25] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@pvalue, post #23

to nie moja wina ze projektanci w/w urządzeń nie maja kasy na produkcje masową w normalnym procesie SMD czy nowszym


Problem skali. Napisales "produkcje masową". Od jakiej ilosci wyprodukowanych egzemplarzy uznalbys ja za "masowa"? Skad bys wzial nabywcow ktorzy caly ten naklad wykupia?

Rynek amigowy jest maly i dziwia mnie ludzie ktorzy sie z tym jeszcze nie pogodzili. Na tym rynku nie ma juz czegos takiego jak produkcja masowa i tak juz raczej zostanie.
[#26] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@pvalue, post #23

projektanci w/w urządzeń nie maja kasy na produkcje masową w normalnym procesie SMD czy nowszym
A jaki to jest ten nowszy od SMD proces? I co ma wspólnego z FPGA?
[#27] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@mschulz, post #25

Akurat dla MC68080 które pasowało by w gniazdo MC68040/60 i było by kilkukrotnie szybsze mogli by znaleść kupców nie tylko retro ale może i w przemyśle. Tylko ograniczenia gniazda są dość duże i starych płyt. Ale nie wiem na ile szacować zapotrzebowanie, kilka tysięcy sztuk? To chyba wciąż za mało aby cena układu była akceptowalna dla retro fanów.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 15:12:43 przez tom256
[#28] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@pvalue, post #21

Wydaje Ci się ... ściągnij klapę z TV, oscyloskopu, falownika i zobacz co tam siedzi, żebyś się nie zdziwił.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 16:27:20 przez abcdef
[#29] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@pvalue, post #21

FPGA grzeje, robi obliczenia więc działa. A że jest morfem i potrafi być czymś innym, to tylko zaleta.
[#30] Re: Płyta główna Open Source PowerPC POWER9

@abcdef, post #28

Wydaje Ci się ... ściągnij klapę z TV, oscyloskopu, falownika i zobacz co tam siedzi, żebyś się nie zdziwił.


Hm... w moim TV i oscyloskopie siedzą ARMy :) W TV dedykowany oczywiście.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem