[#1] MorphOS na dysku SSD
Zainspirowany artykułem w AmigaNG, zakupiłem i zainstalowałem w końcu dysk SSD w moim macumini (dzięki Recedent!). Wszystko śmiga faktycznie ładnie. System ładuje się błyskawicznie i ta przyjemna cisza! :) Mam tylko dwie kwestie, o które chciałbym zapytać, licząc na Waszą pomoc:

1) System przestał mi się ładować automatycznie. Muszę wpisywać "mac-boot" za każdym razem (czy to odpalając z dysku, czy z live CD). Przyszło mi do głowy ustawienie w setenv autoboot jako true, ale to już miałem ustawione...
Aha po uruchominiu maca w open firmware mam na górze taki komunikat: "MAC-PARTS: specifed MAC partition is not valid can't OPEN: hd:4, \\bootinfo.txt. Can't open device or file"
Dalej jest standartowy tekst i, zeby wybrać "mac-boot" lub "shut-down". No i jak pisalem z mac-boot system się odpala.

2) Ponieważ transfer na dysku twardym się poprawił, to spokój zaczął mi mącić transfer z i na nośniki usb. I wogole ich działanie... Jak to u Was wygląda pod MorphOSem? Bo u mnie jest tak: kopiowanie plików np. z pendriva to jeszcze ujdzie - około 6MB/s. Natomiast w drugą stronę jest tragedia. Na pena/dysk usb dane kopiują się zwykle z prędkością poniżej 1MB/s, w porywach do 3. Przy czym, żeby i tak nie było za różowo, to zwykle, gdy zapodam więcej plików do kopiowania, operacja kopiowania zamula się gdzieś na początku i nie dzieje się nic. Gdy przerwę proces, to nim się system zreflektuje, to trwa to kilka minut. W praktyce wiec kopiowanie na nośniki usb jest bezużyteczne w chwili obecnej... Dodam tylko, że pena wpinam bezpośrednio do kompa, nie jakichś hubów... Choć przez huba jest to samo...:/
[#2] Re: MorphOS na dysku SSD

@Adam_K, post #1

Jak przeniosłeś system na nowy dysk? Świeża instalka, czy kopia? Może trzeba "pobłogosławić" plik bootinfo.txt na Twojej partycji Boot: za pomocą HFSSetMacBoot.
[#3] Re: MorphOS na dysku SSD

@Adam_K, post #1

ad1 - masz ustawione hd:4 - po zmianie z dysku HDD na SSD pewnie masz inaczej ustawione dyski. Wg mnie musisz na nowo to ustawić.

ad2 - zapis na pendrive'a u mnie również jest tragiczny - mogę rzec ,że u mnie jest tak samo - nie udało mi się skopiować większej ilości plików na USB
[#4] Re: MorphOS na dysku SSD

@recedent, post #2

Świeża instalka. Postanowiłem zacząć od nowa ;) a skad ten HFSSet wziąć?

Recedent, a jak u Ciebie transfery usb wyglądają?
[#5] Re: MorphOS na dysku SSD

@Adam_K, post #4

jest w c/
[#6] Re: MorphOS na dysku SSD

@Kwiatki, post #3

@reecedent
Błogosławieństwo ;) nic nie dało, ale tak jak mówię, z płyty live też bez "mac-boot" nie startuje...

@Kwiatki
Też tak myślę, że to nie ten dysk może ustawiony jako startowy. Ale nie bardzo poruszam się po komendach open firmware... Może ktoś ma jakieś sugestie jak to zmienić? ;)

Dzięki za info jak z transferami jest u Ciebie. Przynajmniej wiem, że nie tylko ja mam takie problemy.
Choć na ppa jest taki artykuł sprzed lat autorstwa Pampersa:
https://www.ppa.pl/programy/morphos-2.4-na-macu-mini.html
recenzuje on MorphOSa, także na mac mini, a we fragmencie o usb opisuje, że dane przegrywają się bez problemu i osiągał transfery ponad 20MB/s...

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 12:44:56 przez Adam_K
[#7] Re: MorphOS na dysku SSD

@Adam_K, post #1

nośniki usb. I wogole ich działanie... Jak to u Was wygląda pod MorphOSem? Bo u mnie jest tak: kopiowanie plików np. z pendriva to jeszcze ujdzie - około 6MB/s. Natomiast w drugą stronę jest tragedia. Na pena/dysk usb dane kopiują się zwykle z prędkością poniżej 1MB/s, w porywach do 3.


A nośniki usb masz jakieś sensowne czy gówniane?

Jeden pendrive umie 2MB/s zapis, inny umie 120MB/s...
[#8] Re: MorphOS na dysku SSD

@hrw, post #7

I lepsze i gorsze. Niestety różnicy w działaniu nie widzę. Gdyby wszystkie nagrywały dane choćby z tą prędkością 2MB/s to już bym i tak się cieszył. Najgorsze jest to, że zwykle w trakcie przegrywanie na jakimś małym pliczku się zatnie i wogole koniec. Można tylko mu przerwać i wtedy po jakichś 5 minutach się zreflektuje i przestanie przegrywać...:/
[#9] Re: MorphOS na dysku SSD

@Adam_K, post #6

A powiedz mi - Twoja przelotka na mSATA nie ma czasem zworki Master/Slave/Cable Select?

Co do USB - jak jeszcze miałem Miniacza to coś mi się kojarzy z tym kopiowaniem. A spróbuj komendą z CLI czy jest tak samo.
[#10] Re: MorphOS na dysku SSD

@Adam_K, post #8

U mnie dodatkowo czasem przy kopiowaniu na USB pojawia sie błąd
Dos Error : nie znaleziono obiektu (#205)

Zmieniałem Peny na różne - znalazłem jeden na którym przy zapisie mam transfer około 2.5mb/s
[#11] Re: MorphOS na dysku SSD

@recedent, post #9

Zworki żadnej tam nie widziałem. A była to taka przejściówka:
https://allegro.pl/oferta/adapter-ide-ata-2-5-44pin-5v-msata-mpcie-3-3v-8738692282?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
[#12] Re: MorphOS na dysku SSD

@Kwiatki, post #10

U mnie dodatkowo czasem przy kopiowaniu na USB pojawia sie błąd
Dos Error : nie znaleziono obiektu (#205)


O to, to! Takie same błędy mi wychodzą. Tylko po dłuższym czasie, tzn. jak pozostawię ten zwieszony proces kopiowania dłużej.

Proszę też i innych o głos w sprawie, jak Wam działa kopiowanie na nośniki usb.
[#13] Re: MorphOS na dysku SSD

@Adam_K, post #11

A, to nie. Ja spotkałem się z takim problemem, że wypaśna przelotka od Delocka miała zworkę, która bruździła (był konflikt z napędem optycznym) w PowerBooku.
[#14] Re: MorphOS na dysku SSD

@Adam_K, post #1

A ja poległem z SSD, niestety. Podejrzewam, że winny jest interfejs SATA-IDE, który zakupiłem. Po odpaleniu Maczka i instalatora (z USB) kopiowała się jakaś ilość plików, po czym następował "smutny stop". I niezależnie od tego jak długo czekałem, kopiowanie się nie wznawiało, więc reboot i kolejna próba. Aż postanowiłem zainstalować się na zwykłym mechanicznym dysku, który ruszył od kopa i od tamtej pory działa bez zarzutu.

Nawet broń w Quake'u 2 widać :)

W którym numerze 'NG' był ten artykuł? Jaką masz przelotkę do dysku i jaki dysk?

Mój to Goodram CL100 G.2 120GB, a przejściówka... cóż, nijaka taka:

https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-ide-ata-44pin-na-sata-ssd-8537828060

Wziąłem ją ze względu na niewielkie rozmiary.
[#15] Re: MorphOS na dysku SSD

@mccnex, post #14

Ja mam najzwyklejszy adapter ATA->mSata od majfrenda i dysk mSata 80GB od Intela (kupiony wtedy nówka za czapkę gruszek), postawiłem system, przegrałem to co się dało z dziurawego dysku ATA i tak to działa ok. trzech lat bez żadnych problemów.

Co do pen-drive, ostatnio kupiłem za "trzydziestaka" ADATA UV150 64GB w miejsce padniętego ATV Turbo 4GB. Odczyt pliku 350MB to ok.28MB/s, zapis pliku 200MB - 8,5MB/s. Nie jest źle...
[#16] Re: MorphOS na dysku SSD

@waldiamiga, post #15

no to na razie ata->msata 2 : ata->sata 1

u mnie po poszukiwaniach penów zadziałał - Sandisk CruzerBlade
zapis okolo 7mb/s


Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 21:16:22 przez Kwiatki
[#17] Re: MorphOS na dysku SSD

@mccnex, post #14

Opis był w Amina NG nr 7 bodajże. Linka do przejściówki posłem kilka postów wyżej. A dysk Kingston taki:

https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-kingston-uv500-120gb-msata-1-8-520-8618368712?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
[#18] Re: MorphOS na dysku SSD

@Adam_K, post #17

Ja mam w pb g4 jakiegoś plextora ssd, poszedł od 1 strzała. A te pendrajwy to w SFSie są sformatowane?
[#19] Re: MorphOS na dysku SSD

@deez, post #18

Potrzebuję przenosić dane pomiędzy różnymi systemami, wiec niestety sfs odpada...
Ale na "wewnętrzne potrzeby" muszę sprawdzić czy pod sfs nie będzie lepiej.
[#20] Re: MorphOS na dysku SSD

@Adam_K, post #19

Sprawdź, podejrzewam, że będzie lepiej. Czyli pomiędzy innymi systemami to co, NTFS?
[#21] Re: MorphOS na dysku SSD

@deez, post #20

Tak, NTFS.
[#22] Re: MorphOS na dysku SSD

@Adam_K, post #1

Na mój pierwszy problem (brak automatycznego startu) pomogła taka komenda:

setenv boot-comand boot hd,\\bootinfo.txt
(w moim przypadku za "x" wstawiłem 2, zamiast 4, które było ustawione wcześniej o jest ok).
[#23] Re: MorphOS na dysku SSD

@Adam_K, post #17

Damn... szkoda, że się pospieszyłem, bo te msata faktycznie fajniackie. A teraz Goodram leży na półce i się kurzy.
[#24] Re: MorphOS na dysku SSD

@mccnex, post #23

Zobacz z inna przelotką. Marvel użyty w CL100 może nie chcieć współpracować z niektórymi przelotkami . Lepiej kupować coś co jest np na Phisonie.
[#25] Re: MorphOS na dysku SSD

@deez, post #20

U mnie zwykły FAT.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem