[#1] MorphOS 3.12 fonty sytemowe
Generalnie po aktualizacji z 3.11 do 3.12 (Mac mini) pojawił się u mnie problem z fontami.

Na pierwszy rzut oka niewyraźne podpisy pod ikonami, na drugi rozmydlone fonty w konsoli, na trzeci - napisy na belkach ekranowych oraz belkach okien podjechały do góry o około 2 pixele (co np. przy skinie Copapacati który używam wygląda nieestetycznie - najmniejszy problem) Największy w konsoli bo męczy się wzrok jak w Hi-Res PAL lub NTSC.

Uruchomiłem backup (ten automatyczny z aktualizacji) na bootimage 3.12 i jak reką odjął, tzw. Żyleta.
Po tym zabiegu z zacięciem podmieniłem z powrotem bebechy na 3.12, reset i zgodnie z tym czego się spodziewałem "mydło" wróciło. Zatem podmieniłem tylko systemowy katalog Fonts na ten z 3.11.

I ku memu zdziwieniu zabieg efektu nie przyniósł.

Generalnie z tym "mydłem efekt jest taki, że przykładowo w konsoli (font domyślny - "Bitstream Vera Sans Mono/13", Antialias - LCD Vertical, monitor - LCD 1680x1050)
dajmy na to litera "T" ma podstawę zbudowaną zamiast z pionowej lini o szerokości 1 pixel - podstawę zbudowaną z pionowej linii o szerokości 2 pixele, dodatkowo nieco ciemniejszą od pozostałej części litery.

Może ktoś orientuje się jak rozwiązać ten problem, ewentualnie z czego to wynika?
[#2] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@ede, post #1

Byly zmiany, Jaca powinien wiedziec wiecej, sprawdz ft2manager i moze przedefinuj preferencje.
[#3] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@michal_zukowski, post #2

Byly zmiany, Jaca powinien wiedziec wiecej, sprawdz ft2manager i moze przedefinuj preferencje.


Coś tam pokombinowałem w TTManager z antialiasem dla "Bitstream Vera Sans Mono" ale tam w podglądzie jest OK. W systemie bez zmian.

Dodam, że mydło widać już na bootscreenie - na dole, tam gdzie wyświetla się jaka wersja systemu się ładuje i na jakim kompie. Antialiasowane są linie pionowe w fontach, zdaje się jakiś błąd się wdarł. Zawsze myślałem, że idea antialiasing dotyczy wszytkiego po za liniami prostymi.
Możliwe, że przy ekranach o naprawdę małej plamce widać to znacznie mniej. Aczkolwiek na moim 22" jest to w zasasdzie nieużywalne - coś robi mi z oczami, męczy :}

Jeszcze pomęczę OWB 1.26 i wracam do MOS-a 3.11 bo nie idzie używać. Jak wyjdzie jakiś szpil wymagający nowych features to sobie przełączę 3.12, skrypcik odpalany z ikony sobie zrobię :)





Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 11:32:34 przez ede
[#4] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@ede, post #3

A na pewno Ci 3.12 startuje we właściwej rozdziałce dla monitora? Odnośnie AA to FT2Manager jak już, nie TTManager.
[#5] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@Jacek Piszczek, post #4

Tak, 1680x1050, monitor Asus VW223, dostrojone perfekcyjnie - żadnych VGA-owych rozjazdów ani szumów, ani cieni.
Podczas bootowania również jest w tej rozdziałce, sprawdzone przy pomocy Info z menu OSD. OSD też sprawdzone, podaje faktycznie ustawioną rozdziałkę.

PS. Po robocie, sprawdzę jeszcze dla pewności z LiveCD jak się dzieje z fontami. Ewentualnie mogę podesłać na e-mail screen/window shooty jak to wygląda, a ciekawie to wygląda na ASCII- arcie :) wyświetlanym z Ambienta, jakby miało trzy kolory zamiast dwóch.
[#6] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@ede, post #5

Skoro to analogowy monitor, to bym się spodziewał problemu z parametrami odświeżania niż z samymi fontami. Nic się z ich wyświetlaniem nie zmieniło w 3.12. Spróbuj skasować ddc.library z MOSSYS:Libs.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 17:54:46 przez Jacek Piszczek
[#7] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@Jacek Piszczek, post #6

Nie no, parametry odświeżania to ma książkowe wręcz, takie jak w specyfikacji monitora, takie same jak pod 3.11. Pozatym gdyby to to była kwestia odświeżania to graber by tego nie złapał.

MorphOS 3.12





MorphOS 3.11








Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 13:47:38 przez ede
[#8] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@ede, post #7

Tym razem krótko i na temat :)

--------> freetype.library

PS. Teraz pomagluję OWB.
[#9] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@ede, post #8

@Ede
Ale że co? Podmieniłeś z 3.11 czy co? Bo mam ten sam problem, na konsoli Bitstream Vera Sans Mono jest nieostra i mimo, że daje np bold lub italic to tego bold nie uzyskuje. Powiem więcej, jak w FTManager próbowałem włączyć AA to się system zfreezował i tak za każdym razem. :(
[#10] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@RadziN, post #9

Tak podmieniłem na tę z 3.11, czyli na 56.2 (28.02.2016) i jest OK, jak przed aktualizacją.
Nowe OWB jednak wymaga wersji minimum 57, także nie odpala. Reszta softu włączona w 3.12 zdaje się nie wymaga nowej freetype.library. Chociaż pewnie jeszcze coś się znajdzie...
[#11] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@RadziN, post #9

I jak tam, pomogła podmiana freetype.library?
[#12] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@ede, post #10

Nowe OWB jednak wymaga wersji minimum 57, także nie odpala. Reszta softu włączona w 3.12 zdaje się nie wymaga nowej freetype.library. Chociaż pewnie jeszcze coś się znajdzie...


No i znalazło się - VPDF tyż :)

Ma ktoś może tę z 3.11?
[#13] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@ede, post #12

Ale tę co, VPDF?😁
[#14] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@deez, post #13

Tę wersję VPDF, co w 3.11 MorphOS była, miałem na myśli.
[#15] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@ede, post #14

A to nie można sobie ściągnąć ISO wersji 3.11, zamontować i zgrać?
[#16] Re: MorphOS 3.12 fonty sytemowe

@recedent, post #15

Ano, lepiej. Jakoś ubzdurałem sobie, że jak wychodzi nowy MOS to stare ISO znika i kuniec. THX.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem