[#1] iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)
Witam. Z góry przepraszam, jeśli temat umieściłem w złym miejscu, lub powielam istniejący.

Generalnie chciałbym prosić, aby ktoś posiadający zainstalowany MacOS na swoim sprzęcie zrobił dla mnie bootowalny pendrive'a z systemem 10.5.6 a następnie zgrał z niego obraz, sklonował go do pliku, wysłał mi np. za pośrednictwem Google Drive. Ja ten obraz za pomocą Ethcher, czy czegoś tam innego zapiszę na swoim pendrive.

Kupiłem płytkę DVD DualLayer i wypaliłem obraz ze wspomnianą wersją systemu, ale mój iBook z niej nie wystartował. Natomiast nie mam w pobliżu znajomego z jakimkolwiek komputerem od Apple'a, a by u niego zrobić sobie taki pendrive.

Proszę nie pytać po co mi MacOS obok MorphOSa. Po prostu chciałem się pobawić. Ewentualnie może jakaś sugestia, którą wersja systemu będzie najlepsza, najmniej zamuli mojego leciwego PPC. Obrazy można pobrać z tąd: https://macintoshgarden.org/apps/mac-osx-mac-os-10-ppc.
[#2] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #1

Nie każda płyta DL zadziała z iBookiem, jeśli już wypalasz - to z jak najmniejszą prędkością. Na macintoshgarden masz Leoparda w wersji na płytę DVD - większe prawdopodobieństwo,że się uruchomi. Jeśli już chcesz zobaczyć OSX to proponuje Tigera- lepiej chodzi na takim sprzęcie.
[#3] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #1

Cześć. Trza było przejrzeć Bazę użytkowników. Do Głubczyc nie mam daleko :)
[#4] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #1

Po pierwsze - nie wiem czy w ogóle da się zrobić bootowalnego pena z 10.5
Po drugie - do iBooka nie polecam 10.5 - to będzie straszny muł, bo nie ma optymalizacji pod PPC. Dużo lepszy będzie "Tiger".
[#5] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #1

Szczerze, to zapomniałem o tym wątku. Na chwilę obecną nie mam kiedy się tym zająć, ale dziękuję za podpowiedź. Spróbuję tego Tigera.

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 21:52:46 przez Ponki1986
[#6] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #1

A jest możliwość wyboru systemu podczas boot'owania ? Mam u siebie Macos i Morphos, ale żeby uruchomić to drugie trzeba jakiejś kombinacji klawiszy, już nie pamiętam jakiej, tak dawno nie odpalałem morphos'a.
I 10.4 chodzi lepiej niż 10.5 ?


Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 14:14:58 przez ryshard
[#7] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@ryshard, post #6

Trzeba przy starcie kompa przytrzymać lewy ALT.
10.4 chodzi dużo lepiej, ale na 10.5 pójdzie nowszy soft.
[#8] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Kwiatki, post #2

Panowie... Zwariuję przez tego Tygryska. Już kolejna płyta wylądowała w koszu. Najpierw ściągałem wersję DVD, wypaliłem z poziomu Windowsa programem UltraISO. Oczywiście najwolniej jak to tylko możliwe. No i zonk. iBook nie widzi płyty, obojętnie czy pod MOSem, czy zaraz po uruchomieniu (wciśnięty ALT). Pomyślałem, że może mój napęd coś boli i płytki DVD sprawiają mu problem. Pobrałem więc wersję CD, wypaliłem i znowu to samo. Kolejna próba, tym razem z użyciem Nero i drugiej dostępnej nagrywarki, tak samo. Pomyślałem więc, że napęd jest na zdechnięciu i nie widzi już żadnej płyty. Jednakże uruchomiłem MOSa i włożyłem płytkę z WinXP, która została poprawnie odczytana. To dało mi do myślenia i wypaloną wcześniej wersję CD Tygrysa włożyłem do komputera, na którym ją nagrałem i zonk. Windows widzi płytę, ale jest pusta. A przecież UltraISO poprawnie wyświetliło zawartość obrazu, wszystkie pliki

Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi o co tu chodzi? Może powinienem tego cholernego Tygrysa nagrać jakimś innym programem, albo pod MOSem ?

PS: Po zamontowaniu obrazu za pomocą DeamonTools pod Windowsem, ten krzyczy że nie może uzyskać do niego dostępu. Teraz to całkiem zgłupiałem.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 19:04:29 przez Ponki1986
[#9] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #8

Czy na pewno są to obrazy ISO lub inny format jaki łapie dany program do nagrywania?
Czy po podmontowaniu tych obrazów masz dostęp do plików?
Może należy te obrazy z OSX przekonwertować na odpowiedni format.

Spróbuj z pendrive zrobić "płytę CD/DVD" i nagrać na niego obraz płyty.
Potem z tego pendrive wystartować z OpenFirmware.
[#10] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #8

A może wypalarka Ci się kończy? Mam tak w jednym laptopie, czasami nagra ok a czasami jest niby ok ale po włożeniu płyty do napędu okazuje się że jest pusta i nie da się jej już nagrać bo sesja została zamknięta pomimo braku jakichkolwiek danych na niej.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 19:16:06 przez nostrum666
[#11] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Norbert, post #9

Jak napisałem wcześniej, po zamontowaniu tych obrazów pod Windowsem programem DeamonTools, Explorer wyrzuca błąd że nie może uzyskać dostępu.

Natomiast obie nagrywarki na pewno są sprawne, jedną nawet nie tak dawno zakupiłem.

Obrazy pobrałem z archive.org i w UltraISO ich zawartość jest poprawnie odczytywana.
[#12] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #11

Myślę, że podczas nagrywania "coś" się gubi. Lepiej by było nagrać te płytki pod OSX moim zdaniem. Czyli potrzebny "telefon do przyjaciela".
[#13] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@recedent, post #12

Troszkę pogrzebałem w sieci i wyszukałem informacje, że płyty dla MACa najlepiej właśnie nagrywać na nim samym za pomocą programu Toast. Muszę chyba odkopać stary dysk z systemem 10.5.1 i rozgrzebać laptopa na czas nagrywania płyt.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 08:09:29 przez Ponki1986
[#14] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #13

Spróbuj jeszcze jak pójdzie po nagraniu tych ISO pod MorphOS - Jalapeno.
[#15] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #8

Jakie plyty nagrywasz? ja mialem problem na ibooku z plytami "-" dopiero jak nagralem na "+" to poszlo i nie kazda plyta chodzi - na krzakach tez mi nie szlo - firmowki byly lepsze.
[#16] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Kwiatki, post #15

DVD minus, takie jakie mam w domu. Nie sądziłem że to może mieć jakieś znaczenie, prędzej obwiniałem wysłużony napęd. Dlatego skorzystałem z płyt CD-R. Niestety nic nie wskurałem. A jakiego programu użyłeś do nagrania swoich płyt? Ja znalazłem w sieci coś na temat TransMac. Wypróbuję go w wolnej chwili.
[#17] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #16

Pamietaj ze cofasz sie do lat okolo 2004 gdzie trwała walka pomiędzy standardami plus i minus

Mam drugiego maca wiec nagrałem przez Narzedziedyskowe.

Druga sprawa - sprawdź dokładnie jakiego masz maka i jaki jest minimalny system który wspiera. Musisz ściągnąć wersje dedykowaną albo Retail. Na moim A1134 dopiero zadziałał 10.4.2 , wcześniejsza 10.4 nie chciała ruszyć.
[#18] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Kwiatki, post #17

Teraz sprawdziłem i w tytule wkradł mi się mały błąd, ponieważ mój model to A1133, tutaj jest jego pełna specyfikacja. Wedle podanych danych minimalny system to 10.4.2, jak u Ciebie.
[#19] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #18

W końcu po wielu perypetiach mam dwa systemy na moim iBooku. Niestety w trakcie instalacji MacOSa skasowałem sobie MorphOSa. Na szczęście będąc przezornym, posiadam kilka kopi mojego klucza rejestracyjnego i ponowne zainstalowanie systemu nie było problemem. Chciałbym tylko zapytać, moze ktoś wie, dlaczego w boot menu ikonka z MorphOSem nie ma etykiety, podpisu, a MacOS taką posiada? Jak to uzupełnić? Co prawda MorphOS jest u mnie domyślnym systemem i aby uruchomić MacOSa to wciskam ALT i wchodzę do boot menu.
[#20] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #19

Powinna być ikonka. Z tego co wiem to odpowiedni plik "siedzi" na małej partycji HFS, która trzyma Twój boot.img.
[#21] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@recedent, post #20

Mam dwie ikonki. Tylko, że ta z MorphOSem nie ma podpisu, a pod ikonką MacOSa jest.
[#22] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #21

Ach, sorki - mój błąd. Nie doczytałem dokładnie.
[#23] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #19

U mnie jest tak samo. Ikonka Dysku z MOSem nie ma podpisu, ale motylek jest
[#24] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #1

Odkopię mój stary temat, aby nie zakładać nowego. Jednakże z tą różnicą, że teraz chce usunąć MacOS. Mój podział partycji jest taki:

[Boot HFS|MorphOS SFS|MacOS HFS+|Dane SFS]

Czy wystarczy w HDConfig usunąć partycje z MacOSem aby przestał być widoczny choćby w menu wyboru systemu, po wciśnięciu Alt przy uruchomieniu?

Następnie o pustą przestrzeń około 25 GB, chciałbym rozszerzyć partycje o nazwie Dane. Lapatologicznie wnioskuję, że najpierw będę musiał zgrać z niej wszystkie pliki, następnie również usunąć, aby stworzyć ja ponownie w większym rozmiarze. Czy tak?
[#25] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #24

Najprościej sformatuj partycje MacOS na wybrany filesystem i używaj te 25GB jako DANE1.
Mniej kombinowania ninkopiowanie DANE w inne miejsce i spowrotem na jedna dużą partycje DANE
[#26] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Norbert, post #25

Czyli jak ją sformatuje to zniknie po niej całkowicie ślad? Nie będzie widoczna w menu po wciśnięciu Alt?
[#27] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #26

Sam sobie odpowiem. Usunąłem partycje z MacOS. Następnie z partycji Dane skopiowałem na przenośny dysk wszystkie pliki, w sumie około 30 GB. Następnie w HDConfig powiększyłem rozmiar partycji, chwytając za jej lewy-górny narożnik i przeciągając w lewo, w kierunku partycji z MOSem. Po zapisaniu zmian, sformatowalem partycję i zresetowałem iBooka. Po przytrzymaniu klawisza ALT ukazało się menu wyboru systemu wyświetlające tylko MorphOSa. Po jego uruchomieniu zgrałem wszystkie dane z powrotem. Około godzinka roboty i po sprawie.
[#28] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #27

Nie wiem co mnie podkusiło, że wsadziłem płytkę instalacyjną z MacOS do moje iBooka i z niej wystarowalem. Myślałem, że odpali się w stylu LiveCD... Oczywiście nic nie instalowałem, ale po resesie coś się namieszało. Oczywiście powrócił dźwięk startowy, który będę próbował wyłączyć za pomocą tego lubuntu. Ale dodatkowo przy uruchamianiu iBooka najpierw na ekranie pojawia się ikonka folderu ze znakiem zapytania, po chwili zamiast folderu pojawia się znajoma buzia, logo MACa i dalej MorphOS startuje prawidłowo. Wie ktoś o co chodzi z tymi ikonkami?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 19:47:07 przez Ponki1986

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 19:47:20 przez Ponki1986
[#29] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #28

Już wszystko naprawione. Dźwięk w trakcie uruchamiania wyłączyłem z poziomu lubuntu poleceniem SUDO NVSETVOL 0, natomiast migającą ikonkę zaraz po uruchomieniu unicestwiłem w OpenFirmware poleceniem setenv boot-device hd:1,\\:tbxi
[#30] Re: iBook G4 A1333 (MorphOS i MacOS)

@Ponki1986, post #29

Dźwięk wyłączysz w Morphosie w preferencjach
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem