kategorie: MorphOS 3.x, PowerBook
[#1] Boot PowerBooka
Chyba lekko zgłupiałem ale... nie mogę uruchomić mojego PowerBookaG4.

Przed chwilą wyrzuciłem z pliku BOOT:bootinfo.txt
ed="invzeropage"

Po reboocie widzę tylko ikonkę applowego folderu z mrugającym na zmianę znakiem zapytania i starym logiem Macintosh.

Uruchomiłem więc PowerBooka z USB z instalką MorphOS 3.16, przywróciłem zbackupowany bootinfo.txt, zrobiłem restart i nadal się nie odpala.
Wobec tego wrzuciłem wszystko co jest w mac32 na partycję BOOT. I ciągle to samo.

Mam zawsze backup wszystkich partycji więc skopiowałem też wszystko z backupowej BOOT: do tej na dysku PowerBooka. I też nic.

Ma ktoś pomysł o co chodzi? Nie rozpoznaje partycji BOOT? Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 18:05:56 przez MDW
[#2] Re: Boot PowerBooka

@MDW, post #1

Może chodzi o to?

remember to bless it with the HFSSetMacBoot Boot:bootinfo.txt command from the shell or your system won't boot again!
1
[#3] Re: Boot PowerBooka

@karolb, post #2

Rety, królu złoty, właśnie o to chodziło! Maszyna już działa.
Na śmierć zapomniałem o tym "drobiazgu". Ten pliczek modyfikowałem lata temu, zupełnie mi to wyparowało z głowy i nie miałem tego w notatkach.
Bardzo dziękuję. OK

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 18:27:46 przez MDW
1
[#4] Re: Boot PowerBooka

@MDW, post #3

Bez błogosławieństwa też można zabootowac, ale należy podać pełna ścieżka dostępu do boot.img.
Nie korzystamy wtedy z bootinfo.txt

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 18:49:35 przez Norbert
[#5] Re: Boot PowerBooka

@Norbert, post #4

Składnia rozkazów w konsoli OpenFirmware nigdy do mnie nie przemawiała i zawsze przepisuję ze ściągi. Te oznaczenia dysków, przecinki w dziwnym miejscu (np. zaraz po dwukropku).
Ale to brzmi bardzo logicznie. Dobrze wiedzieć. OK

Ja mam zdecydowanie za mało problemów z tym MorphOSem i to się negatywnie odbija na mojej wiedzy. Całymi latami wszystko działa, nie walczę, nie kombinuję i zapominam o podstawach. Dobrze, że jest jeszcze gdzie zapytać.
Dzięki!
[#6] Re: Boot PowerBooka

@MDW, post #5

Dzięki takiej możliwości można zabootowac i uruchomić Morphos z pendrive czy dysku tylko z FAT32.
Nie są potrzebne ani macowe czy amigowe filesystemy.
[#7] Re: Boot PowerBooka

@Norbert, post #6

Tak, odpalanie z pendrive jest istotne. Zawsze tak robię update. No i dzisiaj gdy (jak dziecko we mgle) przywracałem partycję z backupu na dysku zewnętrznym to oczywiście bootowałem kilka razy z pendrive'a USB. Czyli nieświadomie korzystałem z tego podawania pełnej ścieżki do boot.img.
[#8] Re: Boot PowerBooka

@MDW, post #3

O takich rzeczach się zapomina, bo to jest "byle co", w przeciwieństwie do gry Fortis

Thanks



https://youtu.be/PFGq34x7mgw


A Morphoza to już rządzi po całości :D



https://youtu.be/MZu9jDC3U7A


Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 21:41:48 przez karolb
2
[#9] Re: Boot PowerBooka

@karolb, post #8

Ojej, ktoś to jeszcze pamięta... Aż mi się łza w oku zakręciła. Gdyby to nie było tak źle napisane to mógłbym w tym pogrzebać, coś dodać. Chociaż z drugiej strony szkoda czasu. I tak od wielu miesięcy całe noce spędzam na "dziubaniu" pewnej gry (głównie dla MOSa ale portowalna więc będą wersje dla innych systemów).

W tej chwili takie demo i gra mają baaaardzo dużo wspólnych elementów. Właściwie gdy robię coś do dema to w połowie jest do gry. I odwrotnie. Odkąd mamy pod MorphOSem Gita i FlowStudio to pisze się tysiąc razy fajniej i bawi mnie to jeszcze bardziej.

Od kilku dni próbuję podjąć decyzję czy odstawić grę na 2-3 miesiące i znów zabawić się takie proste demo. Trochę nie mam siły, bo zajęć codziennych jest i tak za dużo, a bardzo chciałbym skończyć grę i rzucić się na realizację kolejnego pomysłu. Ale z drugiej strony bardzo lubię robić takie bezużyteczne dema (które cudem nie są). Zobaczymy...

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 22:02:06 przez MDW
4
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem