kategoria: MorphOS 3.x
[#1] iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.
Witam wszystkich. Z góry proszę o wyrozumiałość i nie odsyłanie mnie do wielostronicowych poradników, które zamiast pomóc, wywołają dodatkowy zamęt w mojej głowie. Mam kilka pytań i prosiłbym o odpowiedzi poparte Waszym doświadczeniem.


1. Twardy dysk.
Aktualnie wewnątrz jest dysk 40 GB, a na nim zainstalowany MacOS 10.5.8. Planuję zainstalować MorphOSa, jednak słysząc jak głośno pracuje wspomniany dysk, obawiam się, że jego żywot się kończy. Zatem planuję kupić nowy, ale pytanie czy zwykły talerzowy, czy doinwestować i wziąć SSD ze złączem ATA? MorphOS będzie prawidłowo współpracował z SSD?

2. Sieć Wi-Fi
MacOS bez problemu połączył się z moją siecią bezprzewodową, zabezpieczoną. WPA-PSK2, router ma przycisk WPS. Czy MorphOS również się połączy z moją siecią?

3. Wydajność
Zainstalowany MacOS trochę się ślimaczy na pracującym wewnątrz G4 1.33 GHz, choć mam wrażenie że jest to wina dysku i tylko 1GB RAM. Planuję dołożyć pamięć aby było w sumie 1.5 GB. Czytałem w sieci, że MorphOS jest bardzo "lekki" i nie będzie tak zamulał. Jak to wygląda w rzeczywistości?

4. Oprogramowanie
Przeglądając Aminet, czy MorphOS Storage, zdumiony byłem ilością dostępnego oprogramowania. Ale czy jest jakiś procesor tekstu, który obsługuje DOCX? Oraz czy przeglądarka Odyssey radzi sobie ze wszystkimi webowymi standardami?

5. Napędy zewnętrzne i CD
Nie dawno podłączając u znajomego na iBooku A1055 z MOS-em, dysk SSD w kieszonce USB, sformatowany NTFS-em, można było zgrać dane, ale zapisać już nie. Komunikat o zabezpieczeniu przed zapisem. Jak wygląda obsługa pendrive-ów, FAT32 i NTFS? Oraz czy na MOS-ie można nagrywać płyty, jeśli tak to jaki program będzie do tego najlepszy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 15:11:24 przez Ponki1986

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 15:12:04 przez Ponki1986
[#2] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #1

1) Ja bym zainwestował w SSD.
2) To zależy od routera poszukaj na forum innych watków na ten temat. Ja z nowym białym routerem UPC miałem problem.
3) Mos na takim iBooku śmiga Ramu nigdy dość (do limitu który MOS obsługuje chyba 1.5 GB) .
4) Nie liczył bym na taki program pozostają stare Amigowe (WW7, FW lub AW) które nie obsługują docx lub korzystanie z google docs.
5) Program do nagrywania płyt masz razem z system działa i jest super.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 15:20:30 przez Sventevith
[#3] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #1

1. Jesli MacOSX bedzie współpracował to i MorphOS także.
2. Połączy się, ale nie wiem co z WPSem, na pewno będzie działać po bezposrednim wpisaniu hasła w MorphOSie
3. Cudów oczekiwać nie można, to dość stary sprzęt. Na pewno będzie szybciej niż na OSX ale z drugiej strony OSX wcale tak nie zamula na iBooku G4. Korzystałem z OSXa na Beige G3 i tam to było zamulanie.
4. Folio obsługuje ODT, nie pamietam czy DOCX
5. Jest dołączony program do nagrywania płyt, co do ntfsa to są dwa dołączane filesystemy dla NTFS jeden z zapisem, drugi nie. HFS, Fat i ext3 jest normalnie z zapisem.
[#4] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #1

1. Twardy dysk.


Po pierwsze - powodzenia w rozkręcaniu iBooka. W tym draństwie naprawdę trudno się dostać do dysku. Ale jeśli już go wymieniasz - to jak najbardziej zachęcam do SSD. I to nie tyle ze złączem PATA, co mSATA na przelotce z mSATA do IDE44. Będzie sporo taniej.
MorphOS będzie prawidłowo współpracował z SSD.

2. Sieć Wi-Fi


Nie powinno być problemu, choć czasem niektóre routery sprawiają ponoć problemy (pod tym względem OSX jest bardziej dopracowany). Musisz przetestować samemu (na szczęście jest wersja demo i opcja bootowania z pendrive).

3. Wydajność


Będzie duuuużo szybciej niż pod OSX, a już zwłaszcza z uwagi że masz tam 10.5

4. Oprogramowanie


Procesor tekstu obsługujący DOCX - proponuję użyć Google Docs, ewentualnie Folio. Nie polecam Calimero.
Przeglądarka - na pewno nie radzi sobie z Flashem (nie ma plugina), ale to na szczęście już przeszłość. Z uwagi na brak/eksperymentalny status JIT dla JavaScript, strony które intensywnie z niego korzystają mogą dostać "zadyszki". Generalnie - polecam przetestowanie samemu. Acha, dla lepszego wyglądu warto wcześniej pobrać czcionki webowe (masz od tego programik w katalogu Odyssey).

5. Napędy zewnętrzne i CD


Z FAT nie ma najmniejszego problemu. Aktualny system obsługi NTFS umożliwia tylko odczyt (bez zapisu). Płyty nagrywam z reguły dołączonym do systemu programem Jalapeno.
[#5] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #1

MorphOS będzie prawidłowo współpracował z SSD?

A dlaczego by miał nie współpracować? U mnie system uruchamia się 2-3 sekundy.

czy doinwestować i wziąć SSD ze złączem ATA

SSDki na ATA są w cholerę drogie, ja mam SSD mSATA 80GB Intela(sic!) oraz adapter mSATA->ATA44, ze dwa lata temu wyszło mnie ok 100pln.

Przeglądając Aminet, czy MorphOS Storage, zdumiony byłem ilością dostępnego oprogramowania

Rzuć okiem jeszcze na TO

Ale czy jest jakiś procesor tekstu, który obsługuje DOCX?

Google Docs, Cinnamon Writer

sformatowany NTFS-em, można było zgrać dane, ale zapisać już nie. Komunikat o zabezpieczeniu przed zapisem. Jak wygląda obsługa pendrive-ów, FAT32 i NTFS?

FAT32 - odczyt i zapis, NTFS - Odczyt, a zapis po edycji jednej linii, już dokładnie nie pamiętam jak się to robiło.

Czytałem w sieci, że MorphOS jest bardzo "lekki" i nie będzie tak zamulał. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Nie zamula, gwarantuje.

Oraz czy na MOS-ie można nagrywać płyty, jeśli tak to jaki program będzie do tego najlepszy

Ja czasem palę "systemowym" Jalapeno, ofkoz bezproblemowo.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 15:44:37 przez waldiamiga
[#6] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@recedent, post #4

Czy ten dysk i któryś z tych adapterów będzie dobry w kwestii mSATA?
[#7] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #6

Tak. O ile 32 GB to dla Ciebie wystarczająco.

P.S. Warto by jeszcze pomyśleć nad sposobem zamocowania tego "na sztywno" w środku komputera, bo całość (adapter plus dysk) będzie około połowę mniejsza od starego dysku. Po taniości może być choćby klej na gorąco.
[#8] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@recedent, post #7

Taśma dwustronna?
[#9] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #1

Bardzo dziękuję za udzieloną pomoc. A w kwestii trudności z wymianą dysku, znalazłem coś takiego.
[#10] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #9

Zgadza się, a konkretnie - coś takiego. 35 kroków, 2 godziny walki, poziom trudności "Difficult".
[#11] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@recedent, post #10

A ja myślałem, że powerbook A1138 jest porąbany, apfel rulez
[#12] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #6

Jeszcze raz prosiłbym o weryfikację czy ten dysk i ten adapter będą działać poprawnie. A dzisiaj wypaliłem ISO na płytce CDRW i uruchomiłem iBooka. MOS wystartował bez problemu, a sieć Wi-Fi po wpisaniu klucza działała prawidłowo.

Obraz
[#13] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #12

Potwierdzam. Ten zestaw powinien hulać z iBookiem.

P.S. I jak wrażenia z pracy systemu MorphOS na tym komputerze?
[#14] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@recedent, post #13

Ogólnie to nie jest moje pierwsze doświadczenie z MorphOS-em, bo jak wspomniałem miałem okazję popróbować na A1055 od znajomego. Ale faktycznie wszystko działa bardzo szybko. Jedyne co mnie troszkę zaniepokoiło po uruchomieniu systemu z LiveCD, że część polskich znaków dialektycznych nie była poprawnie wyświetlana - krzaczki, a druga rzecz to że np. nie działało zamknięcie systemu, lub wywołanie ustawień z RMB. Ale mam nadzieję, że po instalacji wszystko będzie działać prawidłowo.
[#15] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #14

część polskich znaków dialektycznych nie była poprawnie wyświetlana - krzaczki


To raczej normalne, trzeba stronę kodową ustawić po instalacji

nie działało zamknięcie systemu, lub wywołanie ustawień z RMB.


Miałeś podłączoną myszkę do iBooka? Bo generalnie on prawego przycisku nie ma. "Kliknięcie" RMB uzyskuje się przez pacnięcie w touchpad dwoma palcami na raz.
Ale czemu nie działało zamknięcie systemu - nie mam pojęcia. Wywoływałeś je z górnego menu? Chyba że w ogóle górnego menu nie dało się wywołać i dlatego nie można było wykonać zamknięcia, to rozumiem.
[#16] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@recedent, post #15

Górne menu wywołałam bez problemu za pomocą Shift+LMB. Ustawienia natomiast uruchomiłem z poziomu ikonki.
[#17] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #16

Ale pytanie pozostaje aktualne - użyłeś myszki, czy touchpada?
A po wybraniu opcji wyłączenia systemu nic się nie stało?
[#18] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@recedent, post #17

Użyłem touchpada, nie podłączałem myszki. A po wywołaniu menu i wybraniu opcji zamknięcia systemu nie działo się nic, podobnie jak wybrałem ustawienia.

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 15:49:28 przez Ponki1986
[#19] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #18

Dzisiaj miałem chwilkę i ponownie odpaliłem LiveCD. Znalazłem przyczynę, opisanej wcześniej sytuacji. Wywołując menu posługiwałem się kombinacją Shift+LMB. Następnie nadal trzymając wciśnięty klawisz Shift wybierałem dostępne opcje i nie działo się nic. Gdy zwolniłem owy klawisz, po wywołaniu menu, już wszystko działało poprawnie. Tąpnięcie dwoma palcami również poprawnie wywołuje menu i uruchamiają się dostępne opcje.

Aktualnie czekam na zamówiony dysk + adapter i gdy dotrą oba to biorę się za ich zamontowanie oraz instalacje systemu. Swoją drogą, jak ustawić aby na górnej belce widoczny był poziom naładowania baterii?
[#20] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #19

Prawy przycisk na gadżet w prawym górnym rogu i wybierasz potrzebne Ci tzw. "Screenbar Modules" - jest licznik CPU, VRAM, lampki sieciowe, WiFi, poziom baterii, grab ekranu, wysunięcie napędu itp. itd. plus kilka zewnętrznych, nie dołączonych do systemu (w tym bezużyteczne typu Notch):

[#21] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@recedent, post #20

Super, dziękuję za pomoc. Odezwę się jak już zamontuję dysk i zainstaluję system.

Pozdrawiam.
[#22] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@recedent, post #10

Wyrobiłem się w godzinę Nie jest to aż takie trudne.
[#23] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #21

Dysk SSD siedzi już w iBook-u. W sumie zajęło mi to około 3 godziny... Długo... Ale postanowiłam trochę go wyczyścić z użyciem alkoholu. Wszystkie szczeliny, zakamarki. Trochę tego było. Do adaptera podkleiłem samoprzylepny filc (można kupić i samemu wycinać kształt), a ten podkleiłem taśmą dwustronną do mocowania wyświetlaczy w telefonach. Ustawiłem, docisnąłem i całość stabilnie jest umocowana na wysokości złącza. Jednakże po złożeniu laptopa i uruchomieniu LiveCD z MOS-em dysk nie był widoczny. Więc kolejna godzinka zleciała na powtórzeniu operacji. Ostatecznie wszystko działa prawidłowo, a system jest już zainstalowany.

[#24] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@Ponki1986, post #23

Dobra robota.

1. Co było nie tak, że dysk nie chciał działać?
2. Jak Ci się pracuje na podrasowanym iBooku?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 07:16:14 przez recedent
[#25] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań.

@recedent, post #24

W sumie przyczyna nieznana dlaczego dysk nie był widoczny. Docisnąłem złącze i uruchomiłem laptopa bez składania obudowy. Tym razem już wszystko było ok. System uruchamia się szybko, na pewno o wiele krócej niż MacOS. Na pewno będzie się na nim fajnie pracowało.
[#26] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań. Aktualizacja do 3.12

@Ponki1986, post #25

3.12 wydany.
Teraz ja mam pytanie. Jak wykonuje się aktualizację?


https://morphos-team.net/releasenotes/3.12
[#27] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań. Aktualizacja do 3.12

@don_rafito, post #26

Wypalasz wplytke wkladasz do czytnika, program instalacyjny sam obczai czy masz starą wersję i zapyta czy robić update czy nową instalację
[#28] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań. Aktualizacja do 3.12

@michal_zukowski, post #27

Dzięki za info. Tego właśnie potrzebowałem, prostej i łopatologicznej instrukcji OK

Czy ktoś już ma? Jakieś wrażenia?
[#29] Re: iBook G4 1.33GHz (A1133) - Kilka pytań. Aktualizacja do 3.12

@don_rafito, post #28

Na Macu po włożeniu płytki wciśnij i przytrzymaj 'C' albo alt (boot menu) aby zabootować z CD. Można też uruchomić z klucza USB w FAT32. Instrukcje są na https://morphos-team.net/guide/usb-boot
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem