kategoria: MorphOS 3.x
[#1] AmigaWriter i MorphOS
Mam taki dziwny przypadek, że w AmigaWriterze 2.2 czcionki DejaVu, które, jako jedyne mam z ogonkami, są znacznie mniejsze od pozostałych. Tzn. aby uzyskać tekst z polskimi ogonkami o wielkości czcionki Sans 12pt muszę użyć DejaVu Sans 19pt. Miał tak ktoś? Da się to jakoś naprawić?
Drugi problem, jaki widzę to brak polskich znaków w oficjalnej polskiej wersji językowej. Była robiona dla OS3 i w OS4 ogonki wyświetlają się prawidłowo ale w MorphOSie nie. Jest jakieś tłumaczenie dedykowane dla MorphOSa?
[#2] Re: AmigaWriter i MorphOS

@Bohun, post #1

możliwe że musisz przekonwertować catalog konwerterem od Kaczusia, żeby było isoPL zamiast AmigaPL, o ile AmigaWriter ma normalną amigową lokalizację.
[#3] Re: AmigaWriter i MorphOS

@michal_zukowski, post #2

Konwersja catalogu pomogła. Dziękuję.
Co do czcionki DejaVu to drukuje się taka jak na ekranie ale problem jest z przenoszeniem dokumentu na inny system. Gdy ten sam dokument otwieram w AW na OS4 to tam fonty 19pt są prawidłowe, czyli duże. Oj mam szczęście do znajdowania dziwnych wyjątków. Chyba poszukam po prostu innych fontów do używania z AW. Możecie jakieś polecić?
[#4] Re: AmigaWriter i MorphOS

@Bohun, post #3

Najlepsze to są te oryginalne do zgrania z Windowsa
[#5] Re: AmigaWriter i MorphOS

@michal_zukowski, post #4

Zainstalowałem Ariala. Dokument napisany w AmigaWriterze pod MorphOSem otworzony w AmigaWriterze pod AmigaOS4 wygląda inaczej. Linijka tekstu napisana Arialem 12 pod MorphOSem zajmuje 1 wiersz a pod AmigaOS4 1,5 wiersza. Po prostu pod AOS ta czcionka ma rzeczywiste 12pt a pod MorphOsem jest to jakieś 8pt mimo tego, że edytor pokazuje 12pt. Dla porównania czcionka Sans (niestety bez polskich znaków) na obu systemach wygląda tak samo.
Jestem totalnie wygłupiony i nie mam pomysłu co dalej. Arial z polskimi ogonkami zachowuje się tak samo jak DejaVu. Na MorphOSie jest ok 1,5 raza mniejsży niż w AmigaOS4.
Ma ktoś jakiś pomysł?
[#6] Re: AmigaWriter i MorphOS

@Bohun, post #5

1) AmigaOS 3/4 automatycznie przekodowywuje sobie pliki ISO_PL <-> AmigaPL.

Locale MandiATO: link

2) Być może to problem morphosowej biblioteki ttf.library - pytaj Krashana.


Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 20:23:26 przez Amig_OS
[#7] Re: AmigaWriter i MorphOS

@Bohun, post #5

A użyj Ariala bez polskich liter.
Jak będzie dobrze, to już będzie wiadomo gdzie szukać błędu.
W obsłudze polskich ( a może też innych języków) czcionek.
[#8] Re: AmigaWriter i MorphOS

@Norbert, post #7

Tak, Arial bez polskich liter ma prawidłowy rozmiar. Coś złego dzieje się w chwili instalacji fontów w FTManager.
Wychodzi na to, że obecnie można mieć albo prawidłowy rozmiar albo ogonki
[#9] Re: AmigaWriter i MorphOS

@Bohun, post #8

Należałoby zobaczyć jak fonty i fonty PL widzi program do podglądu parametrów.
Na pewno jest ich wiele.
Możliwe że jeden parametr jest źle wstawiany
[#10] Re: AmigaWriter i MorphOS

@Norbert, post #9

Nie wiem czy to właściwie ogarniam ale z tego co zauważyłem to po instalacji fontu tworzą się dwa pliki w katalogu fonts: arial.font i arial.otag. Zakładam, że to w nich jest zapisane kodowanie i te parametry. A sam plik ttf pozostaje w katalogu _ttf. Gdy usunąłem pliki .otag i .font a .ttf przeniosłem do katalogu amigawriter/fonts to arial był bez ogonków ale duży. Ten sam plik .ttf, który po zainstalowaniu zmieniał rozmiar na mniejszy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem