[#1] iBook G4 A1133 - podłączenie do TV
Witam. Z góry przepraszam jeżeli powielem temat. Jednakże nie chce pytać, czy jest możliwość podłączenia TV, lub monitora do mojego iBooka, bo to wiem że można. Generalnie chciałbym prosić o zweryfikowanie czy uda miś to osiągnąć za pomocą tego adaptera?

PS. Oczywiście na pokładzie jest MorphOS 3.15

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 02:35:15 przez Ponki1986
[#2] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@Ponki1986, post #1

Otrzymanie obrazu na wyjściu video iBooka to (z moich doświadczeń) loteria. Może zadziałać pod OSX, natomiast na MorphOSie lepiej wyjdziesz używając PowerBooka.
[#3] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@recedent, post #2

Właśne trafiłem na ciekawą informację: Podobnież aktualizacja firmware w iBooku wyłącza dual display (coby użytkownicy "budżeciaków" nie mieli za dobrze). Ponoć da się to "odkręcić". Info stąd.
1
[#4] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@recedent, post #3

Masz tu instrukcję krok po kroku. Oby to nie "usmażyło" Twojego iBooka:

1
[#5] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@recedent, post #4

Dziękuję za informację. Jednakże jakoś nie uśmiecha mi się to "smażenie". Swoją drogą, jaki jest sens montowania w iBooku dodatkowego gniazdka umożliwiającego podłączenie zewnętrznego monitora, a za razem zablokowanie jego funkcjonowania? Co oni tam popalali w tym Cupertino
[#6] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@Ponki1986, post #5

Tu chodzi o co innego. Teoretycznie podłączenie zewnętrznego gniazdka powinno "ubijać" wbudowany wyświetlacz, a obraz powinien się pojawić tylko na zewnętrznym monitorze. W Apple postanowili po prostu ukatrupić opcję dual screen, jako zarezerwowaną dla sprzętów "profesjonalnych".

Ale być może to by pomogło. Jak znajdę jakiegoś taniego iBooka to chętnie przetestuję tą opcję :)
1
[#7] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@recedent, post #6

Chyba słusznie się powtrzymałeś. Kronos z MorphZone pisze, że na MorphOS-ie to nie pomoże. Wygląda na to, że pod OSX tylko ten trick działa.
1
[#8] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@recedent, post #7

Czyli temat można uznać za zamknięty. Dziękuję za fatygę.
[#9] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@Ponki1986, post #8

Znalazłem jeszcze taką ciekawostkę - chodzi o ręczne dłubanie w tooltypach ikonki sterownika do Radeona. W komentarzach ktoś pisze, że przetestował

VGA_ENABLE=Y


na iBooku i nawet mu działa. W sumie to nie wygląda to niebezpiecznie, można by przetestować.
[#10] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@recedent, post #9

W takim razie brakuje mi tylko adaptera sygnału wizyjnego. Coś będę próbował.
[#11] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@recedent, post #9

Nie działa. nawet zamiast Y, dałem pełne YES (w innych tooltypes jest pełne YES).
Klapka zamknięta, przymknięta, otwarta. Nic nie poskutkowało. Pozostaje ten pierwszy sposób, ale czy "smażenie" nie jest zbyt wielką ceną?
[#12] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@don_rafito, post #11

W tej sprawie wypowiedział się sam Frank Mariak:

Dual-Head support indeed only works on selected PowerBooks and G5 PowerMacs. This is unrelated to any firmware update and is actually down to some technical details inside the MorphOS Radeon driver. We could probably expand it to support iBooks but due to the limited video memory avaiable in most iBooks and the external output being analog VGA out only, we didn't really put our focus on it so far.
[#13] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@Ponki1986, post #1

Trochę odświeżę temat. Z racji braku czasu, dopiero teraz do niego powróciłem i niestety pod MorphOS-em nie udało mi uzyskać obrazu na zewnętrznym monitorze/TV. Nie dokonywałem żadnych zmian w OpenFirmware, tylko dopisałem omawiane ToolTypes w ikonce Radeona. Natomiast, o dziwo uruchomiony z drugiej partycji Tygrysek nie miał żadnych problemów z drugim wyświetlaczem. Co wy na to?

[#14] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@Ponki1986, post #13

W pełni się zgadzam. Pod OSX na pewno działa zewnętrzny monitor (testowałem jak jeszcze miałem iBooki). Myślę, że to kwestia do poruszenia z developerami MorphOSa.
[#15] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@Ponki1986, post #13

Mała poprawka. Udało mi się wyświetlić obraz na zewnętrznym TV, ale niestety lub aż tylko jako drugi ekran publiczny. W ustawieniach ekranu musiałem utworzyć nowy, który korzysta z rozdzielczości karty "Radeon.1". Nie udało mi się zdublować ekranu Ambienta najpewniej za sprawą ograniczeń wspieranych trybów, tj. matryca w iBooku wyświetla maksymalnie 1024x768, natomiast mój TV LG podłączony przez adapter VGA2HDMI identyfikuje się tylko z rozdzielczością FullHD.



Gdyby oba wyświetlacze miały możliwość wyświetlenia identycznych rozdzielczości, to na pewno będzie można zdublować ekran Ambienta na zewnętrznym ekranie. Muszę wygrzebać z szafy mój stary monitor LCD 14", który obsługuje rozdzielczości do 1024x768 i to zweryfikować. Tak czy inaczej, Wayfarer nie protestuje na zewnętrznym ekranie.

[#16] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@Ponki1986, post #15

Wow. A jak wygląda VRAM gdy obsługujesz jednocześnie wbudowany ekran i FullHD na zewnętrznym?
[#17] Re: iBook G4 A1133 - podłączenie do TV

@recedent, post #16

Wygrzebałem z czeluści mój stary monitor. Po podłączeniu niestety nie udało mi się zdublować ekranu Ambienta. Owszem coś tam się niby pokazało, ale jakieś skrawki i więcej artefaktów niż poprawnego obrazu. Natomiast stworzenie nowego ekranu publicznego z użyciem dodatkowego monitora nie generuje żadnych problemów. Programy bez problemu z niego korzystają. Jest to nawet fajna sprawa, bo jeżeli taki dodatkowy monitor byłby na stałe podłączony, to w ustawieniach jakiegoś programu można sobie zmienić aby zawsze uruchamiał się właśnie na nim. Co do zajętości pamięci graficznej, ile taki ekran FullHD zajmuje to nie wiem, ale:



Oczywiście 2x 1024x768x24.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem