[#1] Ibook G4 1.42 - jaka karta AirPort
Witam

Mam uszkodzona karte Airport w swoim Ibooku G4 1.42. Wlaczenie Wi-Fi powoduje randomowe freezy systemu. Po ethernecie z wylaczonym WiFi hula az milo
Pytanko, jaka karta Airport bedzie odpowiednia dla tego komputera, czy jest to A1126? Sa jeszcze jakies inne opcje?
[#2] Re: Ibook G4 1.42 - jaka karta AirPort

@habib, post #1

To niekoniecznie musi być uszkodzona karta.

W przypadku kart AirPort Extreme (gdzie są modele A1026 i A1027) tylko A1027 jest obsługiwany przez MorphOSa. Próba włączenia WiFi na A1026 kończy się freezem komputera.

Nie zmienia to faktu, że posiadam w domu kilka kart tego typu (przynajmniej dwie mam w biurku). Mogę Ci przesłać. Odezwij się na priv.

P.S. Uwaga, rozkręcanie iBooka może być bolesne dla psychiki.
[#3] Re: Ibook G4 1.42 - jaka karta AirPort

@recedent, post #2

hmmm... nie rozkrecalem, nigdy tego modelu, bo tak jak piszesz, rozbieranie go ociera sie o masochizm. Z tego co widze na ifixit, to w tym konkretnym modelu karta airport ma inne zlacze:

https://www.ifixit.com/Guide/iBook+G4+14-Inch+1.42+GHz+Logic+Board+Replacement/742

dlatego chcialem sie upewnic czy A1027 bedzie pasowac
[#4] Re: Ibook G4 1.42 - jaka karta AirPort

@habib, post #3

A1027 nie. A1127 tak i taką właśnie Ci proponuję.
[#5] Re: Ibook G4 1.42 - jaka karta AirPort

@habib, post #3

Jak już będziesz go rozkręcał to wymień przy okazji dysk twardy na jakiegoś SSD. Szkoda żeby tyle roboty szło na marne.
A co do bezprzewodowej karty sieciowej - jest jeszcze opcja z nano routerem typu TP-LINK WR702N (przetestowałem taki u siebie). Podpinasz go pod port Ethernet, a zasilanie ciągniesz z USB. Potem konfigurujesz, żeby działał w trybie klienta i voila - masz sieć bezprzewodową po kablu Ethernet!
[#6] Re: Ibook G4 1.42 - jaka karta AirPort

@recedent, post #5

W sumie to masz racje, jak juz rozbiore ibooka na czesci to mozna od razu zmienic dysk na ssd. Poszukam czy nie mam jakiegos z "demobilu". Jak jeszcze airport zacznie hulac, to juz bedzie pelnia szczescia.

Bardzo lubie ten bialy, plastikowy design ibooka. Moze to zabrzmi dziwnie, ale wole go od zimnego, metalowego powerbooka. Musze sobie tego mojego IB odpicowac. W polaczeniu z MOSem daje duzo frajdy
[#7] Re: Ibook G4 1.42 - jaka karta AirPort

@habib, post #6

Rozdziałka tylko archaiczna i lekko słabsze taktowanie pamieci niż w powebookach. Akurat ja swojego ibooka włączam raz na rok przez tydzien do ostraszania szpaków z czereśni (zapętlone mp3 z ram:). Nadaje się znakomicie. O ile pamiętam to w tym modelu działają gesty myszy.
[#8] Re: Ibook G4 1.42 - jaka karta AirPort

@habib, post #6

To ja z góry podpowiem w kwestii SSD.
Pamiętaj, że iBook ma dysk twardy w standardzie IDE (PATA).
Z tego powodu musiałbyś albo użyć:
  • dysku SSD w standardzie PATA (będzie trudno znaleźć)
  • przelotki z PATA na SATA (może braknąć miejsca)
  • przelotki z PATA na mSATA plus dysk mSATA (i to rozwiązanie polecam, bo sprawdziłem je na własnej skórze zarówno w Miniaczu jak i PowerBooku)


Chodzi konkretnie o coś takiego:

przelotka (przykładowa, nie musisz kupować akurat u tego gościa)

dysk SSD mSATA 1,8 cala (przykładowy, (...))
1
[#9] Re: Ibook G4 1.42 - jaka karta AirPort

@recedent, post #8

ooo... ja taka przejsciowke gdzeis mam. moge przysiac ze sie "potkanalem" o nia ostatnio. musze poszukac. dysk msata tez jest. pamietam ze wyszarpywalem z jakiegos biednego terminala. teraz sie przyda

dzieki za podpowiedz
[#10] Re: Ibook G4 1.42 - jaka karta AirPort

@michal_zukowski, post #7

zgadza sie, rozdzialka jak w mojej A2k z picasso :)
chyba juz sie im nie oplacalo wymieniac matrycy albo im nie zalezalo skoro to budzetowiec
[#11] Re: Ibook G4 1.42 - jaka karta AirPort

@habib, post #10

Zdecydowanie odpowiedź numer 2.

Teoreticznie ktoś wymienił matrycę w 12-calowym PowerBooku, więc powinno być to wykonalne również w przypadku iBooka. Z tym, że (jak już wspomnieliśmy) jest to model wybitnie "budżetowy" i nawet opcja dual screen przez złącze miniVGA jest wyłączona przez producenta w firmware (!) więc nie wiem jak by się komputer zachował po takim przeszczepie.
[#12] Re: Ibook G4 1.42 - jaka karta AirPort

@recedent, post #11

Wyglada na to ze miales racje. Na innym routerze wifi (Huawei), siec bezprzewodowa dziala bez zarzutu od kilku dni. Nie wiem jak to mozliwe, ale najwyrazniej AirPort albo stery MOSa nie lubia sie z moim routerem Asus.

Najwazniejsze ze nie musze (oby) wymieniac karty. Pomysle tylko nad dyskiem SSD
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem