[#1] microSD i SmartFileSystem request
Sformatowałem kartę microSD 64GB w SFS i co jakiś czas podczas startu systemu dostaję komunikat (zwłaszcza po zapisie na tę kartę), że:

DEVICE KH0: (usbscsi.device, unit2)
Has an unfinished transaction with will be loaded now.


- klikam OK

i następnie kolejny komunikat brzmi:

transaction loaded succesfully
and it will be reapplied to this volume.

i jescze jeden, że mogę teraz normalnie korzystać.


Czemu tak się dzieje? Co można zaradzić na to?
[#2] Re: microSD i SmartFileSystem request

@ede, post #1

Ja bym przeleciał SFSdoctorem dla pewności i sprawdził, czy problem będzie się powtarzał.
[#3] Re: microSD i SmartFileSystem request

@ede, post #1

Ja od siebie mogę dodać że karty 64gb są bardzo problematyczne. Co potwierdzić może pare osób, na SACPie dzielnie walczyliśmy i polegliśmy. Ja w swojej 1200tce używam 32gb SD (nie micro sdhc) SanDisk extreme złota i systemu pfs3io. Problemów póki co nie uświadczyłem.
[#4] Re: microSD i SmartFileSystem request

@Bartek2075, post #3

Dzięki za odpowiedzi. Póki co przeleciałem SFSDoctorem i w sumie nic nie wykrył, potestuję jeszcze parę razy po zapisach przed wyłączaniem/restartem. Tak sobie myślę... może to kwestia czytnika?

Początkowo miałem w EXT3 (zakładana pod MorphOSem) ale przełączyło się na "write protect" przy jakimś niefortunnym wyłączeniu/resecie gdy jeszcze nie zakończony zapis był. Niby nic się nie stało - odczyt był OK, ale uwaliłem przy pomocy fsck z aminetu, a odpowiadałem na wszystkie pytania fsck bezmyślnie Yes - w domyślnym trybie fsck nie dał rady. Przypuszczam, że pod Linuxem fsck by dał radę, choć może też jedynie w przypadku gdyby partycja była zakładana pod Linuxem, bo pod MorphOSem (na EXT3) zrobiłem zwykły systymowy format a nie np. mkfs (możliwe że jest ten tool pod MOSa - nie sprawdzałem).

W każdym razie po tym incydencie postawiłem na SFS uznając wedle doświadczenia za najpewniejszy. Hmm... a tu taki śmieszny hopsztos
[#5] Re: microSD i SmartFileSystem request

@ede, post #1

Co można zaradzić na to?


Nie resetuj kompa zanim karta zakończy zapis :)
[#6] Re: microSD i SmartFileSystem request

@Jacek Piszczek, post #5

Czasami może się system zamrozić na amen, a to = reset kompa
[#7] Re: microSD i SmartFileSystem request

@deez, post #6

Ok, śmiechem, żartem - podzielam Wasz humor :)

Zastosowałem się do większości udzielonych mi porad - poza zmianą karty na mniejszą pojemnościowo, jednak problem występuje nadal. Co gorsza karta docelowo ma posłużyć jako backup, no i się waham...
Z tym zapisem to nic wielkiego - plik tekstowy (aktualnie 1423 bytes) który wczytuję do edytora Ed i dopisuję sobie jakąś tam linię. Zainspirowany przed chwilą obejrzanym filmem, dopisywałem po linii "Odbyt Design" w celu sprawdzenia czy ten hopsztos jest reprodukowalny okazało się , że jest reprodukowalny. Co ciekawe po uruchomieniu SFSDoctor (Check Disk) zaraz po zapisie (choć SFSDoctor za każdym razem informuje, że wszystko OK), problem nie występuje.

Spróbuję zmienić sposób montowania z "mount on boot" na mountlistę w Devs:DOSDrivers i zobaczę co się będzie działo.
[#8] Re: microSD i SmartFileSystem request

@ede, post #7

Przy montowaniu z DOSDrivers, póki co jest dobrze. (trzy próby - reset po zakończonym zapisie).

Swoją drogą jak nadpisuję plik i zrobię podczas zapisu reset to nadpisywany plik w wersji przed modyfikacją znajdzie się w .recycled, tzn. zazwyczaj tak jest.

PS. Karta to Kingstone 64GB MicroSD XC I [1] (10) 80MB/s [R]

Mountlista:

/*
 * usbscsi.device/2: KH0 - MorphOS SFS
 */

Device = usbscsi.device
Unit = 2
Flags = 0
SectorSize = 512
SectorsPerBlock = 1
Surfaces = 18
BlocksPerTrack = 412
LowCyl = 1
HighCyl = 16383
Reserved = 2
PreAlloc = 0
Interleave = 0
Buffers = 100
BufMemType = 1
MaxTransfer = 0xFFFFFFFF
Mask = 0xFFFFFFFF
DosType = 0x53465300
StackSize = 16384
Priority = 5
GlobVec = -1
Mount = 1


Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 23:49:45 przez ede
[#9] Re: microSD i SmartFileSystem request

@Bartek2075, post #3

SD maja max 2 GB, jak masz szczescie to urzadzenie łyknie 4 GB z dużymi blokami. 32 GB to conajmniej SDHC
[#10] Re: microSD i SmartFileSystem request

@Valwit, post #9

Były karty SD 4GB. Na samym początku istnienia SDHC. Ludzie masowo kupowali je do nawigacji gdzie nie było obsługi SDHC.
[#11] Re: microSD i SmartFileSystem request

@ede, post #8

E... Ale czemu max_transfer nieustawiony jak należy? Chyba, że ustawiony, tylko tutaj wartość domyślna jest pokazana.
[#12] Re: microSD i SmartFileSystem request

@perinoid, post #11

max_transfer to chyba na klasyku była konieczność ogarnąć, pod MorphOSem to nie słyszałem żeby ktoś dłubał przy tym. Bardziej zastanawia mnie ustawienie Block Size, czy jest sens zwiększyć.
[#13] Re: microSD i SmartFileSystem request

@ede, post #8

Hmm... a jednak lipa, komunikat pojawił się znowu. Nie resetowałem podczas zapisu, ki diaboł?
[#14] Re: microSD i SmartFileSystem request

@ede, post #13

A nie możesz na karcie używać FAT?
[#15] Re: microSD i SmartFileSystem request

@Norbert, post #14

Teoretycznie mogę/muszę. FAT zdaje się pogubi amigowe atrybuty i komentarze, *ixowe zresztą chyba też?
[#16] Re: microSD i SmartFileSystem request

@ede, post #15

Zgadza się. Pogubi.
Z komentarzy ostatnio ( a bylo to dawno) korzystałem przy plikach ściągniętych na pomocą IBrowse.
Ładnie podawane był link do pliku.
[#17] Re: microSD i SmartFileSystem request

@Norbert, post #16

Otóż to, Download Manager w OWB też zapisuje linki. Choć fakt, że to pole ma swoje ograniczenia, jak się nie mylę.
[#18] Re: microSD i SmartFileSystem request

@ede, post #1

Wina czytnika kart była. Padł. Wpiąłem jakiś modem USB z tą kartą microSD i jest OK. Także temat zamknięty :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem