[#1] Sterowniki graficzne
Z pewnych względów musiałem dzisiaj wyciagnąć ze swojej X5040 Polarisa i wsadzić tam Radeona HD 4650. Uznałem że przy tej okazji mogę na szybko sprawdzić czy MorphOS obsługuje mój komputer, gdyż w wersji 3.10 były problemy z USB (działała tylko mysz, nie była wykrywana klawiatura) o czym pisałem przed dwoma laty. Niestety nie mogę tego zrobić, gdyż moim oczom ukazał się jedynie czarny ekran. Dziwne gdyż wersja 3.10 wykrywała moją kartę.

Analizując płytę znalazłem w devs/monitors kilka sterowników ze stosunkowo świeżą datą 06.02.2020:
SiS300
SiS315
SiSXabre

Nie wiem czy one odpowiadają za nowe Radeony czy też odpowiada za nie po prostu sterownik "Radeon" (również aktualizowany 6 lutego), ale coś chyba tutaj jest nie tak.

A może to ISO jest tylko dla Maców i nie powinienem w ogóle z niego korzystać, tylko użyć obrazu na Pendrive opisanego jako SAM, Efifka, X5000?
[#2] Re: Sterowniki graficzne

@MUFA-amigaone-pl, post #1

4650 powinien działać OK. Na czarny obraz normalnie pomaga przepięcie monitora w inny port DVI.

Sterowniki SiS są do kart SiS
[#3] Re: Sterowniki graficzne

@Jacek Piszczek, post #2

Sterowniki SiS są do kart SiS


Ok. Mnie się ten skrót skojarzył z "Southern Islands Series".

4650 powinien działać OK. Na czarny obraz normalnie pomaga przepięcie monitora w inny port DVI.


Heh, 4650 to jest dosyć biedna karta, więc ma tylko jedno gniazdo DVI ... no ale ja podłączyłem pod HDMI, gdyż nie sądziłem że ma to jakieś znaczenie. Rozumiem jednak że nie ma wsparcia dla HDMI. To by się nawet zgadzało, bo kiedyś używałem kabli DVI - HDMI i bardzo możliwe że dwa lata temu przy okazji MOSa 3.10 w ten właśnie sposób podłączyłem monitor z komputerem i dlatego działało. Teraz nie chciało mi się szukać kabla DVI, więc tak na szybko podłączyłem po zwykłym VGA, który pałętał się gdzieś w szufladzie i faktycznie obraz jest wyświetlany. Dodam że moja klawiatura pod MOSem 3.13 działa, czyli to co chciałem sprawdzić sprawdziłem. Tymczasem wracam do Polarisa, więc od kolejnego epiizodycznego kontaktu z MOSem, przyjdzie mi odpocząć zapewne kolejne kilka lat.
[#4] Re: Sterowniki graficzne

@MUFA-amigaone-pl, post #3

Sterownik Radeon w Devs/Monitors ma Tooltypes. Jeśli masz już obraz po VGA to możesz spróbować przełączyć na DVI.
[#5] Re: Sterowniki graficzne

@ede, post #4

Dzięki za odpowiedź, może przyda się kiedyś.
Po prostu padł mi dysk SSD w X5000, miałem backup systemu AmigaOS 4 na starym dysku talerzowym, ale z maja 2018, tymczasem sterowniki do Polarisów pojawiły sie jakieś 3 - 4 miesiące później. Nie mogłem więc uruchomić komputera z tego starego systemu bo miałem też pusty ekran (choć nie czarny a szary), musiałem więc na chwilę przełożyć starszego Radeona by odpalić stary system i zaktualizować go o nowe sterowniki graficzne. Przy okazji na chwilkę zerknąlem na MOSa, ale po aktualizacji sterowników dla Polarisa, szybko z powrotem przełożyłem nowszą kartę graficzną do X5000.

Dobrze że działa teraz pod MOSem klawiatura, więc teoretycznie mógłbym już ten system zainstalować by zrobić jakieś porownanie czy coś, no ale uspokajam że na tę chwilę nic takiego nie planuję. Mam niekompatybliną kartę graficzną więc MOSem już się na mojej konfiguracji nie pobawię, jak dla mnie temat do zamknięcia.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 12:43:01 przez MUFA-amigaone-pl
[#6] Re: Sterowniki graficzne

@MUFA-amigaone-pl, post #5

To ile jest tam pci-e w X5000 że nie można mieć dwóch kart?
[#7] Re: Sterowniki graficzne

@michal_zukowski, post #6

Epsilon w tescie MorphOSa 3.12 na AmigaOne X5000 pisze:

The X5000 doesn't have two PCI-e 16x sockets and doesn't support dual displays to my knowledge, so only one card can be installed
[#8] Re: Sterowniki graficzne

@waldiamiga, post #7

Są 3 sposoby:
1. Przez risera.
2. Na porcie x1/4/8 zrobić nacięcie.
3. Wyciąć zęby na karcie gfx by weszła ;).
[#9] Re: Sterowniki graficzne

@waldiamiga, post #7

Ale bieda, to ten drugi dlugi czarny port to nie pcie?
[#10] Re: Sterowniki graficzne

@michal_zukowski, post #9

No raczej nie. Wg. fotki to PCIe x1/XORRO.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem