kategorie: MorphOS 3.x, PowerBook
[#1] Streamowanie obrazu PoweBooka G4
Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że 22. października 2021 ponownie będę psuł copiątkowy stream z PixelRetroShop udając, że pod MorphOSem istnieje demoscena. Obiecuję, że to już ostatni raz, bo dłużej nie da się ściemniać.

Niestety nie udało się pokonać sprzętowych problemów. Chociaż ja coraz bardziej skłaniam się ku stwierdzeniu, że problemem jest MorphOS, a nie PowerBook i nic się nie da zrobić. No ale opiszę sprawę, może ktoś coś doradzi.

OPIS PODŁĄCZENIA SPRZĘTU
Do wyjścia DVI PowerBookaG4 jest wciśnięta przejściówka DVI->HDMI.
Dalej kabel HDMI prowadzi do grabbera.
Od grabbera kabel USB-C prowadzi do MacBooka.

REZULTAT
W programie OBS (dla macOS Big Sur) z wejścia USB dostaję czarny obraz, diody na grabberze się nie świecą. Sprawdzane też pod Windows i na innym grabberze u Tytusa.

SPRAWDZENIE SPRZĘTU
W celu sprawdzenia kabla HDMI, grabbera, kabla USB-C i MacBooka podłączam w ten sposób RaspberyPi 3+ - działa idealnie, obraz jest, wszystko sprawne.
W celu sprawdzenia wyjścia DVI i przejściówki na HDMI podłączam PowerBooka G4 do TV - na liście dostępnych trybów graficznych MorphOSa pojawia się 1920x1080 na dodatkowym monitorze. Mogę się przełączyć na ten tryb i widzę ekran MorphOSa na TV. Czyli wszystko sprawne.

WNIOSEK (i płacz)
Każdy element sprzętu jest sprawny, obrazu z MorphOSa nie da się streamować.


Jedynym rozwiązaniem jest połączenie tak jak ostatnio, przez jakieś dodatkowe SVGA i upscaler. Ale wtedy obraz zawsze jest trochę obcięty z prawej strony.
A może mogę jeszcze coś zrobić?


Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 22:03:38 przez MDW
[#2] Re: Streamowanie obrazu PoweBooka G4

@MDW, post #1

Stawiam, że grabber oczekuje formatu obrazu zgodnego z HDCP, którego Twój PowerBook nie daje.

Rozwiązanie: Potrzebujesz najzwyklejszego PowerMaca G5 z kartą Radeon X1950. Mogę Ci swojego wysłać, tylko nie wiem czy zdążymy :)
2
[#3] Re: Streamowanie obrazu PoweBooka G4

@recedent, post #2

Telewizor jest bardziej tolerancyjny? A czy istnieje możliwość skonwertowania obrazu do tego... eee... HDCP?

Stacjonarka nie wchodzi w grę gdy już od paru lat używam laptopa. Nie mam go gdzie trzymać. Poza tym lubię wędrować z maszyną po chacie, siedzieć na sofie, na balkonie...

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 22:16:29 przez MDW
[#4] Re: Streamowanie obrazu PoweBooka G4

@MDW, post #3

A może wystarczy zmienić w grabberze firmware na "odpowiednie"

Zmiana grabbera nie wchodzi w grę ?
[#5] Re: Streamowanie obrazu PoweBooka G4

@Norbert, post #4

Ja nawet nie wiem jak ten grabber się nazywa. On się chyba nie nazywa. W Chinach tak bardzo się spieszyli żeby kolejna partia miliona sztuk poszła do Europy, że zapomnieli go nazwać.

Są 2 grabbery. Mój nie daje rady, a ostatnio Tytusa też pokazywał czarny ekran. Ale w piątek przyjadę tam 1,5 godziny wcześniej to jeszcze popróbujemy z tamtym. A jak nic nie wyjdzie to znów się podłączy przez kolejną przejściówkę DVI->D-SUB i będzie lekko obcięte...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:07:09 przez MDW
[#6] Re: Streamowanie obrazu PoweBooka G4

@MDW, post #5

Wczoraj siedziałem wieczorem z PowerBookiem, grabberem VeloCap TBox Mini i gmatwaniną kabli zwiększającą się z każdą chwilą. Nie doszedłem z nim do porozumienia. Światełko miga na zielono i niebiesko, co oznacza brak sygnału na wejściu. Na tym samym sprzęcie i PowerMacu G5 z pecetyczną kartą graficzną nie ma takiego problemu (muszę tylko ustawić rozdziałkę FullHD na monitorze, bo ten grabber wyższej nie łyka).

Spróbuję jeszcze flaszować firmware na nowszy.

Na MorphZone kolega white (który z tego co wiem ma PowerBooka) używa z powodzeniem modelu Avermedia Plus 2 (jak widać):

1
[#7] Re: Streamowanie obrazu PoweBooka G4

@recedent, post #6

Na MorphZone kolega white (który z tego co wiem ma PowerBooka) używa z powodzeniem modelu Avermedia Plus 2 (jak widać):

Czy na pewno to jest PowerBook a nie przypadkiem PM G5?
Demko encore leci w rozdziałce 1920x1080 (w sumie to jak jest przez zewnętrzny "wyświetlacz" to może być i na PowerBooku)!

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 14:22:15 przez BULI
[#8] Re: Streamowanie obrazu PoweBooka G4

@MDW, post #5

Sprawdziłem przed chwilą na makowej karcie GF6600 i PowerMacu G5 PCIe - na zwykłej przelotce DVI do HDMI jest obraz na grabberze:

1
[#9] Re: Streamowanie obrazu PoweBooka G4

@recedent, post #8

Dzięki. OK Czyli jesteśmy prawie pewni, że to taka cecha charakterystyczna tych laptopów. Trudno, jakieś wyjście awaryjne mamy.
[#10] Re: Streamowanie obrazu PoweBooka G4

@MDW, post #1

Oczywiście zaprawszam jutro wszystkich, którzy chcą się trochę pośmiać, być świadkiem porażki, kopania się z koniem albo pomóc podsuwając na czasie pomysły, skojarzenia, komentując, prostując, doprecyzowując to co będziemy mówić. Będziemy co prawda latać na niebieskim motylu ale dozwolone i chyba nieuniknione są liczne dygresje. Nie da się rozmawiać o niebieskich migdałach bez dotykania spraw prawdziwej Amigi. W końcu nie ma co ukrywać, że ta niebieska pleśń wyrosła na gnijącym ciele Amigi.

PixelRetroShop zwykle streamuje na Facebooku, Twitchu i przede wszystkim YouTubie.

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 20:32:00 przez MDW
4
[#11] Re: Streamowanie obrazu PoweBooka G4

@MDW, post #10

W końcu nie ma co ukrywać, że ta niebieska pleśń wyrosła na gnijącym ciele Amigi.

Piękne, po prostu piękne. Smutne, ale jakże trafne ;)
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem