kategoria: MorphOS 3.x
[#1] Nowa drukarka
Padła mi drukarka atramentowa HP serii 9xx, której używałem pod MorphOS, a wcześniej pod Amigą klasyczną.
Co byście mi polecili do kupienia pod MorphOS? Może coś z Postscriptem? A może drukarkę sieciową?
Zostały mi nowe tusze do tej padniętej drukarki. Czy któraś drukarka z serii DJ 9xx posiada wbudowany postscript? Macie coś sprawdzonego?
[#2] Re: Nowa drukarka

@R-Tea, post #1

Witaj.

Postscript jest obecny tylko i wyłącznie w drukarkach laserowych i to też nie w tych najtańszych. Drukarki atramentowe nigdy postscriptu nie posiadały.
[wyróżniony] [#3] Re: Nowa drukarka

@R-Tea, post #1

A więc zawsze polecam i będe polecał cokowiek z postscriptem. Natomiast w MorphOS dzięki mojej wyjątkowo cięzkiej pracy dołączony jest port sterownika epson-inkjet-printer-escpr, który obsługuje aktualnie produkowane epsony. pomysł

Lista obsługiwanych drukarek jest tu:
https://salsa.debian.org/printing-team/epson-inkjet-printer-escpr/tree/debian/master/ppd

Jakie są plusy:
- można kupić nowy sprzęt
- działa przez usb i przez sieć
- działa autodołączanie, jesli drukarka podłączona jest przez usb to automatycznie może wyszukać sterownik i dodać go do listy sterowników bez bawienia się w szukanie plików PPD
- całkiem ładne kolory
- Testowałem z 10 różnymi, ogólnie suportowane jest koło 150 modeli

Jakie są minusy?
- epsony mają tylko DPI 360
- autodołączanie nie działa przez sieć
- najnowsze skanery w drukarkach epson średnio działają ze sterownikiem do SCANdala bo pozmieniali protokół i w SANE go nieuwspółcześnili.
[#4] Re: Nowa drukarka

@michal_zukowski, post #3

1.Którego z nich używasz osobiście?
2. Czy wszystkie są z dołączonym skanerem? Nie ma na liście samej tylko drukarki?
[#5] Re: Nowa drukarka

@R-Tea, post #4

Nie nie wszystkie są ze skanerem. Z Epsonów nowych najlepsza co mam to WF-2760, kupilem jakiś ze zwrotów za 80zł i okazała sie w idealnym stanie. Nowe chodzą drożej. Z postscriptowych główną drukarką jest LaserJet CP3525, ale jest dość duża. Obie drukarki mają duplex i sieć. HP dodatkowo jest obslugiwana przez Turboprinta.
[#6] Re: Nowa drukarka

@R-Tea, post #1

Ja po kłopotach ze zdobyciem dobrych atramentów do ciut starszych drukarek się wkurzyłem i zainwestowałem w laser. Po analizie wybrałem HP Color LaserJet Pro M280nw. Tyle, że u mnie jednym z kryteriów była wielkość (określone miejsce,więc musiała być mała). Na razie (odpukać) działa spoko, zarówno spod mosa, windowsów, jak i linuksa.

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 10:08:51 przez KaczusNG
[#7] Re: Nowa drukarka

@michal_zukowski, post #5

Epson-Artisan_1430-epson-escpr-en.ppd

Czy escpr w nazwie pliku oznacza sc-aner i pr-inter?
[#8] Re: Nowa drukarka

@michal_zukowski, post #3

najnowsze skanery w drukarkach epson średnio działają ze sterownikiem do SCANdala bo pozmieniali protokół i w SANE go nieuwspółcześnili.
--

Mógłbyś coś bliżej o tym napisać?
[#9] Re: Nowa drukarka

@R-Tea, post #7

[#10] Re: Nowa drukarka

@R-Tea, post #8

W zakleżności od nowego skanera dziala tylko 150dpi i niewiele opcji innych, albo tylko 300 dpi i tryb czarno bialy. Tak wynikalo z moich testow.
[#11] Re: Nowa drukarka

@KaczusNG, post #6

Czy działa też przez netprint.device po wi-fi, i czy działa skaner?
[wyróżniony] [#12] Re: Nowa drukarka

@R-Tea, post #11

Podpieta mam po kablu, ale ma opcje wifi, ale jest w miejscu, gdzie i tak mam gniazdo, wiec podlaczylem w ten sposob. Skanuje do katalogu - ustawiasz w drukarce gdzie ma skanowac i tam leci skan, ja mam katalog na sambie i tam wrzuca to co skanuje.
Jesli chodzi o druk spod mosa, to tak przez siec drukuje - nie jest bezposrednio podpieta do zadnego komputera - ot stoi sobie kolejny maly mebelek. Jak drukuje spod pagestreama, to jest duzo szybciej niz bylo przy starej plujce, jest po prostu mig i moge pracowac, a driukarka za chwile wypluwa co ma wypluc.
[#13] Re: Nowa drukarka

@michal_zukowski, post #3

Odkopuję temat, bo jestem na etapie wyboru nowej drukarki. Założenia wstępne są takie, że ma to być kolorowy laser z dupleksem i wifi, jak najmniejszy i działający z MorphOS i AmigaOS4.
Ma mieć emulację Postscriptu.
Na razie przyglądam się dwu modelom:
Brother HL-L3270CDW, emulacja PCL6, Postscript 3, PDF 1.7, XPS
HP M252dw (regenerowana), emulacja PCL5, PCL6, Postscript 3
Czego się mogę spodziewać pod kątem współpracy z MorphOS ze strony tych modeli?
Czy są kompatybilne z nowym systemem druku, czy tylko Turboprint i Postscript?
Czy obsługa języka PDF w przypadku Brothera oznacza, że polecenie copy plik.pdf netpar: da mi prawidłowy wydruk?
[#14] Re: Nowa drukarka

@Bohun, post #13

Witaj.

Ja swoją drukarkę mam czarnobiałą. Na kolorową nie było mnie stać. Nie tylko pod względem ceny samej drukarki, ale też koszt eksploatacji nie jest mały. Ja mam drukarkę Xerox 3260 DNI.

Jeżeli masz zamiar wydać 1600 zł na drukarkę Brother o którym wspomniałeś tyle kosztuje. To osobiście bardzo polecam drukarkę OKI. Z tych najtańszych jest to kombajn OKI MB472dnw. Gdy jeszcze w szkole pracowałem - kupili kilka takich i powiem - byłem pod wrażeniem.

Co do firmy Brother to chyba Microsoft ich nie lubi. bo w ubiegłym roku po którejś aktualizacji uziemili sporą ich ilość.

Co do drukarek regenerowanych - to ja bym nie kupił. Ta regeneracja często polega na tym, że sprawdzą czy działa i następny klient ją dostaje. A potem bęben trzeba wymienić, jakiś wałek, coś innego. A w drukarce kolorowej jest wszystko x 4.
[#15] Re: Nowa drukarka

@gilban, post #14

Ta oki jest czarno-biała i nie ma postscriptu...
Na amazonie ten brother jest za 1300 a model niższy 1100. Wydaje mi się, że 1100 za kolor z dupleksem i postscriptem to dobra cena. Z tego, co się zorientowałem to do brothera dostępne są zamienniki materiałów eksploatacyjnych za małe pieniądze.
Kluczowe jest dla mnie, czy ta drukarka zadziała z nowymi sterownikami, bo ze starym systemem drukowania zakładam, że jest ona zgodna w trybie postscript.
[#16] Re: Nowa drukarka

@Bohun, post #15

Brother nie robi problemów z zamiennikami jak np. Canon czy HP. Jeśli chodzi o brothera to warto dołożyć i kupić tę droższą wersję - zwróci się szybko, gdyż tonery są tańsze (niższy koszt wydruku przeliczając na jedną stronę).
[#17] Re: Nowa drukarka

@AS, post #16

Wydaje mi się, że do obu modeli są te same tonery. Te modele to:
1. HL-L3230CDW - 1130 PLN (250 EUR)
2. HL-L3270CDW - 1350 PLN (300 EUR)

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 10:58:46 przez Bohun
[#18] Re: Nowa drukarka

@Bohun, post #17

I kupiłeś coś?
[#19] Re: Nowa drukarka

@gilban, post #18

Tak. Czekam na dostawę.
[#20] Re: Nowa drukarka

@gilban, post #18

Dziś przyszła. Brother HL-L3230CDW. Nie udało mi się na razie dopasować sterownika do nowego systemu spośród tych dostępnych na openprinting. Będę dalej próbował.
Wg specyfikacji technicznej drukarka obsługuje język PDF 1.7. Postanowiłem to przetestować poleceniem "copy RAM:wydruk.pdf NETPAR:". Wydruk wyszedł w kolorze, bez zarzutu.
Drukarka obsługuje też Postscript 3. Pod OS4 działa, pod MOS jeszcze nie testowałem.


Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 21:51:25 przez Bohun
[#21] Re: Nowa drukarka

@Bohun, post #20

No to drukuj postacriptem, najsensowniejsze rozwiązanie. Tylko oczywiscie musisz znalezc dobry plik ppd.
[#22] Re: Nowa drukarka

@michal_zukowski, post #21

Podczas instalacji sterownika mam komunikat, że wymagana jest instalacja pliku wrappera. Gdzie mam ten dodatkowy plik zapisać?
[#23] Re: Nowa drukarka

@michal_zukowski, post #21

Z kolei przy próbie instalacji sterownika Generic komunikat informuje o konieczności instalacji filtra foomatic-rip. Skąd go wziąć? I gdzie ma być zapisany?
[#24] Re: Nowa drukarka

@Bohun, post #23

Jesli tak masz to znaczy ze nie masz ppd dla Postsctiptu tylko dla foomatica.
[#25] Re: Nowa drukarka

@michal_zukowski, post #24

Wg instrukcji na stronie Brothera z archiwum przeznaczonego dla Windows pozyskałem sterownik postscriptowy. Zainstalował się już bez komunikatów i drukuje. Jest jednak problem. O ile strony tekstowe drukuje poprawnie, jest kolor i dupleks... to w przypadku stron na których jest grafika drukuje błąd: ERROR NAME; typecheck COMMAND; image OPERAND STACK; --booleantype--
Co to może być?
[#26] Re: Nowa drukarka

@Bohun, post #25

W temacie nowego systemu drukowania wywiesiłem białą flagę. Największa zaleta drukarki (Postscript) okazuje się bezużyteczna w sytuacji, gdy drukowany dokument zawiera grafikę.
Na szczęście Brother emuluje też PCL i Turboprint poradził sobie z nią. Sterownik HP_ColorLaserJet5 drukuje poprawnie. Nie znalazłem jednak ustawień dupleksu w Turboprincie i tryb drukowania muszę ustawiać w drukarce. Turboprint nie obsługuje dupleksu?
[#27] Re: Nowa drukarka

@Bohun, post #26

Przeslij mi ten ppd co znalazles do postscriptu.
[#28] Re: Nowa drukarka

@michal_zukowski, post #27

Wysłałem ale wysłałem już także sprostowanie. Po instalacji sterownika na drugim komputerze z MorphOSem zorientowałem się, że problem dotyczy pliku PDF "Printing with MorphOS" pobranego z Morphos-storage. Inne dokumenty łączące tekst z grafiką drukują się prawidłowo. Przy okazji wyszło, że ze sterownikiem Brothera mogę normalnie drukować z Iris i Wayfarera :) Wcześniej miałem z tym problem na Epsonie.
Podsumowując: Drukarka Brother HL-L3230CDW jest w pełni obsługiwana przez MorphOS. Działa kolor zarówno w starym jak i nowym systemie drukowania. W nowym działa też dupleks.
Dzięki wielkie!OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem