[#1] Arkusz Excela i typ MIME
W jaki sposób zmienić typ MIME dla pliku z rozszerzeniem .xlsx? W tej chwili, gdy zapisuję z takim rozszerzeniem arkusz w programie Leu to ikonka pokazuje go jako archiwum zip. Chciałbym ten plik przypisać do programu Leu, tak, by po dwukliku otwierał się w nim. I jednocześnie, żeby nie zepsuć typu MIME dla archiwów zip... Da się to zrobić? Jak?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 22:30:05 przez Bohun
[#2] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@Bohun, post #1

Trochę przejrzałem Morphos Library i teraz myślę, że ten problem nie dotyczy MIME tylko filetype. Wyczytałem, że klucz do rozwsiązania znajduje się w SYS:Morphos/Ambient/recognition.db Rzeczywiście jest tu wymieniony typ pliku arkusz Excela co prawda ze starszym rozszerzeniem xls a nie xlsx ale wydaje się, że znajdujący się tam zapis nic nie robi. Przez analogię do filetypu pdf chciałbym wskazać program otwierający ten format (Leu) ale we wstępie recognition.db jest napisane, że nie wolno tego pliku modyfikować. Gdzie zatem wprowadzić te zmiany? Ktoś pomoże?

edit
OK, To jednak wyższa szkoła jazdy. Przy opisie formatu zip (tak są rozpoznawane arkusze zapisane przez Leu w formacie Excela) napisano, że format OpenDocument bazuje na zip. Może autor Leu nie zaimplementował natywnego formatu xlsx tylko jakieś rozwiązanie z Open Officea. Dam sobie i wam spokój i będę otwierał arkusze z programi a nie dwuklikiem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 21:57:09 przez Bohun
[#3] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@Bohun, post #2

.xlsx to archiwum ZIP, kontener, zawierający .xml.

Czym otwierasz .xml na MorphOS?

Jeśli nie ma konkretnego programu na MorphOS, to trzeba skrypt zrobić który naprzód rozpakuje paczkę .xlsx do RAM:, po czym sobie wirtualnie kliknie na .xml, i go pokaże.
[#4] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@Dopuser, post #3

Umknęło mi, że mowa o programie Leu. Zagoglowałem co nieco:

The app is able to load and save .xlsx files

Wygląda na to, że Leu jest w stanie otworzyć .xlsx.

Jeśli tak to nie trzeba żadnego skryptu. Wystarczy przypisanie .xlsx do Leu.

Wygląda na to, że po prostu brak prawidłowej definicji filetype'u .xlsx pod Morphosem, gdyż jest rozpoznawany jako zwykłe archiwum zip.





Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 23:20:56 przez Dopuser
[#5] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@Dopuser, post #4

Nie bardzo wiem co znaczy "wystarczy przypisanie .xlsx do Leu". Właśnie to chciałbym zrobić. Coś, co skutkować będzie tym, że Ambient nie będzie próbował traktować tego pliku jako archiwum zip. Rozumiem, że problem może się wydawać dość egzotyczny ale skoro jest już program, który obsługuje ten format to może warto byłoby, żeby też MorphOS go prawidłowo rozpoznawał?
[#6] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@Bohun, post #5

A weź i zajrzyj najpierw do:

SYS:MorphOS/Ambient/recognition.db

i sprawdź czy na pewno nie ma tam zdefiniowanego filetypu dla xlsx.
[#7] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@recedent, post #6

Jest tylko xls i taki jest przez Ambienta rozpoznawany jako arkusz Excela. Niestety tego Leu nie otwiera. Z kolei nie ma w recognition xlsx i takie pliki Ambient rozpoznaje jako archiwum zip a nie dokument Excela. Dwuklik skutkuje próbą rozpakowania pliku.
[#8] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@Bohun, post #7

No to jeśli nie ma to trzeba spróbować go tam dodać. Tylko najpierw trzeba zmodyfikować filetype dla archiwum .zip, żeby wykluczyć z niego te zipy, które mają rozszerzenie .xlsx. Spróbuję się nad tym pochylić w domu.
[#9] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@recedent, post #8

Z góry dziękuję! Super, że chcesz się temu przyjrzeć.
[#10] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@recedent, post #8

@Bohun, @Rec
Edytowanie recognition.db nie jest zalecanie, zresztą i tak zostanie to nadpisane przy update MOSa na nowszego. Ja dodałem dwa nowy typy w System:Prefs/Ambient/filetypes/application tworząc pliki x-uss (zrzuty stanu dla uae) x-djvu (pliki djvu) tylko dodając match pliku jak poniżej przykład dla x-uss
AMTD
1
Type application/x-uss
Name Amiga Statefile
Match
PatternHint #?.uss
Name#?.uss
End
Action
...

a dalej to już akcja/akcje jaka chcemy na pliku wykonać
Innymi słowy wzorując się na recognition.db dodajemy wpis z rozpoznaniem pliku (Match). To co jest powyżej jest banalne i opiera się tylko na rozszerzeniu, a można też robić patterny opierające się analizie nagłówek pliku etc.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 19:08:30 przez RadziN
[#11] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@RadziN, post #10

Tylko że widzisz - filetype dla .zip rozpoznaje po nagłówku, że ten cały .xlsx to zwykły zip jest. Wypada go tego oduczyć chyba?
[#12] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@recedent, post #11

Wystarczy przy definicji ZIP przed Match sPK dać średnik

;Match sPK
[#13] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@recedent, post #11

Nie trzeba tak kombinować. Wystarczy tak jako poniżej zrobiłem
AMTD
1
Type application/vnd.openxmlformats-officedocument.spreadsheetml.sheet
Name Office documents Spreadsheet File
Match
	PatternHint #?.xlsx
	Name #?.xlsx
	End
Action
	Name OpenFile
	Event DoubleClick
	Command AMIGADOS Work:Apps/Programs/Leu0.08/powerpc-morphos/Leu %sp
	End
End

A plik nazwać vnd.openxmlformats-officedocument.spreadsheetml.sheet i wrzuciƒ do
System:Prefs/Ambient/filetypes/application
I wszystko działa.
[#14] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@RadziN, post #13

zanim przeczytałem ostatni wpis, kierując się Waszymi wskazówkami zrobiłem tak:

AMTD
1
Type application/vnd.ms-excel
Name Microsoft Excel Document
Match
PatternHint #?.xlsx
Name #?.xlsx
End
Action
Name Open in Leu
Event DoubleClick
Command AMIGADOS sys:applications/Leu/Leu %sp
End
End

zakomentowałem też zipa
i działa
teraz wezmę się za analizę ostatniej propozycji

edit: wyrzuciłem teraz średnik przy definicji zipa w recognition.db i nadal działa, czyli edycja tego pliku nie jest konieczna. Wystarczy definicja filetype w prefs ambienta. Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc!!!
ps. Może warto tego filetype'a wrzucić na stałe do MOS-a 3.14


Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 21:18:52 przez Bohun
[#15] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@Bohun, post #14

Pozostaje jeszcze to:
[#16] Re: Arkusz Excela i typ MIME

@Bohun, post #14

Aby nie zakładać nowego tematu podepnę się pod istniejący ponieważ chciałem tylko zapytać jaka jest różnica między PatternHint #?.xlsx oraz Name #?.xlsx skoro oba korzystają ze wzorca?

Jeszcze jedno pytanko odnośnie Match. Jak głęboko sięga przy przeszukiwaniu nagłówka pliku? Bo np. w deficons z OS3.9 można zdefiniować przesunięcie.

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 18:50:34 przez Ponki1986
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem