[#1] Dock i takie tam
Czy to normalne że po instalacji MorphOSa nie ma Docka? Czy on jest gdzieś w systemie? Szukałem w Tools, Utilities/Commodities ale chyba niczego co mogłoby być dockiem nie znalazłem. Czy system ma defaultowo ustawioną jakąś akceleracje 2D? Czy to normalne że skalowanie okna Wayfarera jest tak cholernie skokowa? Gdzie włączyć wyciąganie okien poza krawędzie ekranu?
[#2] Re: Dock i takie tam

@MUFA-amigaone-pl, post #1

1. To się nazywa "panel Ambienta". Może ich być ile chcesz. Szukaj w ustawieniach Ambienta.
2. Sprawdź w ustawieniach systemowych (DisplayEngine), poeksperymentuj z ustawieniami. W ostateczności możesz też spróbować przerzucić Wayfarera na osobny ekran i sprawdzić czy to coś pomoże.
3. Wyciąganie okien poza krawędzie ekranu jest ustawiane w preferencjach systemowych (IControl). Domyślnie wysuwasz je poza ekran przy wciśniętym klawiszu Ctrl. Jeśli chcesz inaczej - przestawiasz sobie tam według własnego widzimisię.
[#3] Re: Dock i takie tam

@recedent, post #2

1. To się nazywa "panel Ambienta". Może ich być ile chcesz. Szukaj w ustawieniach Ambienta.


Ok, dzięki. Widzę że w temacie problemu, który zauważyłem jeszcze przed laty, czyli podpisów pod ikonami w doku, nie zmieniło się chyba nic.

3. Wyciąganie okien poza krawędzie ekranu jest ustawiane w preferencjach systemowych (IControl). Domyślnie wysuwasz je poza ekran przy wciśniętym klawiszu Ctrl. Jeśli chcesz inaczej - przestawiasz sobie tam według własnego widzimisię.


Moim widzimisie byłoby ustawienie tego jak w AmigaOS 4, czyli bez użycia jakichkolwiek skrótów klawiaturowych, po prostu chwytając za belkę, tak samo jak się przesuwa okno wewnątrz ekranu. Tutaj widzę tylko że Control mogę zamienić na Att lub Shift.
[#4] Re: Dock i takie tam

@MUFA-amigaone-pl, post #3

Popatrz na radio button powyżej i tam kliknij.
"Nie pozwalaj na przeciąganie okien poza obszar roboczy jeśli klawisz Ctrl/Shift/Alt jest wciśnięty" - i gotowe. Działa jak na AmigaOS 4!
[#5] Re: Dock i takie tam

@recedent, post #4

Ale faktycznie chyba nie ma opcji podpisow pod ikonami w doku jak kolega pisze. Mnie to nie przeszkadza ani troche ale dla poczatkujacego moze byc to mala niedogodnosc. Jesli sie myle to przepraszam. W mojej emulacji AOS4.1 wywalilem podpisy bo mi zbedne ale poczatki jak pisalem... Pozatym kolega Mufa bedzie sie pawil jaki to AOS4.1 jest lepszy szeroki uśmiech
[#6] Re: Dock i takie tam

@Elvis, post #5

faktycznie chyba nie ma opcji podpisow pod ikonami w doku jak kolega pisze. Mnie to nie przeszkadza ani troche ale dla poczatkujacego moze byc to mala niedogodnosc


Jeśli bardzo chcesz mieć podpisy pod ikonami to możesz je na upartego zrobić "po partyzancku" - po prostu zaczytując ikonkę do dowolnego programu graficznego (to są pliki .png) i dołożyć napis.
Nie wiem czy to taka potrzebna funkcja, jakoś nigdy mi jej nie brakowało. Ale może gdybym był przyzwyczajony do panelu z podpisami to miałbym inne zdanie?

kolega Mufa bedzie sie pawil jaki to AOS4.1 jest lepszy


Niech wyraża swoje zdanie. A nuż coś dobrego z tego wyniknie (np. usprawnienie MorphOS-a)?
A może się przekona do tego systemu? Kto wie?
[#7] Re: Dock i takie tam

@recedent, post #6

Mnie rowniez nie brakowalo. Ze wszystkim sie zgadzamOK
[#8] Re: Dock i takie tam

@Elvis, post #7

Nie brakuje tym co używają od lat i znają ikony na pamięć. A początkującym jasne że może brakować, bo ja np. ikonę od Showcase widzę pierwszy raz w życiu i nie muszę jej z automatu kojarzyć akurat z tym programem. Poza tym co jeśli programy mają takie same ikony. Np. ikona od Wayfarera przypomina mi mocno ikonę od Odyssey, to znaczy nie jestem pewny jaką dokładnie ikonę miał Odyssey, ale przecież jest możliwe że jakieś dwa programy mają identyczne ikony i wtedy nie mając podpisów odpalasz programy z docka trochę na oślep, zwłaszcza jeśli nie używasz systemu od wielu lat i nie masz zakodowane z przyzwyczajenia że ta ikona po lewej to jest od tego, a taka sama ikona po prawej jest od tamtego. Po prostu podpisy to jest podstawa, która powinna być zaimplementowana od dawna. A jak komuś nie potrzebne, to sobie może wyłączyć jak w AmigaOS 4, ale to użytkownik powinien mieć wybór.

I nie nie musze się nad niczym pastwić. Postawiłem sobie system pod konkretny cel, ale nie mam go zamiaru regularnie używać, więc jakoś bez tych podpisów przeżyję, choć takie braki cholernie rzucają się w oczy z perspektywy usera AmigaOS 4. No a że zrobienie czegoś takiego chyba nie jest jakoś wybitnie trudne, a zwracałem uwagę na to już chyba z 6 lat temu, to grzecznie zapytałem czy może jednak coś w tej sprawie zrobiono. Nie zrobiono to trudno, ja i tak za chwilę wyłączam X5000 i przekładam tam z powrotem Polarisa. MorphOS został zainstalowany, Wayfarer w celu łatwiejszego dostępu został umieszczony w docku. Doom 3 dla MOSa został pobrany. Być może użyję przeglądarki do pobrania nowszego portu Dooma 3 dla MOSa, jeśli takowy się pojawi w momencie premiery portu dla AmigaOS 4. Na razie przygotowałem sobie podkład, czyli środowisko dla testów niebieskiej wersji Dooma, cel na dziś zrealizowałem. pewnie następne uruchomienie MOSa nie wcześniej jak za kilka tygodni. Zobaczymy kiedy Huno opublikuje swój port.
[#9] Re: Dock i takie tam

@MUFA-amigaone-pl, post #8

A próbowałeś przytrzymać przez chwilę wskaźnik myszy nad elementem panelu? Wyświetla się wtedy "dymek" MUI z pełną ścieżką (zawierającą nazwę programu/pliku do którego prowadzi element). W razie wątpliwości "OWB to czy Wayfarer" jak znalazł.
[#10] Re: Dock i takie tam

@recedent, post #9

Jesli chodzi o docki, to wlasnie dlatego uzywam wlasnego wynalazku:
link
1
[#11] Re: Dock i takie tam

@Phibrizzo, post #10

Ciekawe że w MorphOS 1.3 podpisy działały. No chyba że to nie był systemowy dock, tylko jakiś program zewnętrzny:



Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 18:52:22 przez recedent
[#12] Re: Dock i takie tam

@Phibrizzo, post #10

To twój program, czy jakaś "rzeźba"?
[#13] Re: Dock i takie tam

@R-Tea, post #12

Ekhm... link
Co prawda program przeszedl juz kilka zmian od tamtej pory. Dodatkowo mialem w planach jeszcze cos dolozyc.
Jednak dopadl mnie "syndrom programisty" (czyt. lenistwo).
Moge nagrac filmik z dzialania programu jesli ktos nie widzial.
[#14] Re: Dock i takie tam

@Phibrizzo, post #13

Niestety link do pobrania nie działa.
[#15] Re: Dock i takie tam

@Ponki1986, post #14

Faktycznie. Po jedenastu latach moglo sie cos pozmieniac.
Oto prawidlowy link

Dokonalem przy okazji tez aktualizacje.
1
[#16] Re: Dock i takie tam

@Phibrizzo, post #15

Dzięki OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem