kategoria: MorphOS 3.x
[#1] Morphos 3.16
Niespodziewanka.
3.16 zagościł.
2
[#2] Re: Morphos 3.16

@Kwiatki, post #1

Ludzie zwykle nie lubią wersji, które wnoszą tylko poprawki. A ja właśnie takie lubię najbardziej (nie tylko w świecie MorphOS). Dla mnie wersja poprawkowa to taka finalna wersja tej poprzedniej. Czyli w tym przypadku 3.16 to taki 3.15 final.

Aktualizacja przebiegła bez problemów. To znaczy problem miałem ale trzeba go przemilczeć, bo to była moja nieuwaga (skopiowałem nieodpowiedni boot.img na USB).
Po kilkunastu minutach nie stwierdziłem problemów. Lecę zrobić to co bardzo lubię - wczytywać się w release-notes. szeroki uśmiech
2
[#3] Re: Morphos 3.16

@MDW, post #2

Mnie bardzo ciekawi ten kawałek:

Reimplemented handling of monitors with multiple outputs, enabling mouse movement between displays

To znaczy, że mamy "prawdziwą" wielomonitorowość?
Pewnie nie do końca, bo mowa o przemieszczaniu wskaźnika myszki, a nie np. przesuwaniu okienek między ekranami. Ale na pewno jest to zdecydowany krok w tym kierunku.
2
[#4] Re: Morphos 3.16

@MDW, post #2

@MDW

Gratuluję kolegom nowej wersji systemu.

@Recedent
Pewnie nie do końca, bo mowa o przemieszczaniu wskaźnika myszki, a nie np. przesuwaniu okienek między ekranami. Ale na pewno jest to zdecydowany krok w tym kierunku.

Hmm.. od dawien dawna Amiga OS ma ekrany. Można przenosić okienka między nimi. Wiem, że to nie to samo co kilka monitorów, ale jednak.
2
[#5] Re: Morphos 3.16

@Hexmage960, post #4

od dawien dawna Amiga OS ma ekrany


Podobnie jak MorphOS.

Wiem, że to nie to samo


To dobrze.
6
[#6] Re: Morphos 3.16

@recedent, post #3

Nie ma rozszerzania ekranu na dwa monitory, natomiast reszta zostala ucywilizowana.
2
[#7] Re: Morphos 3.16

@Hexmage960, post #4

Hmm.. od dawien dawna Amiga OS ma ekrany. Można przenosić okienka między nimi. Wiem, że to nie to samo co kilka monitorów, ale jednak.

Od samego początku. :) Tutaj teraz walka się toczy o kolejne przydatne funkcje związane z ekranami, możliwością wygodnego działania na kilku monitorach i ekranach widzianych jednocześnie.
[#8] Re: Morphos 3.16

@recedent, post #3

Added iMac G5 17" iSight compatibility

Posiadacze A1144 mogą zacząć się cieszyć.
[#9] Re: Morphos 3.16

@waldiamiga, post #8

To jest ta sama "compatibility" co w przypadku PCIe G5 i iSight 20", czyli "nie wspieramy oficjalnie, ale powinno zadziałać". Ale faktycznie, dobra wiadomość. Dla niektórych 20-calówka to strasznie wielki klamot. Gdyby tylko tych 17-calowych było więcej na rynku, to widziałbym w nich potencjał na "nowego Miniacza".
[#10] Re: Morphos 3.16

@Kwiatki, post #1

Zainstalowane, działa jak na razie ok. Chociaż za pierwszym razem wygaszacz się włączył jako czarny ekran i... nie dało się "odgasić".
Mam nadzieję że już nie będzie takich problemów z nośnikami w FATxx, bo w 3.15 miałem z tym niezłe cyrki.
[#11] Re: Morphos 3.16

@Kwiatki, post #1

Zainstalowane :)

Dziekuje :)
[#12] Re: Morphos 3.16

@recedent, post #3

OOo super sprawa OK
Trzeba stetsować ok, racja
[#13] Re: Morphos 3.16

@Kwiatki, post #1

Wszystko super. Chodzi bez problemow. Dziekuje MorphOS Team OK

EDIT:

Dajcie tylko znac jak zmienic czcionke w Wayfarer.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 17:21:53 przez Elvis
[#14] Re: Morphos 3.16

@Kwiatki, post #1

Czy są jakieś usprawnienia w Poseidonie? Nie przeglądałem jeszcze release notes.
[#15] Re: Morphos 3.16

@Elvis, post #13

Dajcie tylko znac jak zmienic czcionke w Wayfarer


Co masz na myśli?
[#16] Re: Morphos 3.16

@recedent, post #15

Na klasyku iBrowse daje mozliwosc zmiany czcionki w opcjach MUI. Wayfarer jakos sie przed tym broni. Moze cos robie zle.
EDIT:
Chodzi mi o strony internetowe np PPA czy kazde inne. Dzieki za zainteresowanie pytaniem.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 15:18:48 przez Elvis
[#17] Re: Morphos 3.16

@Elvis, post #16

IBrowse nie ma pojęcia co to jest CSS więc strony wyświetla używając takiego fonta jaki ustawisz w preferencjach.

Wayfarer umie CSS więc używa tych fontów które strona chce by były użyte.

Witaj w XXI wieku.
2
[#18] Re: Morphos 3.16

@hrw, post #17

Dzieki za wyjasnienie. Stary Ja
[#19] Re: Morphos 3.16

@hrw, post #17

Warto się jeszcze pochylić nad faktem, że jeśli odpowiednich czcionek w systemie nie mamy, to przeglądarka użyje "podobnej".
Dlatego dość istotne jest, żeby - o ile jeszcze tego nie zrobiliśmy - sobie automatycznie "dociągnąć" kilka czcionek z internetu przy pomocy odpowiedniego programiku (dołączonego do systemu). Podczas startu Wayfarer wykryje obecność nowych czcionek, zainicjalizuje je sobie i od tego momentu internet będzie wyglądał "ładniej".
1
[#20] Re: Morphos 3.16

@recedent, post #19

Jak strona ma url do webfonta to przeglądarka ma go użyć a nie sięgać po systemowy o tej samej nazwie.

Czasem ludzie robią kopię istniejącego fonta, dodają własne glyphy i używają bez zmian nazwy.

A fontów popularnych to jest niestety już sporo które nie są jako webfonty używane ;(

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 22:11:05 przez hrw
1
[#21] Re: Morphos 3.16

@recedent, post #19

Oczywiscie zrobilem to wraz z aktualizacja systemu do 3.16. Dzieki szeroki uśmiech
[#22] Re: Morphos 3.16

@hrw, post #17

Jeżeli Wayfarer umie używać skryptów Grease/Tamper Monkey, to można sobie samemu czcionki zmieniać w stronach na ulubione. I nie tylko czcionki.
1
[#23] Re: Morphos 3.16

@Kwiatki, post #1

Witam. I mam pytanie:

Czy MorphOS 3.16 działa już z Power Makiem G5 jednoprocesorowym?

Tak jak tu ktoś sprzedaje i włożył kartę Radeona z mocniejszej wersji z procesorem 2 GHz.

https://allegro.pl/oferta/power-mac-g5-2004-1-8ghz-1gb-160gb-11607287094
[#24] Re: Morphos 3.16

@gilban, post #23

Z tego co wiem to A1093 nie jest obsługiwany.

Pytanie czy w ogóle warto. Przecież to jest "kastrat", pewnie pod MorphOSem większą wydajność otrzymasz z PowerMakiem G4 MDD 1,25 GHz (a już na pewno na PowerBooku G4 1,67 GHz, którego kupisz za 300 zł). 5 stów to jest moim zdaniem za dużo za ten komputer, nawet gdyby był kompatybilny z MorphOSem.
[#25] Re: Morphos 3.16

@recedent, post #24

Dzięki. Tak z ciekawości się zapytałem, bo na Mini maku 1,5 GHz z 64 MB vram w Wayfarer Internet często stoi, dlatego zapytałem się o tego G5, w szczególności że MorphOS nie obsługuje dwóch procesorów, więc zdawało mi się że to wystarczy. Ja Mac OS już nie używam w ogóle.

A swoją drogą to co jest wykastrowane w tym komputerze w stosunku do wersji 2 GHz?
[#26] Re: Morphos 3.16

@gilban, post #25

A1093 jest wykastrowany nawet względem A1047 przy 1,8 GHz.

Ma pociętą szynę (600 MHz), podczas gdy "normalny" 1,8 ma 900 MHz. Z tego co badałem na MorphOSie to G5 @ 1,8 GHz działa w większości przypadków niezauważalnie szybciej niż G4 1,67 GHz.
[#27] Re: Morphos 3.16

@recedent, post #26

Jest gdzieś zestawienie co jak szybko działa? Wydaje mi się że tak, ale wstępny rzut okiem na PPA i sieć nie dał mi wyników.

Mam MiniMaca 1,5GHz i G5 2.0GHz. Jestem zadowolony z obydwu, ale na G5 jest odczuwalna różnica działania.
Nie tylko w Wayfarerze, ogólnie jest taki zdecydowanie "żywszy".
[#28] Re: Morphos 3.16

@Skotos, post #27

W 9 numerze Amiga NG jest małe porównanie prędkości kilku kompów do MorphOSa. Zachęcam do lektury.
2
[#29] Re: Morphos 3.16

@gilban, post #23

Może nie na temat, ale jeśli ktoś pisze w opisie aukcji komputera PowerMac G5 1.8 GHz:

"Komputer chodzi równie szybko jak dzisiejsze komputer najwyżej klasy wyposażone w dysk SSD."

To znaczy że nie wie co sprzedaje, i równie dobrze komp może być niesprawny. Serio.

Co prawda ceny z wiekiem czasu się zmieniają, ja kupiłem PM G5 2.0Ghz za 215 zeta około 5 lat temu, śmigał MOS na nim, ale nie było takiego bzdurnego opisu. Lepiej przed zakupem wypytać o wszystko, przecież tam nie ma zdjęć real sprzętu, ani odpalonego systemu OSX z informacją jaka jest konfiguracja.

Omijałbym z daleka.
1
[#30] Re: Morphos 3.16

@karolb, post #29

Witaj. Ja już wypytałem gościa wszystko. I na koniec się zapytałem Was czy to będzie działało z MorphOS. Na Allegro, na dzień dzisiejszy to jest jedyny PowerMac z G5. Jednak taki komputer do dysków ma już złącza SATA. PowerMac z G4 ich nie miał. No i procesor jest szybszy. I zawsze mógłbym się z gościem potargować o opuszczenie ceny.
Raczej kolejek dziś już nie ma żeby taki sprzęt kupować. Niewspierane Maki, ze strony Apple, z procesorami Intela też widzę że już teraz grosze kosztują.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem