[#1] Instalacja z pendrive MorphOS na mac mini
Z uwagi na to, że dysk DVD się nie rusza, postanowiłem zainstalować Morph`a z pendrive.
Instalator Morph się uruchomił.

Problem pojawia się przy kopiowaniu plików (instalacji) na dysk twardy mac mini, występuje error nr 45, disk in invalid state. Znalazłem jakiś stary post, że podobno to wina tego, że dysk twardy i dvd (miniacza) na jednym kablu są? Ktoś też sugerował sformatowanie partycji na FFS.

Formatowania na FFS nie daje się ustawić, ani zmienić rozmiaru partycji DH1 (tam zapewne ma być zainstalowany Morph, partycja mimo zmian zawsze ustawia się na 8 GB, chciałem mniejszą, żeby sformatować całość dysku opcją pełną). Nie dam rady też sformatować dokładnie partycji przed upływem czasu przed zwolnieniem morph os (doszło do dwudziestu paru % i system zwolnił...)

Kolejne podejście do wejścia w świat Amigi nie udane :(

Jakieś pomysły na rozwiązanie problemu?
[#2] Re: Instalacja z pendrive MorphOS na mac mini

@piotr723, post #1

Zdecydowanie nie polecam FFS. Problemy, które masz, brzmią jak problemy ze sprzętem - prawdopodobnie dysk do wymiany.
[#3] Re: Instalacja z pendrive MorphOS na mac mini

@Jacek Piszczek, post #2

Może i tak iest. Ale jest to o tyle dziwne że mac działał 1 dzień (bez dvd który nie kręcił się wcale i nie łapał płyty), a na drugi dzień system maca znikł, tj. przestał się wczytywać. Czyli mac przestał widzieć system. Ale ponieważ kupiłem go do morph os więc mac os mi niepotrzebny. Dzisiaj spróbuję go rozkręcić i zobaczę czy coś się nie poluzowało, na razie nie mam odpowiedniego śrubokrętu. Sam mac w każdym razie uruchamia się i pojawia się migający znak zapytania.
[#4] Re: Instalacja z pendrive MorphOS na mac mini

@piotr723, post #3

Jak to minimac to potrzebujesz szpachelki do jego otwarcia.

Masz kilka możliwości.
Możesz odpalić system z pendrive i sprawdzić dysk poprzez jego ponowne formatowanie.
Możesz na pendrive z FAT32 przegrać (nie instalowac) zawartość CD i uruchomić system jak z normalnego dysku. Będzie działać wolniej, ale prawie pełnoprawnie.
Taki ruch wymaga odpowiedniej linijki komend w Openfirmware.

Warto też sprawdzić co o jakości dysku powie S.M.A.R.T
[#5] Re: Instalacja z pendrive MorphOS na mac mini

@piotr723, post #3

System tak sobie po prostu nie znika z HDD :) Zgaduję, że ma dużo bad sektorów. Najlepiej, jakbyś uruchomił Apple Hardware Test i sprawdził tym sprzęt.
[#6] Re: Instalacja z pendrive MorphOS na mac mini

@Jacek Piszczek, post #5

Po rozkręceniu wyjąłem dysk/dvd i spowrotem włożyłem. Morph się zainstalował, chociaż wystąpiło kilka błędów. Przy błędach wybrałem retry. Dvd nadal martwy.
System ładuje się z hd ale część programów nie rusza. Np krzyczy że brakuje biblioteki cairo ver 1.
Owb nie rusza, próbowałem zaciągnąć z sieci czcionki tym programem przy owb, ale nie udaje się.

Spróbuję sprawdzić i dograć bibliotekę, a moźe nawet spróbuję przegrać pliki systemowe jak dawniej.

Pytanie co mogę zrobić programem sfs doctor bez ryzyka padu systemu?
Jak sprawdzić czy działa internet jak nie działa owb?
Czy z poziomu morph os mogę wykonać jakieś czynności sprawdzające hardware?
Może należy ściągnąć jakieś programy testowe?

Jesrem pod wrażeniem lekkości systemu....czuję duch amigi.
[#7] Re: Instalacja z pendrive MorphOS na mac mini

@piotr723, post #6

A nie masz pod ręką innego dysku, żeby wykluczyć że to awaria/wina dysku twardego?
Jeśli nie to warto też rozważyć opcję dysku mSATA na adapterze IDE44->mSATA. To dopiero lekkość odczujesz :)
DVD nie czyta płyt (wypluwa je po krótkim pokręceniu), czy w ogóle martwy? Słychać że się budzi przy starcie komputera? Warto by pewnie podmuchać do środka sprężonym powietrzem, raz tak odratowałem napęd w Miniaczu.
[#8] Re: Instalacja z pendrive MorphOS na mac mini

@recedent, post #7

Moim zdaniem nie rusza. Nie chce płyty pobierać. Z tego co zajrzałem to nie bardzo jest co tam kombinować. Chyba że zacznę dalej rozkręcać dysk i dvd. Zobaczę jeszcze czy łącze gdzie woinałem dysk i napęd nie ma jakiś wad, może tam jest zakurzone. Ogólnie komp nie był zakurzony. Rozmawiałem z amigowcem od którego kupiłem. Mówił że
instaliwał z dvd. Cóż sprzęt już stary jest. Jeszcze przypomniało mi się że chyba jest tam bateria.... zegara?
Zobaczę czy zapamiętany został czas bo mam wrażenie że po restarcie był powrót do 94.

Z dysków 2,5 mam dysk sata z laptopa, czy przez przejściówkę wspomnianą podłączę ten dysk w środku?

Lekko jest, system startuje szybciej niż winzgroza na ssd.
[#9] Re: Instalacja z pendrive MorphOS na mac mini

@piotr723, post #8

Z dysków 2,5 mam dysk sata z laptopa, czy przez przejściówkę wspomnianą podłączę ten dysk w środku?


Teoretycznie podłączysz przez przelotkę IDE44->SATA dysk z laptopa, ale nie zmieścisz tego nijak w środku. Przejściówka dodaje co swoje i nie ma już miejsca żeby dysk spasował na swoje miejsce. W sumie to nawet ciekawe czy ktoś próbował po "staroamigowemu" wypuścić dysk na tasiemce na zewnątrz. Takie rozwiązanie miałoby nawet jakiś swój niepojęty urok...
[#10] Re: Instalacja z pendrive MorphOS na mac mini

@recedent, post #9

Plus obudowa wiecznie niedomknięta, lub zdjęta Amigowanie po całości
[#11] Re: Instalacja z pendrive MorphOS na mac mini

@recedent, post #7

Kilka prób instalacji poczyniłem i w sumie nawet udało się zainstalować w całości. Ale za każdym razem jakieś błedy przy kopiowaniu programów, albo nie wiadomo czemu owb nie chciał wystartować.

Dziś odpiołem/wyrzuciłem dvd jak ktoś radził na forum w 2013r i sukces, instalacja z pena bez problemu, żadnych błędów, kopiowanie dodatkowych plików ściągniętych z sieci na partycje twardego dysku bez problemu.

Czyli prawdopodobnie problemem był padnięty napęd dvd, który powodował jakieś konflikty sprzętowe.

Dziekuję wszystkim za pomoc :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem