kategoria: MorphOS 3.x
[#1] Morphos i samba na Maku
Probuje zamontowac pod morphosem (3.14) zasob wystawiony na maku (macOS 11.2.2) przez sambe.
Bez problemu moge to zrobic z maszyny linuxowej czy z iphona w tej samej sieci. Pod morphosem natomiast:
- smbfs service=//macbook.local/share WORKGROUP=WORKGROUP username=XXX password=xxx -> Cannot connect to server (5, Input/output error)
- smbfs service=//macbook.local/share WORKGROUP=WORKGROUP username=XXX password=xxx NETBIOS -> Cannot connect to server (61, Connection refused)

Znalazlem podobny problem w watku o amiga os4, tam rozwiazany zostal poprzez zmiane nazwy hosta na taka, ktora odpowiada tej zdefiniowanej na maku. Mam wpis na morphosie w hosts z dokladnie taka sama nazwa, wiec ten sposob mi nie pomogl.

smbclient -L //macbook.local -U XXX prosi o haslo a nastepnie zamiera i nie pokazuje zasobow na wybranym hoscie (ponownie, ta sama komenda z linuxa w tej samej sieci bez problemu listuje zasoby na maku i moge je zamontowac uzywajac cifs).

Jakies pomysly?
[#2] Re: Morphos i samba na Maku

@lef, post #1

A nie jest tak, że Apple jakiś czas temu wyrzucił z macOS starą Sambę (chyba SMB 2.0), jest tylko SMB 3.0, a MorphOS nadal obsługuje tylko SMB 2.0?

Ale gdybyś znalazł sposób to ja też chętnie skorzystam, bo mam trochę dosyć komunikowania się z MorphOSem przez lokalny FTP czy domowy NAS. Na szczęście teraz MorphOS SDK ma już GITa i wszystko co tam sobie dłubię przechodzi przez GitLab. szeroki uśmiech
[#3] Re: Morphos i samba na Maku

@MDW, post #2

Mozesz miec niestety racje. nmap mi pokazuje
Host script results:
| smb-protocols: 
|   dialects: 
|     2.02
|     2.10
|     3.00
|_    3.02


Ale szybki googiel https://github.com/obarthel/amiga-smbfs:

This file system can be used to access files made available by file servers which implement the SMBv1 protocol (SMBv1 is also called CIFS, which stands for Common Internet File System), such as Microsoft Windows or any other platform which supports the free Samba product.


Wiec chyba nic z tego nie bedzie...
[#4] Re: Morphos i samba na Maku

@MDW, post #2

@MDW
W sumie to mi bardzo pomogles, bo naprowadziles na to co jest zle i co trzeba poprawic. Pol dnia kompilowania pakietow i:



W nagrode instrukcja. Raczej dla zaawansowanych uzytkownikow, jesli cos wybuchnie podczas przygotowan jestescie zdani na wlasne doswiadczenie i umiejetnosci. Ja potrzebowalem do morphosa, ale bez problemu powinien klient z klasyka czy os4 sie polaczyc.

Jakis czas temu Apple zastapilo SMB swoja wlasna implementacja, bo chyba nie chcieli swoich zmian pchnac upstream. W kazdym razie razem ze zmiana usuneli SMBv1, ktory jest potrzebny do dzialania SmbFS. Jeszcze niedawno samba byla dostepna przez brew, teraz juz nie ma i chyba nie ma nawet oficjalnego maintainera makowego. wiec trzeba za zrodel. Ja posilkowalem sie ta instrukcja:
instrukcja

Wlasciwie wykonalem cala po kolei az do make. Podczas configure wywalilo mi sie na brakujacym module od perla (Parse::Yapp'), wiec najpierw uzylem tej instrukcji:
perl modules
A pozniej doinstalowalem modul:
sudo perl -MCPAN -e 'install Parse::Yapp'


Po tej operacji configure zakonczylo sie sukcesem. Teraz mozna by budowac calosc, ale ja potrzebowalem tylko 2 binarek: smbd i smbpasswd:

make bin/smbd
make bin/smbpasswd


Nie robilem dodatkowego konta dla samby, uzylem mojego:
sudo smbpasswd -c /etc/smb.conf -L -a -U SJE


Moj config do samby:
# /etc/smb.conf

[global]
workgroup = WORKGROUP
passdb backend = tdbsam://etc/passdb.tdb
map to guest = Bad user
ntlm auth = yes

[Amiga]
path = /Users/SJE/Desktop/AmigaSharedDrive
guest ok = no
read only = no
ntlm auth = yes


Wazne jest ntlm auth = yes, domyslnie jest dla zasobow wylaczone, SmbFS uzywa wlasnie tego typu autoryzacji wiec trzeba wlaczyc. Bez tego sie nei zalogujecie z amigi.
Polecam wystartowac jak w instrukcji najpierw z logerem na maxa wlaczonym, bo pozwala znalezc bledy, mi na przyklad zajelo chwile zrozumienie dlaczego ntlm potrzebuje, logi pomogly.
Teraz startuje juz z LauchDemona.

Dodatkowo:na morphosie dodalem sobie w hosts wpis "macbook.local" : "ip", mam stale IP przydzielone macbookowi w mojej sieci. Montowanie na morhposie to juz formalnosc:

SmbFS service //macbook.local/Amiga workgroup WORKGROUP username SJE password password device SMBFS0: volume Amiga


Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 20:11:58 przez lef
[#5] Re: Morphos i samba na Maku

@lef, post #4

Mam pytanie - czy jest jakaś opcja, aby taki tepak jak skorzystał z gotowego programu, już skompilowanego i przygotowanego do użycia? Zorientowałem się, że takich programów do samodzielnego skompilowania jest sporo, ale czasem schody do użycia są strome...
[#6] Re: Morphos i samba na Maku

@Pero, post #5

Ale chodzi ci o makowe oprogramowanie? w 99% przypadkow ktos skompilowal i mozesz znalezc gotowe, tutaj byla wyjatkowa sytuacja, bo chcemy miec wsparcie dla protokolu, ktorego malo kto juz uzywa.
Czy chcesz na amige? Tutaj to nawet dla najlepszych programistow schody sa strome, nie polecam, sa lepsze zajecia na zimowe wieczory :)
[#7] Re: Morphos i samba na Maku

@lef, post #6

Chodzi o mosa. A że schody są strome to ja wiem. Stąd moje pytanie. Jakiś czas temu szukałem i znalazłem jakiś program na mosa, ale okazał się do kompilacji i instalacji. Niestety, moje boje z linuksem dawno temu odeszły do historii. Pamiętam jakąś wojnę z Debianem. Wtedy się udawało.
[#8] Re: Morphos i samba na Maku

@Pero, post #7

smbfs jest umieszczony w mossys:c, nie musisz go kompilować. Jest to wersja najlepsza, nie ma sensu sciągać z sourceforge i kompilować samemu.
[#9] Re: Morphos i samba na Maku

@michal_zukowski, post #8

Dobrze. Samba. Ale jak pisałem na warmup znalazłem program, który mnie zainteresował. Był w źródłach. Samba to tylko przykład. A szkoda.
[#10] Re: Morphos i samba na Maku

@Pero, post #9

Jaki program?

ps. napisz w innym wątku żeby nie rozwalać tego

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 10:31:58 przez michal_zukowski
[#11] Re: Morphos i samba na Maku

@michal_zukowski, post #10

Odpowiadam i kończę - coś z muzyką. Nie pamiętam nazwy.
[#12] Re: Morphos i samba na Maku

@lef, post #1

Ja się podczepię jeszcze pod ten wątek, bo pytanie jest podobne.

Czy wiadomo coś o planach dodanie wsparcia SMB2 w SmbFS dla MorphOS? Świat już zapomina SMB1 i na przykład włączenie jej na moim NASie wiąże się z ostrych "ochrzanem" ze strony oprogramowania NASa. Zresztą podobno z nowej Samby też znika SMB1. Tak więc przydałoby się SMB2 (o SMB3 już nawet nie mówię).
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem