[#1] jakie karty PC zadziałają pod MorphOSem w power macu G5
witam,

nurtuje mnie pytanie jak w temacie... doczytałem na morph-zone, że x1950xt zadziała. Czy pozostałe radeony na chipsetach z serii r500 też pójdą od strzała z biosem PC bez żadnego flashowania? również karty agp?
[#2] Re: jakie karty PC zadziałają pod MorphOSem w power macu G5

@respector, post #1

W ktorym maku G5? AGP czy PCIe? Jesli PCIe to wrzucalem na morph.zone i tu linka do mojego google drive z tymi co dzialaja i zostaly przetestowane.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 13:33:43 przez michal_zukowski
[#3] Re: jakie karty PC zadziałają pod MorphOSem w power macu G5

@respector, post #1

Karty AGP powinny również zadziałać. Ale to teoria. Za to w praktyce - mój AGP Sapphire Radeon X1950GT działał pod MorphOSem 3.13, zaś pod 3.14 sprawia mi różne psikusy i - generalnie - system jest nieużywalny. Musiałem wrócić do Radeona 9600.
[#4] Re: jakie karty PC zadziałają pod MorphOSem w power macu G5

@michal_zukowski, post #2

na AGP, na PCIe znalazłem już Twój wątek na morph.zone.

recedent - ten radeon 9600 do którego wróciłeś, to oryginalna wersja mac, albo flashowany, tak? mam słabe doświadczenia z flashowaniem - na 3 rozne radeony 9800 pro żaden mi nie zadziałał z żadnym z dostępnych przerobionych romów. Próbowałem też sam edytować rom zgodnie z Twoją instrukcją z amiga ng, ale też nie działa. Dlatego celuję w kartę, która zadziała pod MOS z biosem PC, bo macosx i tak nie będę używał, a jak coś będę musiał zrobić w open firmware, to włożę na chwilę oryginalnego macowego geforca.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 14:03:20 przez respector
[#5] Re: jakie karty PC zadziałają pod MorphOSem w power macu G5

@respector, post #4

Ten 9600 to oryginalny, applowski. Nie śmiałbym flaszować 9600 - szansa powodzenia mniejsza niż z 9800.
Swoją drogą - co to za 9800 Pro, które nie chcą się flaszować? Masz zdjęcia?

Kłopot jeszcze będzie z aktualizacją systemu - albo będziesz musiał nagrywać płytę za każdym razem, albo robić update metodą niezalecaną (czyli podmiana boot.img na partycji startowej ręcznie i potem instalacja z ISO podmontowanego jako napęd).
[#6] Re: jakie karty PC zadziałają pod MorphOSem w power macu G5

@recedent, post #5

proszę bardzo - zdjęcia dwóch z tych trzech, które nie działały (jeden był pożyczony i już oddałem, te dwa kupiłem w ciemno).



jak widzisz obie sa na kościach bga (ta trzecia też była), obie karty flashują się bez problemu, natomiast później nie działają w macu. Ta górna nie wyświetla obrazu, ale przynajmniej jest wykrywana i widać ją w system profiler pod macos jak się zaloguję przez remote desktop, natomiast tej dolnej w ogóle mac nie widzi.

Próbowałem z kilkoma różnymi wersjami rom, które znalazłem tutaj:

link

jakiś pomysł, czy myślisz, że po prostu mam pecha?
[#7] Re: jakie karty PC zadziałają pod MorphOSem w power macu G5

@respector, post #6

Ale karty z oryginalnym ROMem działają pod PC?

Dziwne. Te modele powinny działać - według tej listy powinny być kompatybilne. Chociaż z tym layoutem było wiele (różniących się detalami) modeli, może jakiś szczególny ROM jest potrzebny?
[#8] Re: jakie karty PC zadziałają pod MorphOSem w power macu G5

@recedent, post #7

Ja się specjalnie sugerowałem własnie tą stronką przy zakupie tych kart. Próbowałem różnych romów (w tym także dla zwykłych wersji, a nie pro) - wszystko na nic. Wygląda na to, że to jest loteria... co ciekawe kiedyś flashowałem kartę nvidii (jakiś geforce 6600) dla maca pro na intelu (czyli EFI, a nie open firmware) i tam zadziałało pięknie za pierwszym razem bez żadnego problemu.

no nic, pozostaje polować na macowego radeona 9600 albo zaryzykować z x1950.

aha, mam jeszcze radeona 9250 w moim wysłużonym pegasosie 2 z G4, ale mam dwie lewe ręce do lutowania kondensatorów.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 16:22:41 przez respector
[#9] Re: jakie karty PC zadziałają pod MorphOSem w power macu G5

@respector, post #8

Jeżeli już polować, to na macowego X850XT :) Mi się parę lat temu udało kupić taką kartę w Wielkiej Brytanii za równowartość około 50 EUR. No, ale te sprzęty powoli wchodzą już w zakres "retro", więc i ceny szybują w górę.

Strasznie jestem ciekaw tych Twoich Radeonów. Muszę sprawdzić czy jeszcze mam w szafie pecetową płytę główną ze złączem AGP, to może bym spróbował je zaflaszować u siebie?

EDIT: Twój Radeon może mieć "macową zworkę" od razu ustawioną, można sprawdzić. A jeśli nie, to nie jest jakaś straszna filozofia - na dobrą sprawę tych kondensatorków może tam nie być, wystarczy kropla cyny między punktami lutowniczymi. Ja dałem radę chyba 2 karty tak przerobić, a w lutowaniu to ze mnie amator.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 16:33:07 przez recedent
[#10] Re: jakie karty PC zadziałają pod MorphOSem w power macu G5

@recedent, post #9

spoko, mogę Ci je podesłać, może Ci się uda, ja już się poddałem :) napiszę na priv, bo w sumie mam jeszcze inne pytanie a'propos jednego wątku z morph.zone

w ogóle to może i bym zaryzykował i kupił jeszcze kolejnego 9800 (w cenie średniego obiadu na mieście), ale tu mnie ogranicza bariera psychologiczna, bo wtedy wydam na te karty łącznie więcej niż na samego power maca g5 (kupiłem za 100 zł. + 20 przesyłka bez dysku i pamięci)
[#11] Re: jakie karty PC zadziałają pod MorphOSem w power macu G5

@respector, post #10

eee. jak na zabawe to co to jest - jedna impreza. Czasem kupisz budę taniej ale reszta jest droższa albo odwrotnie. Ja bym się skusił
[#12] Re: jakie karty PC zadziałają pod MorphOSem w power macu G5

@Kwiatki, post #11

ech, te ceny to w ogóle trochę znak czasów... pamiętam, jak kupowałem mojego pegasosa 2 w 2004, to kosztował mnie ponad 2000 i jechałem po niego pociągiem na drugi koniec Polski. A wtedy ta kwota to nie było dla mnie tyle, co teraz, tylko - uwzględniając moją ówczesną siłę nabywczą - spokojnie jakieś dziesięć razy więcej. A teraz kupiłem sprzęt, przy zachowaniu proporcji, jednak nowszy i znacznie szybszy za, jak napisałeś, równowartość jednej imprezy :)

chociaż coś czuję, że zaraz power maki wpadną w kategorią "retro" (tak jak stary polonez w kategorię "klasyk/yountimer" :) ) i ceny wystrzelą.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem