[#1] Settlers 2 i kaszana na ekranie.
Hello. Chciałem odpalić sobie Setllersy 2 na moim A1133. Ściągałem port od BSzili i dwie wersje Gold po polsku i angielsku. Wedle instrukcji wrzuciłem katalogi DATA i GFX do tego samego gdzie jest jest plik wykonywalny. Odpalam, w konsoli lecą różne informacje, a na ekranie robi się kaszana. Ekran zaczyna również migać a kursor myszki ledwo się porusza. Oto co wypluwa konsola:



Natomiast tak to wygląda na żywo: LINK

Sprawdziłem obie posiadane wersję i jest tak samo. Sądziłem, że może tryb okienkowy źle działa, bo podobną sytuację miałem z Froggato, ale jak przerzuciłem go na pełny ekran to jest już w porządku. Natomiast na pełnym ekranie Settlers-y po prostu się zawiesiły. Ma ktoś jakiś pomysł?
[#2] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@Ponki1986, post #1

Co mówi wskaźnik zajętości VRAM na górnej belce?
[#3] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@recedent, post #2

Zajętość CPU na maksa, natomiast VRAM z 32 dostępne jest od 4 do 9 MB, waha się tam i z powrotem.

Otworzyło się drugie okno konsoli a w nim:


[#4] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@Ponki1986, post #3

A co jeśli przełączysz ekran Ambienta w tryb 16 bit i wyłączysz bajery typu double buffering/zaawansowane wyświetlanie?
[#5] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@recedent, post #4

Dzisiaj już więcej nie sprawdzę, ale zdążyłem jeszcze przywrócić cgxvideo.library na oryginalną zamiast tej dołączonej do Wayfarera. Wyłączyłem również podwójne i potrójne buforowanie ekranów lecz to również nie pomogło. Natomiast w pewnym momencie myślałem, że iBook się uwalił, bo gdy na ekranie wyświetliła się kaszana, to wcisnąłem przycisk zasilania żeby zresetować. Po tym wczytywanie systemu zatrzymało się na obrazku startowym. Pomyślałem że pewnie układ graficzny jest uszkodzony i w chwili inicjalizacji sterownika wszystko się zawiesiło, miałem tak w PC. Ale po ponownym resecie Morphos uruchomił się prawidłowo.

A może ktoś udostępnił by swoją wersję gry, kopię z dysku razem z portem i plikami konfiguracji, może moja wersja jest zła.
[#6] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@Ponki1986, post #5

Jeszcze przed wyjściem do pracy szybko sprawdziłem z przełączeniem Ambienta do 16bit, ale zmieniło się tylko tyle, że po pewnym czasie otworzyło się okienko preferencji SDL. Błąd z sound-convert naprawiłem nadając owemu plikowi atrybut Executable. Swoją drogą, skoro port oparty jest na SDL to może wina leży w bibliotekach, mam najnowszej zainstalowane w systemie, natomiast port jest starszy i wymaga starszej wersji bibliotek?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 13:55:38 przez Ponki1986
[#7] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@Ponki1986, post #6

A może problem jest w ilości VRAM? Zalecane jest 64, ja mam natomiast tylko połowę z tego.
[#8] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@Ponki1986, post #7

A którą wersję RTTR odpalasz? czy

Z tego co pamiętam wymaga SDLa 1.2, więc Power SDL twoim przyjacielem.
[#9] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@waldiamiga, post #8

To są dwie wersje Ja pobrałem tą ze strony BSzili. Natomiast PowerSDL mam chyba zainstalowane. Swoją drogą zacząłem się zastanawiać czy może moja karta graficzna jest tutaj źródłem problemu. Wedle EveryMAC moja grafika to Radeon 9550, a na stronie kompatybilności sprzętu z MorphOS-em, owa grafika oznaczona jest w nawiasie jako No W3D. Czy to oznacza że sterownik nie obsługuje akceleracji 3D? Ja wiem, że Settlers-y to jest grafika 2D, ale może ma to jakieś znaczenie? Zaś taki Tower57, który wymaga TinyGL działa bez problemu.
[#10] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@Ponki1986, post #9

To są dwie wersje

Ta z morphos-storage wydaję się być nowsza. (chyba, sprawdź)

grafika to Radeon 9550, a na stronie kompatybilności sprzętu z MorphOS-em, owa grafika oznaczona jest w nawiasie jako No W3D

Radeon 9550 to R300, więc akceleracja 3D jest, tylko sterownik nie obsługuje Warp3D, stąd No W3D, ale zawsze możesz zainstalować zamiennik pt. Wazp3D

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 22:05:10 przez waldiamiga
[#11] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@waldiamiga, post #10

Sprawdziłem drugą wersję portu z MorphOS Storage i sytuacja jest identyczna. Chyba mam wadliwą wersję tych Settlers-ów, bo spakowane są w archiwum i chyba zgrane z dysku po instalacji na jakimś PC. Spróbuję poszukać innej, może w formie obrazu płyty.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 21:57:04 przez Ponki1986
[#12] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@Ponki1986, post #11

Być może, u mnie na A1139 obie działały. Jak już Ci się znudzi w testowaniu kolejnych wersji PC, to odezwij się na PW, coś zaradzimy.
[#13] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@waldiamiga, post #12

Co prawda od dwóch lat hołduję zasadzie by nie udzielać się w wątkach na temat Morphosa, ale jako że Return to the Roots isnieje też w wersji na AmigaOS 4, z czystej ciekawości zadam poboczne pytanie. Czy RttR jest już na takim etapie że można w ogóle nazwać go grą, czy też dalej jest to swego rodzaju tech demo, gdzie możemy sobie stawiać domki, bez żadnych możliwości rywalizacji z przeciwnikiem?
[#14] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@Ponki1986, post #11

Btw, a czemu RTTR zamiast oryginalnych Settlersow2 na Basillisk2?
Btw2. w jakiej rozdzialce to sie odpala, Ibook ma niską rozdziałke tylko 1024x768
Btw3. 3d normalnie dziala na tym modelu (oczywiscie bez wsparcia dla warp3d)

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 12:55:32 przez michal_zukowski
[#15] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@waldiamiga, post #12

Okej, z tym działaniem to się zapędziłem, efekt podobny jak u autora wątku. Na bank odpalałem tą grę na MorphOS 3.1x (nie pamiętam wersji systemu ale mogło to być max 2 lata temu) więc założyłem że na 3.15 też działa. Trza napisać do Beworlda o poprawkę.
[#16] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@MUFA-amigaone-pl, post #13

Czy RttR jest już na takim etapie że można w ogóle nazwać go grą, czy też dalej jest to swego rodzaju tech demo, gdzie możemy sobie stawiać domki, bez żadnych możliwości rywalizacji z przeciwnikiem?

Nie pamiętam... Zaraz po "premierze" portu uruchamiłem, pograłem kilka minut i odstawiłem na "lepsze czasowo dni". Dziś próbuję odpali i zonk... Nie działa.
[#17] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@waldiamiga, post #10

Co prawda temat postu dotyczył nie działających Settlers-ów, ale postanowiłam go odświeżyć z racji tego:

Radeon 9550 to R300, więc akceleracja 3D jest, tylko sterownik nie obsługuje Warp3D, stąd No W3D, ale zawsze możesz zainstalować zamiennik pt. Wazp3D


W sumie powinien się teraz nazwać "MorphOS i Wazp3D". Ale wracając do meritum, podmieniłem biblioteki w systemie, plus update 56.2 i plik konfiguracyjny dla MOS. Pokusiłem się o WarpOut 2097 mimo przewertowania wielu stron w sieci, gdzie zdania były podzielone co do tego czy gra będzie działać poprawnie. U mnie działa prawidłowo, jedynie nie podświetlane są opcje wyboru w menu, jak np. YES/NO przy wychodzeniu z gry.






Teraz tylko jedno pytanie. Czy jeżeli będę chciał zagrać w coś nowszego, co korzysta z TinyGL to będę musiał przywrócić oryginalne Warp3D.library i Warp3DPPC.library? Gdzieś chyba wyczytałem, że to bez związku.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 20:37:05 przez Ponki1986
[#18] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@Ponki1986, post #17

U mnie działa prawidłowo, jedynie nie podświetlane są opcje wyboru w menu, jak np. YES/NO przy wychodzeniu z gry.

Identycznie jest u mnie. Niestety, Wazp3D nie jest w 100% kompatybilny z Warp3D.

Gdzieś chyba wyczytałem, że to bez związku.


Bez związku.
[#19] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@waldiamiga, post #18

Czy gra zawiesiła się również u Ciebie po rozpoczęciu drugiej trasy?
[#20] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@Ponki1986, post #19

Na tą chwilę w ogóle się nie uruchamia, choć kiedyś (na wcześniejszej wersji systemu) odpalała się normalnie. Teraz średnio z czasem by zgłębić temat dlaczego tak się dzieję.
1
[#21] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@Ponki1986, post #1

Na stronie WArMUp piszą, że biblioteka tinygl.library z wersji 3.14 załatwia sprawę. Może sprawdź, czy podmiana Ci coś pomoże?
2
[#22] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@recedent, post #21

Potwierdzam, po przekopiowaniu biblioteki z 3.14, szpil odpalił.
[#23] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@waldiamiga, post #22

A może wystarczy walnąć tą starszą wersję do PROGDIR: i zrobić prosty skrypcik startowy wywalający na wszelki wypadek tinygl.library z pamięci na wypadek gdyby już ją coś wcześniej inicjalizowało?
[#24] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@waldiamiga, post #22

Dzięki za wznowienie tematu. Niestety nie posiadam ISO z systemem 3.14, czy zatem mogę prosić aby mi ktoś podesłał tą bibliotekę?
[#25] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@Ponki1986, post #24

Niestety nie posiadam ISO z systemem 3.14


Nic straconego, łaskawco :)

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 19:12:52 przez recedent
[#26] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@recedent, post #25

Hehe... O tym to nie wiedziałem, skoro oficjalnie dostępna jest tylko najnowsza wersja.
[#27] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@Ponki1986, post #26

A tu masz wyodrębioną samą bibliotekę.
1
[#28] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@recedent, post #27

Ślicznie dziękuję OK
[#29] Re: Settlers 2 i kaszana na ekranie.

@recedent, post #21

Sprawdziłem i jest w porządku. Gra działa prawidłowo, ale musiałem wyłączyć dodatkowe buforowanie ekranów, ponieważ po wyświetleniu menu gry podobnie jak na początku tematu, zaczęły pojawiać się dziwne rzeczy. Licznik FPS spadł w tedy do 2, gdzie średnio wyświetlał 80. No cóż, 32 MB pamięci graficznej to stanowczo za mało.

Bardzo dziękuję za pomoc.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem